Anasayfa / Bilgi / SAĞLIKTA UZMANLIK DERNEKLERİ VE HASTA YAKINLARI

SAĞLIKTA UZMANLIK DERNEKLERİ VE HASTA YAKINLARISAĞLIKTA UZMANLIK DERNEKLERİ VE HASTA YAKINLARI

Sağlıkta uzmanlık dernekleri elbette öncelikle hekimlerin tıptaki gelişmeleri takip etmelerini, kendi aralarında bilgi alışverişinde bulunmalarını ve meslek içi eğitim almalarını amaçlıyor. Ancak bir uzman hekime erişmek için başvurduğunuzda size kendi başınızın çaresine bakmanızı söylemeyecekler, tam tersine yol göstereceklerdir. Kaldı ki, artık sağlıkta uzmanlık derneklerinin çoğu web sitelerine hastalar için özel bölümler ekliyor. Burada sağlık problemleri, nedenleri, belirtileri, teşhis, tedavi yöntemleri ve hastalıklardan korunma yolları konusunda yazılara yer veriliyor. Ve günümüzde giderek artan sayıda uzmanlık derneği hastalara, hasta yakınlarına yol göstermek amacıyla Türkiye genelinde il il üyelerinin ya da ilgili merkezlerinin listesini yayınlıyor.

İnternetteki araştırmanızda bazen aynı hastalıkla ilgili iki üç tane farklı uzmanlık derneğine rastlayabilirsiniz. Bunun da en büyük nedeni ilaç firmalarının, kongre şirketlerinin ve medyanın ilgi odağında olan derneklerin hekimler için bir prestij ve güç merkezi olarak görülmesidir. Benzer dernek isimleri konusunda kafanız karışmasın. Sonuçta uzmanlık derneklerinin internet siteleri, kendinizin ya da bir yakınınızın hastalığında teşhis ve tedavi için ihtiyaç duyduğunuz hekimlerle sizi buluşturan doğru adrestir. Yeter ki bitkilerle, taşlarla şifa vaat eden sağlık simsarlarının açtıkları tuzak internet sitelerinden kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun.

Aşağıda, sık görülen bazı hastalıklar konusunda başucu kaynağı olabilecek bazı uzmanlık dernekleri ve web siteleri yer alıyor. Diğer sağlık problemleri konusunda da internette benzer şekilde arama yaparak aradığınız doktoru kolayca bulabilirsiniz.

KALP HASTALIKLARININ TANISI VE TEDAVİSİ İÇİN…

• Türk Kardiyoloji Derneği

www.tkd.org.tr

Derneğin web adresinden aritmi, hipertansiyon, kapak hastalıkları, kalp yetersizliği, kardiyak görüntüleme, koroner kalp hastalığı gibi konularda uzman hekimlerle ilgili bilgi almanız mümkün.

Türk Kardiyoloji Derneğinin web sitesi girişimsel kardiyoloji konusunda doktor arayan hastalar, hasta yakınları için hazırlanmış bir mikro siteye de sahip. Bu bölüme derneğin web adresinden ya da www.tkdgirisimsel.org adresinden ulaşılabiliyor. Ayrıca Türkiye haritası üzerine tıkladığınızda bulunduğunuz ildeki girişimsel kardiyoloji merkezlerinin isimleri, telefon numaraları da karşınıza çıkıyor. Listede haftanın 7 günü, günde 24 saat “primer stentleme” yapabilen merkezler de gösteriliyor.

• Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği

www.tkdcd.org

Derneğin web sitesinde kalp damar cerrahisi merkezlerinin il il listesine ulaşabilirsiniz. Listede telefon ve faks numaraları da yer alıyor.

• Türk Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği

www.turkpedcar.org

Eğer, yeni doğan bebeğiniz ya da kız kardeşinizin kalp hastası çocuğu için uzman hekimlere ulaşma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, dernekle temasa geçebilirsiniz. Çocuklarda kalp rahatsızlıklarının tanısında ve tedavisinde uzman hem kardiyologlara, hem de kalp cerrahlarına buradan ulaşmanız mümkün.

KANSER TEDAVİSİ GEREKİYORSA…

• Tıbbi Onkoloji Derneği

www.kanser.org/toplum/

Eğer kemoterapi önerildiyse, kanserin medikal tedavisi için bir merkez arıyorsanız, derneğin web sitesini ziyaret edebilirsiniz. “Tıbbi Onkoloji Klinikleri” başlıklı bölümde il il merkezlerin ve uzmanların isimleri yayınlanıyor. Derneğin halka yönelik olarak hazırlanan sitesinde akciğer, lenfoma, meme başta olmak üzere sık görülen kanserler, kanser tarama testleri ve kemoterapi konularında da bilgiler yer alıyor.

• Türk Radyasyon Onkoloji Derneği

www.radonk.org.tr

Derneğin internet sitesinde baş-boyun kanserleri, sindirim sistemi kanserleri, jinekolojik onkoloji, kemik, yumuşak doku sarkomları, cilt maligniteleri, iyi huylu tümörler, palyatif tedaviler, meme kanserleri, nöroonkoloji, pediatrik onkoloji gibi konulardaki çalışma gruplarıyla ilgili bilgiler yer alıyor, Sitede kanser tedavisinde radyoterapi alanında hizmet veren merkezlerin listesi de bulunuyor. Derneğin web sitesi aracı-ğıyla radyasyon onkolojisi merkezlerinde hangi uzmanların çalıştığından hangi cihazların kullanıldığına kadar detaylı bilgilere de ulaşılabiliyor.

• Anadolu Tıbbi Onkoloji Derneği

www.atod.org.tr

• Klinik Onkoloji Derneği

www.tukod.org

• Türk Onkoloji Grubu

www.togd.net

ENDOKRİNOLOJİ UZMANI ARIYORSANIZ

• Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği

www.turkendokrin.org

Diyabet ve aşırı tüylenmeden tiroidinizin az ya da çok çalışmasına kadar çeşitli sağlık sorunlarınız için uzman arıyorsanız, derneğin web sitesinde “hekim ara” bölümünü ziyaret etmeniz yeterli. Ancak sitenin yeni versiyonunda alfabetik sıraya göre hekim ismiyle arama yapabiliyorsunuz. İllere göre uzman arama imkanı sunan diğer sağlıkta uzmanlık derneklerinin web sitelerinden biraz daha zahmetli olduğunu söyleyebilirim.

SİNDİRİM SİSTEMİYLE İLGİLİ SORUNLARINIZ VARSA

• Türk Gastroentereloji Derneği

www.tgd.org.tr

Derneğin web sitesi, reflüden ülsere ve safra kesesi hastalıklarına kadar sindirim sistemiyle ilgili hastalıkların teşhisi, tedavisi konusunda üye uzman doktorları il bazında bulabileceğiniz başlıca kaynaklar arasında yer alıyor.

• İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları Derneği

www.ibhd.org.tr

Bu adreste, ülseratif kolit, crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalıklarıyla ilgilenen uzmanların listesi var. Üyeler bölümünde il bazında ayrıntılı arama yapma şansına da sahipsiniz. Devlet, üniversite ya da özel hastane tercihinize göre de iltihabi bağırsak hastalıkları konusunda uzman hekimlere erişebilirsiniz.

AMELİYAT OLMANIZ GEREKİYORSA…

İster kol kırığı ya da menüsküs, ister safra kesesi taşı, ister bir beyin tümörü olsun, ameliyat gereken tüm durumlarda, bazı uzmanlık derneklerinin internet sitelerinden fay dalanarak hastalıkla ilgili bilgilere ve deneyimli bir cerraha ulaşabilirsiniz. İşte genel cerrahi, ortopedi, beyin cerrahisi gibi alanlarda bazı uzmanlık derneklerinin adresleri:

GENEL CERRAHLARA ULAŞMAK İÇİN…

• Ulusal Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Derneği

www.elcd.org

Halk arasında kapalı ameliyatlar olarak bilinen endosko-pik-laparoskopik ve minimal invaziv cerrahi konularında uzman hekimleri bulabileceğiniz bir adres.

• Endokrin Cerrahi Derneği

www.endokrincerrahisi.org

Tiroid, böbrek üstü ya da paratiroid bezlerinin hastalıklarının ve tiroid kanserinin cerrahisi konularında uzmanlaşmış doktorların buluştuğu bir adrestir. Dernekle iletişime geçerek yaşadığınız kentteki uzman cerrahların isimlerini öğrenebilirsiniz.

• Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği

www.tkrcd.org.tr

Kolon (kalınbağırsak) ve rektum kanseri, kıl dönmesi hastalığı, kalınbağırsağın divertiküler hastalığı, makatta çatlak (anal fissür), ülseratif kolit, crohn gibi hastalıkların cerrahisi konusunda ağırlı olarak çalışan genel cerrahlara bu adresten erişebilirsiniz. Dernek üyesi hekimleri bulmak için il bazında arama yapma seçeneği de mevcut.

• Türk Hepato-Pankreato-Bilier Cerrahi Derneği

www.hpb.org.tr

Karaciğer, pankreas ya da safra yollarınızdaki bir hastalık yüzünden ameliyat olmanız önerildiyse, söz konusu alanda uzmanlaşmış hekimlere derneğin rehberliğiyle ulaşabilirsiniz.

ÜROLOJİYLE İLGİLİ BİR AMELİYAT GEÇİRECEKSİNİZ…

• Üroonkoloji Derneği

www.uroonkoloji.orgDerneğin web adresinde böbrek, mesane, prostat, testis kanserleri konusunda halka yönelik bilgiler bulunuyor. Buna karşın derneğe üye hekimlerin listesi sitede mevcut değil. Yaşadığınız şehirdeki ya da en yakın ildeki üroonkoloji konusunda uzman doktorlara ulaşmak için dernekten yardım alabilirsiniz.

• Ürolojik Cerrahi Derneği

www.urolojikcerrahidernegi.org

Penis kanserlerinden mesane ve rahim sarkmasına, taş hastalığından böbreğin iyi huylu kitlelerine ve sertleşme sorununa kadar üroloji alanına giren problemlerin tedavisi için uzman hekimlere ulaşabileceğiniz bir adres.

Tüm üyeler listesine göz atabilir ya da şube üyeleri bölümünü ziyaret ederek bulunduğunuz bölge, hatta il bazında daha hedef odaklı arama yapabilirsiniz. Web sitesinde Türkiye haritası üzerinde arama yapma seçeneği de mevcut. Derneğin web sitesinde yer alan, editörlüğünü üç hekimin yaptığı “Ürolojik Cerrahi Konusunda Hasta Bilgilendirme Kitapçığı” da ihtiyaç duyduğunuz anda başvurabileceğiniz güvenilir ve bilgilendirici bir kaynak.

BEYİN YA DA SİNİR AMELİYATI GEÇİRECEKSİNİZ…

• Türk Nöroşirürji Derneği

www.turknorosirurji.org.tr

Eğer beyin ve sinir cerrahisi alanında bir doktora görünmeniz gerekiyorsa, ameliyatınız için bir nöroşirürji uzmanı arıyorsanız www.turknorosirurji.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Web sitesinde “hastalar için” başlığıyla yer alan bölümde, hem bazı beyin-sinir hastalıkları ile ilgili bilgiler bulunuyor, hem de klinikler başlığı altında nöroşirürji merkezlerinin listesi veriliyor. Aynı adresten nöroonkolojik cerrahi, nörovasküler cerrahi ve epilepsi cerrahisi konularında uzmanlaşmış beyin cerrahlarına da erişmeniz mümkün.

• Türk Nöroşirürji Derneği Spinal ve

Priferik Cerrahi Grubu

www.spinetr.org

Bel ve boyun fıtığı, lomber faset, omurilik yaralanmaları, servikal dar kanal gibi konularda uzman hekime ulaşmak istiyorsanız doğru adreslerden birindesiniz. Hastalar için hazırlanan bölümde üye hekimlerin il bazında isimleri veriliyor. Halkın anlayabileceği dille yazılmış hastalıklarla ilgili broşürleri de siteden temin etmeniz mümkün.

• Türk Nöroşirürji Derneği Pediatrik

Nöroşirürji Öğretim ve Eğitim Grubu

www.png.org.tr

Bebeklerde, çocuklarda beyin tümörleri başta olmak üzere beyin – damar hastalıklarının tedavisinde uzmanlaşmış nöroşirürji doktorlarının listesi ise bu adreste var.

ORTOPEDİ KONUSUNDA BİR UZMANA İHTİYACINIZ VARSA…

• Türk Omuz ve Dirsek Cerrahisi Derneği

www.turkishshoulderelbow.org.tr

Derneğin web sitesinde dirsek kırığı, donuk omuz, omuz sıkışması gibi hastalıklar ile omuz artroskopisi gibi konularda uzman hekimlerin listesi yer alıyor.

• Türk El ve Üst Ekstemite Cerrahi Derneği

www.turkhandsociety.org –

www.turkelcerrahisidernegi.org El cerrahisi alanında uzmanlaşmış hekimlere ulaşabileceğiniz bir adrestir. El bileğinin alt ya da üst bölgesinde olan kopmaların replantasyonu, el bileği ve el kırıkları, başparmak kök eklemi kireçlenmesi gibi sorunlarla ilgilenen cerrahların buluştuğu bir dernektir. “Hasta bilgilendirme” başlıklı bölümün altındaki “el cerrahları” seçeneğini tıkladığınızda yaşadığınız şehirdeki uzman doktorların isimlerini, mail adreslerini bulabilirsiniz.

• Rekonstrüktif Mikro Cerrahi Derneği

www.turkrmcd.org Derneğin web sitesinde üye hekimlerin listesi yer alıyor. “Hastalarımıza Özel” başlıklı bir bölüm de var.

GÖĞÜS CERRAHİSİ ALANINDA BİR UZMAN ARIYORSANIZ…

• Türk Toraks Derneği

www.toraks.org.tr Göğüs cerrahlarının ve göğüs hastalıkları uzmanlarının bir araya geldiği dernekte astım ve alerjiden akciğer nakline ve göğüs cerrahisine kadar alanlarda farklı çalışma grupları var. Ayrıca derneğin Güneydoğu Anadolu, Orta Karadeniz ve Batı Anadolu şeklinde gruplandırılmış tam 15 şubesi de bulunuyor.

• Türk Göğüs Cerrahisi Derneği

www.turkgoguscerrahisidernegi.org Derneğin web sitesinde göğüs cerrahisi uzmanlarının ve illere göre göğüs cerrahisi kliniklerinin listesi mevut.

KULAK, BURUN, BOĞAZ AMELİYATI OLACAKSINIZ…

• Türk Kulak, Burun, Boğaz ve Baş,

Boyun Cerrahisi Derneği

www.kbb.org.tr

Derneğin internet sitesindeki “toplum bilgilendirme” başlıklı bölümde sinüzit, burun gerisine akıntı, bademcik, geniz eti, burun kanaması, kulak çınlaması, baş boyun kanserleri, işitme sorunları, yutma hastalıkları, uçuk ve afi: gibi konularda toplumu bilgilendirici yazılar yer alıyor. Ayrıca, “Uzmanınızı bulun” başlıklı bir bölüm de mevcut olmasına karşın liste henüz yayına alınmamış.

DİYALİZ MERKEZİ ARIYORSANIZ…

• Türk Nefroloji Derneği

www.tsn.org.tr

Sağlık Bakanlığının ya da yaşadığınız şehirdeki sağlık müdürlüklerinin web sitelerinden diyaliz merkezlerinin listesini edinebilirsiniz.

ORGAN NAKLİ GEREKİYORSA…

Pankreas, böbrek, karaciğer ve kalp nakilleri her ilde gerçekleşme imkanı olan ameliyatlar değildir. Bulunduğunuz ilde ihtiyaç duyduğunuz organ ya da doku nakli ameliyatlarının yapılıp yapılmadığını öncelikle araştırın.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya gibi illerde sağlık müdürlüklerinin web sitelerinde gereksinim duyduğunuz bilgileri bulabilirsiniz. Örneğin İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nün www.istanbul.saglik.gov.tr adresinden ulaşabileceğiniz internet sitesinde, sağlık kurumlan bölümünü tıklayın. Burada organ ve doku nakli yapılabilen devlet ve üniversite hastaneleriyle özel hastanelerin listesi veriliyor. Ayrıntılı olarak hazırlanan listede, hangi hastanede hangi organ nakillerin yapıldığının yanı sıra transplantasyon merkezlerinden sorumlu hekimlerinin kimler olduğu da belirtiliyor.

Sağlık Bakanlığının Organ Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanlığının sitesinde ise hem Türkiye haritası üzerinde illere göre arama yapabilme, hem de özel, devlet ve üniversite hastanelerinde gerçekleştirilen nakillerin başarı oranları konusunda bir fikir sahibi olma şansınız var. Ancak transplantasyon merkezlerinin listesini bulmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çünkü liste istatistikler bölümünün altında veriliyor.

Arzu ederseniz, Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneğinin www.tonkkd.org/tr adresinden yayın yapan web sitesini de ziyaret edebilirsiniz. Burada “merkezler” bölümüne girdikten sonra il bazında arama yaparak hangi hastanede, hangi nakillerin, hangi uzmanlar tarafından yapıldığı bilgisine erişebilirsiniz. Bu bölümünde organ nakil merkezlerinin telefon numaraları da yer alıyor.

Doğru!

Kendiniz ya da bir rahatsızlığı olan hastanız için doktor arıyorsanız öncelikle sağlıkta uzmanlıkderneklerinin web sitelerini kaynak alabilirsiniz. Sağlıkta uzmanlık derneklerinin web siteleri sizi uzman hekimlerle buluşturan en doğru adreslerden biridir. Günümüzde giderek artan sayıda uzmanlık derneği hastalara, hasta yakınlarına yol göstermek amacıyla Türkiye genelinde il il üyelerinin ya da ilgili merkezlerinin listesini yayınlamaktadır..

Yanlış!

Sanal dünyada bir uzman doktor ararken dikkatli olun. Şifa sömürüsü yapan umut tacirleri yıllarını tıbba adayan hekimlerden önce davranıp google gibi arama motorlarında ilk sayfada ve en üst sırada çıkma ihtimali olan web sitesi isimlerinin çoğunu almışlardır. Kanser, diyabet, hepatit gibi hastalıkların isimleriyle anılan web sitelerinin bazılarının sahibi bitkilerle sözde tedavi uygulayan kişilerdir. Bu nedenle web sitesinin ismine kanmayın, içeriğine göz atın. Sahibi, editörü gibi bilgileri saklı tutan web sitelerinden de kesinlikle uzak durun.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.