Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Şeker ve Kalp Hastalarına Bitkisel ilaç Uyarısı

Şeker ve Kalp Hastalarına Bitkisel ilaç UyarısıŞifalı otlar yüzünden sağlığınızdan olmayın!

Şeker ve Kalp Hastalarına Bitkisel ilaç Uyarısı

Doktorunun değil, komşunun önerisine uyan hastaların Türkiye’sinde bir başka önemli sorun daha var: Bitkisel ürünlerin, hapların, şurupların yorgunluğa, cinsel sorunlara, uykusuzluğa ve şişmanlığa çare diye adeta leblebi gibi tüketilmesi. İşin daha dramatik ve tehlikeli tarafı ise, hepatit, diyabet, kanser, kalp yetmezliği gibi hastalıklarda şifa diye de sunulan bu tür bitkisel ürünlerin internet, televizyon aracılığıyla tanıtımlarının yapılabilmesi, milyonlara rahatlıkla ulaşabilmeleri…

Şeker hastalarının sağlığını olumsuz etkileyen bu durum 2011 yılında Türkiye Diyabet Vakfını İstanbul Eczacı Odası ile birlikte ortak bir basın toplantısı yapmak I zorunda bıraktı. Yaklaşık 10 milyon kişiyiyi ilgilendiren şeker hastalığının tedavisinin birçok kişi ya da kuruluşun rant alanı haline geldiğine dikkat çekildi. Bu önemli konuyu ele almak amacıyla Türk Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz ı Medikale BH davet ettim. Prof. Dr. Yılmaz, özetle şu bilgileri verdi:

“Tip 1 diyabetin tedavisi insülin uygulamasıyla yapılır. Bitkisel ürünlerden medet umarak insülin tedavilerini bırakan ya da eksik uygulayan hastalarda komaya, hatta ölüme kadar giden tablolar ortaya çıkabilir.

• Bitkisel ürünlerin karaciğer başta olmak üzere organları olumsuz etkileme riski vardır. Diyabete şifa diye sunulan otlara, çaylara, bitkisel ürünlere bağlı olarak karaciğer yetmezliği gibi tablolar ortaya çıkabilir.

• Şeker hastalarına önerilen bitkiler Tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkilere neden olabilir.

• Türkiye’de yasalara göre Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ilaçların reklamının yapılması yasaktır. Ama buna karşın Tarım Bakanlığından izin alan bitkisel ürünlerin televizyonlarda, gazetelerde reklamının rahatlıkla yapılması büyük sorun yaratmaktadır.”Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Programın sonlarına doğru Prof. Dr. Temel Yılmaz, cebinden antibiyotik kapsüllerine benzeyen bir hap çıkardı. Diyabet tedavisinde ‘bitkisel hap’ diye tanıtılan kapsülü ikiye bölerek içindeki tozu kağıda döktü. Kızıl kahve renginde bir toz duruyordu kağıtta. Yıllarını diyabet tedavisine veren ve şeker hastalığı gibi kronik bir hastalıkla yaşayanların sıkıntılarını yakından bilen bir uzman olarak kızgın bir ses tonuyla ekledi:

“Bitkisel hap diye tanıtılan bu kapsülün içinde bildiğimiz tarçın var!”

Prof. Dr. Temel Yılmaz’ın anlattıkları, verdiği örnekler diyabet hastalarının iyileşme umutlarının sömürüldüğünün bir göstergesiydi.

KALP DOKTORLARI DA BİTKİSEL ÜRÜNLERE SAVAŞ AÇTI…

Türk Diyabet Vakfının şeker hastalarını bitkisel ürünlere karşı uyarısından bir hafta sonra Türk Kardiyoloji Derneği de benzer bir açıklama yaptı. Kalp hastalarına “şifalı ot” diye tanıtılan çay ya da hap gibi ürünlerden uzak durmalarını öneren kardiyoloji uzmanları, bazı otların kaynatılıp içilmesinin damarları açtığı şeklinde yapılan açıklamaların bilimsel değil, ticari nitelikli olduğuna dikkat çekti.

Bu gelişmeler üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı, bitkisel ürünler nedeniyle sağlıkları tehlikeye giren üç hastanın başına gelenlerin anlatıldığı bir kamu spotu hazırladı. Türk Kardiyoloji Derneğinin işbirliğiyle hazırlanan kamu spotunun amacı, şifa diye sunulan bitkisel ürünlerin zararlarına dikkat çekmek.

RTÜK yasaklarına rağmen; bitkisel ürünlerin tanıtım ve satışlarına internet ve uydu kanallarından devam ediliyor. Sağlık IQ’su yüksek kişilere düşen sorumluluk ise, saç dökülmesine, cinsel sorunlara, kalp-damar hastalıklarına, diyabete, kansere şifa diye sunulan

bitkisel ürünlerden uzak durmak. Doktora danışmadan içinde şifalı bitki karışımları olduğu söylenen hap, şurup benzeri ürünleri asla kullanmamak.

Doğru

Diyabet, kalp gibi kronik hastalığı olanlar hap, şurup benzeri bitkisel ürünleri asla kullanmalı. Bu konuda mutlaka hekimlerine danışmalı, doktorlarının reçetelerine uymalı.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.