Sağlıksız beslenme

Beslenme


Sağlıksız beslenmeden hareketsizliğe, şok diyetlerden alkole dek günlük yaşamdaki bazı alışkanlıklar karaciğer yağlanmasına zemin hazırlıyor.

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Nurdan Tözün, ülkemizde her dört yetişkinden birinde görülen bu rahatsızlığın, karaciğerde yapısal ve fonksiyonel bozukluklara yol açtığını belirtiyor. Siroz ve karaciğer kanseri gibi hastalıklara neden olabilecek karaciğer yağlanmasına karşı günümüzde etkin bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Bu nedenle; şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçınmak, her gün en az 45 dakika tempolu yürümek, diyabet ve hipertansiyon tedavisini aksatmamak, şok diyetlerden uzak durmak, masadan doymadan kalkmak, sebze-meyveleri mevsiminde tüketmek ile alkolden kaçınmak gibi tedbirlerin alınması gerekiyor.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


İnscan ömrünün uzaması görülen hastalıkları da artırıyor. İlerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan kireçlenme riskine karşı önlem almak ise önem taşıyor. Vücut ağırlığını taşıyan ana eklemlerden biri olan kalça eklemindeki kireçlenme ise en sık 40 yaş üstü kadınlarda görülüyor.

Omega 3 düşük riskini azaltıyor

Ülkemizde annelik yaşı giderek yükseliyor. 35 yaşın üstündeki geç gebeliklerde düşük yapma riski ise genç gebeliklere göre dört kat artıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ferit Saraçoğlu, gebelikte Omega-3 kullanımının özellikle geç gebelikte ortaya çıkan düşük riskini azalttığını ve bebeğin tutunmasını artırdığını belirterek, bebeğin sağlıklı gelişiminde yarar sağladığını söylüyor.

Sorun tiroit olabilir

Uzun süreli depresyon ve mutsuzluk hali, hipotiroididen kaynaklanabiliyor. Kadınlarda sık görülen bu rahatsızlık, ortaya çıkma nedenlerine göre farklı yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Dolayısıyla bu belirtilerin görüldüğü kişilerin vakit kaybetmeden bir uzmana başvurması önem taşıyor.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.