Anasayfa / Şifalı Bitkiler - Bitkisel Sağlık / Şifalı Bir Bitki Çayı-Kürü Hazırlama Yöntemi

Şifalı Bir Bitki Çayı-Kürü Hazırlama Yöntemibitki cayi kuruAslında iki tür çay demleme yöntemi vardır; sallama \ ve kaynatarak demleme. Sallama dediğimiz yön-tem, günümüzde çay denince birçok insanın aklına gelen bir yöntemdir. Fakat içilecek çay ile iyileştirici özelliği olan bitki demlemek arasında çok önemli bir fark vardır, içmek için çay yapacağınız zaman, bir po-şet çayı kaynar suya batırıp birkaç dakika bekler, sonra da içersiniz. Eğer bitki demleyecekseniz, bitkinin şifalı kimyasallarının ayrılıp suya geçmesi için 10 ile 20 dakika suda bekletmeniz gerekir. Bu yöntem, bitkinin yapraklarını ve çiçeklerini kullanıyorsanız çok daha yararlıdır. Gerçekten işe yarar bir şifalı çay yapmak istiyorsanız, önce suyu kaynatın. Su kaynadığında, bitkinizi kaynar suya atın ve su so-ğuyuncaya kadar bekleyin. Diğer tarafta, kaynatarak demlemek -kür içinse bitkinizi suya koyun-ve uzmanın bildirdiği dakika süreyle kaynatın. Kaynatarak demleme yöntemi, kökler ve dallar için daha uygundur. Çünkü köklerin ve dalların içerdiği kimyasalları açığa çıkarmak çok daha zordur.

Bazı hastalıkları tedavi eden, bazı rahatsızlıkları da önleyen bitkiler şifalı bitkilerdir. Bu bitkilerin bir kısmından birçok ilacın hazırlanmasında kullanılan ham maddeler elde edilir.

Her şifalı bitkinin faydalı olması için toplama şekli, zamanı ve kurutma şekli vardır. Bu ayrıntılara dikkat edilmeden toplanan ya da demlenen şifalı otlar, maalesef şifalarını kaybeder. Bu yüzden bitkilerin mutlaka tanımına uygun bir şekilde toplanıp, kullanıma hazır hâle getirilmesi gerekir.

Bir hastalığın tedavisine başlamadan önce mutlaka teşhisinin konulması gerekir. Bitkiyle tedaviye başlandığı zaman sürekli olması önemlidir.
Yukarıda belirttiğimiz gibi, gerekli kıvamına gelmeden toplanan, kurutulmayan ve demlenmeyen bitkilerin şifa niteliği kaybolabilir. Bu nedenle çok dikkat etmek gerekir. Bitkileri kullanırken tarifine uygun miktarda kullanmak gerekir, aksi takdirde zararlı etkiler meydana gelebilir.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Her bitki her insana farklı tepki verir. Bazı kimseler için faydalı olan bir bitki, bir başkası için faydalı olmayabilir.

Bitki çeşitleri bakımından oldukça zengin bir ülke olmamıza rağmen, bizler bu zenginliğin kıymetini bilmemekteyiz.

Günümüzde modern tıp, en ileri seviyede olduğu hâlde insanlarımızın şifalı bitkilerde deva aramaları artarak devam etmektedir. Bunun nedeni, insanoğlunun asırlardan beri şifalı bitkilerle tedavi olmalarıdır. Allah-u teâlâ her hastalığı şifasıyla birlikte yaratmıştır.

Daha öncede belirttiğimiz gibi hastalığın şifa bulmasının ilk adımı, teşhisinin doktor veya uzman tarafından konulmasıdır. Teşhisten sonra hastalığın tedavisi için uğraşılır. Allah’ın yarattığı her bitkinin, köküyle, sapıyla, yaprağıyla, çiçekleriyle, meyveleriyle ya da harmanlanmış kür veya drog hâlinde, mutlaka bir hastalığa şifası vardır.

İnsanlar hastalandığı zaman sıhhat bulmak için elinden geldiğince çaba göstermelidir. Bütün inanç kitaplarında sağlığımızı korumakla ilgili çok sayıda tavsiye ve emirler bulunmaktadır. Vücudumuzda bir rahatsızlık baş gösterdiğinde, tüm imkânlarımızla tedavisine çalışmamız gerekir. “Şifa Allah’tan gelir” emrini unutmadan, gerekli tüm kaidelere uymalıyız. Doktorlar, verilen ilaçlar, bitkiler bunların hepsi iyileşmemiz için bize yüce yaratıcı tarafından verilen sebeplerdir.

Peygamber Efendimiz rahatsızlandığı zaman, o günün şartlarına göre tedavi olmayı ihmal etmemiştir. Öyle ki, sahabenin sorduğu, “Ey Allah’ın Resul’ü, tedavi olalım mı?” Sorusuna, “Ey Allah’ın kulları, tedavi olunuz. Şüphesiz ki Allah, her hastalığın şifasını da yaratmıştır” diye buyurmuştur (Ebu Davud). Yine başka bir hadis-i şeriflerinde buyurur ki: “Aziz ve Çelil olan Allah, dermanını vermediği hiçbir hastalığı yaratmamıştır.” (Buhari)
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.