Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / SAĞLIKLI CİLT İÇİN TEMİZ CİLT BAKIMI

SAĞLIKLI CİLT İÇİN TEMİZ CİLT BAKIMIHayatımız fazlasıyla kimyasallarla yüklenmiş durumda. Kimyasallarla yetiştirilen gıdalarla besleniyoruz, kalitesi sorgulanabilir sular içiyoruz ve her an çevre kirliliğine yol açan maddeleri soluyoruz. Amerikan Çevre Savunma Dairesi’ne göre, ev içindeki kirli hava dışarıya oranla iki ila beş kat daha fazladır. Yapı kimyasalları, döşemeler, halılar, ev temizlik ürünleri ve kimyasal ev parfümlerinin tümü radonun, pestisitlerin ve dışarıdaki havadan gelen kirliliğin tehlikeli bir karışımıdır.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi, her kadın cilt temizleme ve makyaj ürünlerinde gizlenmiş yüksek miktarda kimyasala maruz kalmaktadır. İstatistikler, Kuzey Amerika’da her kadının yaklaşık olarak beş yüz dolar değerinde kozmetik ürünü kullandığını göstermektedir. Bu çok fazla! Cilt yüzeyine uygulanan kimyasal içerikli bu malzemeleri hızlıca sayarsak: Temizleyiciler, tonikler, nemlendiriciler, göz kremleri, yüz fırçaları, vücul şampuanları, vücut losyonları ve güneş koruyucu kremlerdir Ne yazık ki bugünlerde cilt bakımı için kullandığımız ürünle rin çoğu sentetik bazıları da toksik içeriklidir. Güvenilirlikleri test edilmemiş ve tehlikelidirler, birbirleriyle etkileşime girdiklerinde toksik birleşikler oluşturabilirler.

Cildimiz dışarıdan sunulan kimyasalları iyi veya kötü olduklarına bakmaksızın rahatlıkla içine alır. Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre, cildimiz lokal olarak uygulanan kimyasalların yaklaşık %60’sını emmekte ve bunları kan dolaşımına ileterek hepsinin bütün vücuda dağılmasını sağlamaktadır. Doktorlar bu özelliği çeşitli ilaçlarda kullanmaktadırlar; örneğin, nikotin bandı ve doğum kontrol bandı gibi. Ve cildimiz vücudumuzdaki en büyük organ olduğu için akciğerlerimizden daha fazla oranda zararlı kimyasalı sünger gibi emmektedir.

Toksik kimyasallar cilde nüfuz ettiklerinde cildin tahriş olmasına ve iltihaplanmasına neden olabilmektedirler. Bu etki, özellikle yoğun miktarlarda kullanımda (yüz fırçaları, temizleyiciler) ya da cilt üzerinde uzun süre kalmalarında (nemlendiriciler, tonikler) gerçekleşmektedir. Ekolojik sorunlar bizim kontrolümüzde olmadan gerçekleştiğinden bizler sadece maruz kaldığımız zararlı kimyasalları azaltmaya çalışabiliriz. Bu da yıkamada, fırçada, tonikte, nemlendiricide kullandığımız ürünleri seçerken dikkat etmemiz sayesinde olur.

Bugün mağazalarda bulunan çoğu cilt bakım ürünü yüzlerce sentetik katkı maddesine sahiptir ve bunlar çoğu durumda güvenli değillerdir. Tüm dünyada yaklaşık olarak yüz bin çeşit kimyasal kullanılmaktadır. Sanayide yoğun miktarda toksik kimyasallar kullanılırken bu durum kesin kurallara tabiidir. Ancak kimse, kimyasalların düşük miktarlarda ve uzun süre kullanıldıklarındaki oluşabilecek riskleri hesaplamadı. Kimse SPF50 güneş koruyucusunun günlük kullanımının, on sene sonrasında sağlık üzerinde ne gibi etkileri olacağını söyleyemez çünkü bu güneş koruyucuların, bir ürün olarak ortaya çıkması çok uzun seneler öncesine dayanmaz. Güzellik ürünlerinin çoğu fareler ya da tavşanlar üzerinde denenmektedir ki bu canlıların yaşam süreleri bir insanınkinden çok daha kısadır. İnsanlar üzerine yapılan çalışmalarsa üreticiler tarafından finanse edilmekte ve ürünün niceliği üzerine odaklanmaktadır; örneğin bu araştırmalar hoş kokusu, yumuşak dokusu veya “geçici gerdirme efekti” gibi kısa dönem etkileri kapsamaktadır.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Ne yazık ki çoğu kozmetik firması, yalnızca toksik maddeler kullanmaz ayrıca hayatımızın bir döneminde kansere yakalanmamıza yol açabilecek kanserojen içerik de kullanırlar; sanki soluduğumuz kirli hava ve yediğimiz kimyasallar yetmezmiş gibi! Bu gibi içeriklere sahip cilt temizleme ürünlerini kullandığınızda cildiniz bunu emecek ve kan dolaşımına taşınmasıyla bütün vücudunuza yayılacaktır. Bu zehirli kimyasallar, bedeninizdeki diğer kimyasallarla da etkileşime girebilmektedir. Bazen bu kimyasal reaksiyonlar, hücrelerin yanlış gelişmesine yol açan maddelerin oluşmasına yol açabilmektedir, bu da kansere neden olur.

Toksik içerikler, diğer birçok rahatsızlığa da neden olabilmektedir. Bunlara alerjiler, doğurganlık sorunları, diyabet ve Alzheimer da dâhildir. En iyi ihtimalle var olan akne sorununu daha da artırabilir veya akneye neden olabilecek bir alerjik reaksiyon başlatabilir. İşte bu yüzden bazen yeni bir krem ya da temizleyici kullandığımızda yeni bir sivilce çıkmasının nedeni budur.

Çeşitli Kimyasallar Akneler Üzerinde Nasd Etkili Olurlar:

• Toksik kimyasal içerikler, hormonal dengeye zarar vermektedirler. Bu kimyasallar tarafından uyarılan hormon bezleri, tüm vücut sistemine sinyaller gönderirler, bunlara cilt yağı bezecikleri de dâhildir. Bunun sonucunda cilt yağları fazla üretilir ve gözeneklerin içine dolup onları tıkarlar. Tüm bunlar aknenin oluşumuna katkıda bulunur.

• Silikon gibi kimyasallar, gözenekleri tıkayarak cilt yağlarının boşaltılmasını engellerler, bu da akne reaksiyonunu başlatır.

• Petrolatum (parafin, vazelin vb. madeni yağlar) gibi kimyasallar, cildin üzerini suni yağlarla kaplayarak, cildin normal bir şekilde çalışarak toksinleri atabilmesini ve kendi yağlarını kullanarak nemlendirebilmesini engellerler.

• Bazı kimyasallar, ürününün cilt tarafından daha fazla emilmesini sağladığından vücudun yoğun miktarlarda toksik maddeyle yüklenmesine neden olurlar. Bu durum cildi tahriş edebilir ve gözeneklerin içinde mikro iltihaplanmalar başlatabilir ya da var olan iltihapları artırabilir.

Egzamanın, alerjik deri iltihabının ve aknenin günümüzde artış göstermesinde şaşılacak bir durum bulunmamaktadır. Bugünlerde akne genelde beslenmeden ya da stres nedeniyle artış göstermemekte, cilt ve vücut bakım ürünlerindeki belirli içerikler buna neden olmaktadır. Bunları belirlemeye ve hayatımızdan uzak tutmaya ihtiyacımız vardır ki böylece cildimiz tekrar dengesini kurabilsin, aynı bizim daha öncesinde duygularımızın ve beslenmemizin dengesini kurabildiğimiz gibi.

Aşağıda cilt bakım ve makyaj ürünlerinde genel olarak bulunan kimyasal içeriklerin listesi bulunmaktadır. Bu kimyasal içeriklere sahip ürünleri mağazalarda 3 dolarla 100 dolar arasında fiyatlarda bulabilirsiniz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.