Scrublar ve MaskelerSCRUBLAR VE MASKELER

Cildinizin yenilenme işlemi önemlidir. Bu işlem, alfa hidroksi asitle (AHA) veya minik partiküllerle, ince ölü deri hücrelerinden oluşan katman ve artıklar çıkartılarak yapılır. Düzenli cilt yenileme işlemleri, hücre dönüşümlerini artırır, ölü cilt hücrelerinin ve kozmetik artıklarının gözenekleri tıkamasının önüne geçer. Ayrıca akne sonrası izler gibi ciltteki renk kayıplarının önüne geçer ve zamanla görünen akne izlerinin düzelmesini sağlar.

Eğer akneleri önlemeye çalışıyorsanız, her gün bu işlemi yapmalısınız. İdeal olanı, AHA ile yapılan cilt yenileme işlemini veya scrubu bir kil bazlı maskenin üzerine uygulamanızdır. Böylece açtığınız gözenekleri derin bir şekilde temizleyebilirsiniz. Spa kalitesinde cilt yenileme ve derin temizliği evde uygulayabileceğiniz birkaç pahalı tekniği sizlerle paylaşıyorum.

Ev Yapımı Scrublar ve Peelingler

Cildinizi yenileme işlemini scrublarla veya asit tabanlı maskeler ve peelinglerle yapabilirsiniz. Scrublar, mini sentetikler kullanarak fiziksel cilt yenileme sağlarlar veya jojoba, polietilen taneleri, öğütülmüş ceviz veya üzüm çekirdeği gibi doğal partiküller kullanırlar. Alfa ve beta hidroksi asitler, cilt yenilemeyi üst katmandaki ince ölü derileri eriterek gerçekleştirir. Bu işlemleri, şeker kamışından glikolik asidi, ekşi sütten laktik asidi, üzümlerden tartarik asidi, elmalardan malik asidi ve turunçgillerden piruvik asidi sağlayarak yapar. Malik ve tartarik asit, cilt yenileme vücut ürünlerinde en çok kullanılanlardır.

Eğer iltihaplı akne yaralarınız varsa aşındırıcı scrubları ne kadar doğal ve hafif hissedilseler de kullanmamalısınız. Scru-bun içindeki tanecikler ve parçalar, iltihaplı bölgedeki hasarın artmasına neden olacaklardır ki böylece iltihaplanma daha da kötüye gidecek ve iyileşme işlemlerinin hızlanmasına harcanan bütün çaba scrub yüzünden boşa gidecektir. Bunun yerine hafif cilt yenileme losyonları ve meyve asidi bazlı maskeler kullanabilirsiniz.

Scrublar, hiç iltihaplı akneniz yoksa fakat birçok iltihapsız akne ve siyah noktanız bulunuyorsa harika sonuç verir. Scrubu günlük çift yüz temizliği rutininin bir parçası olarak ilk yıkama ve makyaj temizleme işleminden sonra ikinci adım olarak düşünebilirsiniz. Ayrıca aşındırıcı scrubları, haftalık ev spanızda besleme, beyazlatma veya derin temizlik maskesi işlemlerinden önce uygulayabilirsiniz.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Karbonat ve Bal Scrubu (Bütün Cilt Tiplerine)

Karbonat çok ucuz bir yemek malzemesidir ve çoğunlukla mutfak çekmecelerinde bulunur. Harika bir scrub işlemi sağlar. Minik partikülleri nazikçe ölü, hasarlı cilt hücrelerini çıkartır ve derece derece cildinizde eriyerek yok olur, bu yüzden scrub sonrası cilde hasar verme riski taşımaz.

Bal, iltihaplı yaralar için kullanılan antik bir ilaçtır. Antik Yunanlı şifacı Dioskorides, balı “Bütün çürümelerde ve çökük yaralarda etkilidir” diye tanımlamıştır. Laboratuvuar çalışmalarında bal birçok bakteriye ve mantara karşı antimikrobiyal etki göstermiştir. Bal, iyileştirici etkisini ve antibakteriyal özelliklerini içeriğindeki hidrojen peroksite borçludur, bu madde ayrıca hamilelik süresince tehlikeli değildir.

Taze ve saf hâlde uygulandığında bal, gözeneklerde derinlere işleyerek iltihaplanmayı iyileştirir. Bazı ballar, ilave olarak fitokimyasal antibakteriyel bileşene sahiptirler. Örneğin, Sar-dinya Adası’nın Davulgu (Dağ çileği balı) bu iyileştirici içeriğe sahip olduğu için değerlidir; Hindistan’daki lotus balı, göz hastalıkları için her derde deva diye anılmaktadır; Yemendeki Jirdin vadisinde üretilen bal, Dubai’de iyileştirici etkisinden dolayı çok saygı görmektedir; Yeni Zelanda’daki manuka balı ise antiseptik içeriğinden dolayı bu yörenin folklöründe uzun süredir devam eden bir şöhrete sahiptir.

Hafif ve güçlü bir scrub hazırlamak için iki çorba kaşığı karbonatla aynı miktarda balı macun kıvamına gelinceye kadar karıştırıyoruz. Eğer kıvamı çok yoğun olduysa biraz ısıtıp karıştırarak balın daha akışkan bir form kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bu scrubu buzdolabında en fazla bir hafta saklayabilirsiniz.

Eğer karbonat partiküllerini yeni iyileşmekte olan sivilceleriniz için çok sert buluyorsanız, yulaf ezmesi ve balla daha yumuşak, etkili ve farklı bir scrub yapabilirsiniz. Uç yemek kaşığı sade pişmemiş yulaf ezmesiyle üç kaşık balı karıştırarak bu karışımı elde edebilirsiniz. Bu tarifin raf ömrü uzundur.

Bal scrubu tariflerini değiştirebilir ve balla yeşil kili karıştırarak emici ve sağlıklı bir maske elde edebilirsiniz. Hızlı yumuşatıcı bir tedavi için balı direkt yüzünüze uygulayabilirsiniz. Farklı tiplerde organik ballarla deneyler yaparak en çok hangisini beğendiğinizi bulabilirsiniz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*