Anasayfa / Makaleler / Sağlıklı Yaşam İçin Hayatınızı Sadeleştirin

Sağlıklı Yaşam İçin Hayatınızı SadeleştirinHayatınızın aşırı dolu olduğunu hissetmek, genellikle rahatlatıcı yiyeceklere dalmak için mükemmel bir bahanedir. Evinizde ve işyerinizde yığılmaları düzenlemek, kilo verme sürecini başlatmaya yardımcı olacak enerji verici ve hafifletici bir şeydir.

Bütün gün dışarıda, işyerinizde veya evinizde çocuklarınızla birlikte olun, her zaman için yapacak çok fazla şey vardır ve siz daha ne olduğunu anlamadan işler birikiverir. Hayatınız imkânsız gibi görünen işlerle, arkadaşlarınıza ve ailenize karşı sorumluluklarınızla, belki düzensiz bir ev ve işyeriyle dolar.

saglikli yasam

Evinizi temizleyin

Dağınık bir yaşam alanından daha tüketici ve moral bozucu bir şey yoktur. Çin bilgeliğine göre, yığıntılar ve dağınıklık enerjiyi engeller ve moralinizi çabucak düşürebilir. Çok fazla zaman geçirdiğiniz bir oda seçin ve temizliğe oradan başlayın. Etrafınıza bakın ve bir şey moralinizi yükseltmiyorsa veya son 12 aydır kullanılmadıysa, acımasız davranın. Ondan kurtulun ve biraz boş alan açın.

Bunu yapmakta gerçekten zorlanıyorsanız, kendinize ondan kurtulduğunuzda olabilecek en kötü şeyi sorun. Hiçbir şey işe yaramazsa, başlamanıza yardım etmesi için sağduyusuna güvendiğiniz bir arkadaşınızdan yardım isteyin.

Bir şeyleri atma işi bittikten sonra, bir sonraki adım temizliğe başlamak olacaktır. Bütün mobilyaları kaldırın, altlarını ve arkalarını elektrik süpürgesiyle temizleyin. Ortamı elinizden geldiğince rahatlatıcı ve hoş kılın. Bütün odaları aynı şekilde tek tek temizleyin.

Sonunda, kendinize yeni ev bitkileri alın. Gerbera ve kaşık çiçeği gibi bazıları temizlik ürünlerinin, boyaların ve sentetik liflerin kirletici maddelerini temizleyebilir.

Arkadaşlıklarınızı gözden geçirin

Yaşam koçluğu uzmanlarına göre, toksikolan insanlar değil, ilişkilerdir ve arkadaşlarınızla ya da ailenizle olan ilişkilerinizi zaman zaman gözden geçirmeniz gerekebilir. Sağlıklı ilişkiler iyi iletişimle ve karşılıklı anlayışla güçlenirken kötü ilişkiler kırgınlıklar ve söze dökülmeyen duygularla kangren olur. Eğer ilişkilerinizden hoşlanmıyorsanız, kendinizi sevmeniz zordur ve bu genellikle fiziksel görünüşünüz ve kilonuz üzerinde önemli etki yapar.

Örneğin, sürekli alan ama hiçbir şey vermeyen arkadaşlarla sarılıysanız, kendinize bunun olmasına neden izin verdiğinizi sormalısınız. İnsanları kurtarmaktan hoşlanabilirsiniz ama ilişkiye katkıda bulunmuyorlarsa, kurtarıcı olmaktan vazgeç meye karar verebilirsiniz. Ayrıca sınırlar belirlemeyi hedefle-meli ve ilişkilerinizde neleri kabul edip etmeyeceğinize karar vermelisiniz.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Konu sevdiklerinize ve eşinize geldiğinde, işler zorlaşırsa, sizi şu anda çıldırtan şeyler yerine güzel yönlerine ve başlangıçta sizi bir araya getiren şeylere odaklanmaya çalışın, iyi zamanlarda olduğu kadar, kötü zamanlarda da onlara destek olmaya çabalayın. Çok az ilişkinin sürekli bir arada olmakla gelişebileceğini unutmayın; dolayısıyla birbirinizin yalnız kalmak istediği zamanlara saygı duyun.

İş alanınızı sadeleştirin

Sağlıklı bir masa, sağlıklı bir zihin demektir; bu yüzden gereksiz yığıntılardan kurtulun ve enerji seviyenizin yükseldiğini kendi gözlerinizle görün. Masanızda sadece üzerinde çalıştığınız projeyi bulundurun. Bu, zihninizi odaklamanıza yardımcı olur. Geldiğinde her kâğıda bakın, işini görün, dosyalayın veya çöpe atın. Her saat başı esnemek için ara verin. Ofiste yürüyüşe çıkın; masanıza tazelenmiş şekilde geri dönerseniz, daha rahat konsantre olursunuz. Temel yağlar da zihninizi netleştirmenize yardımcı olabilir. Eğer baskı hissetmeye başlarsanız, şu yağlardan bir kâğıt mendile damlatın ve derin derin soluyun: Moraliniz bozuksa portakal; sonraki birkaç saat sizi ürkütüyorsa lavanta; işkolik veya mükemmeliyetçiyseniz papatya; mizah duygunuzu kaybettiğinizi hissediyorsanız bergamut; panik hissediyorsanız oğulotu (melisa) deneyin.

Düzenlenmiş ve temizlenmiş bir iş ortamı, enerjinizi Gerçek Yaşam Diyeti’ne ve başarıya odaklamanıza yardımcı olacaktır.

Zihninizi sadeleştirin

Dağınık ve dolu bir zihin, yaratıcı düşünceyi engeller, enerji seviyelerini düşürür ve moralinizi bozarak kendinizi sevmenizi zorlaştırır. İşin sırrı, arada bir kendinize pillerinizi şarj etme fırsatı vererek zihninizi boşaltmaya çalışmaktır. Bu, hem bedeninizi hem de ruhunuzu tazeleyip canlandırır.

Enerji seviyenizi yükseltmek için derin nefes alıp verin

Basit, bedava ve son derece etkili. Yoga ustalarının yaptığı gibi burun deliklerinizi değiştirerek derin nefes alıp vermeyi öğrenmek, oksijen alimim azamiye çıkarır ve gerçekten enerji seviyenizi çok artırabilir. Vücuda oksijen yüklü hava doldurur, bayat karbondioksiti dışarı atar, zihninizi keskinleştirir ve sizi hiçbir şeyin yapamayacağı şekilde uyandırır.

• Sessiz bir yer bulun ve rahat bir şekilde oturun.

• Sağ elinizin işaretparmağıyla başparmağını açın.

• Başparmağınızı sağ burun deliğinize dayayın ve sol burun deliğinizden dörde kadar sayarak nefes alın.

Sadece kendiniz için tazelenme zamanı ayırmaktan dolayı suçluluk duyuyorsanız, duymayın. Sorumsuzluk yapmıyorsunuz; sadece hayatınızda sağlıklı bir dengeyi korumak için pratik davranıyorsunuz. Gevşemek zor olabilir. Çoğumuz gergin olmaya alışkınızdır ve bir şeylerden vazgeçmekte zorlanırız. Her gün gevşemenin basit bir yolu olarak, her neredeyseniz, aşağıda açıklanan egzersizi izleyin.

• iki burun deliğinizi de kapayarak dörde kadar sayın.

• Sağ burun deliğinizi açın ve dörde kadar sayarak derin bir şekilde nefes verin.

• Bu egzersizi, her seferinde diğer burun deliğinizi açarak sekiz kez tekrarlayın.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.