Anasayfa / Çocuk Sağlığı / Sağlıklı bebekler için folik asit

Sağlıklı bebekler için folik asitANNE ADAYLARI DİKKAT

Bazı durumlarda vitamin ve minerallere ihtiyacınız artar. Mesela hamileliğe hazırlanıyor ve yakın zamanda hamile kalmayı planlıyorsanız, günde 400 mikrogram civarında folik asit desteği kullanmanız gerekiyor. Çünkü yetersiz folik asit seviyeleri ile doğan bebeklerde bazı nörolojik kusurların oluşma ihtimali yüksek. Nöral tüp (beyin ve omuriliği oluşturan yapı) bozuklukları olarak adlandırılan bu problemleri önlemenin yolu anneye hamilelik öncesinde yeteri kadar folik asit (bir tür B vitamini) kazandırmaktan geçiyor.

Sağlıklı bebekler için folik asit

Tüm dünyada, her yıl yaklaşık 300 bin bebeğin nöral tüp bozukluklarıyla, yani açık omurga, beyin defektleri gibi problemlerle doğduğu ve çoğunun hayatta kalmadığı göz önüne alınırsa, anlatmak istediğim şeyin ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır. Gelişmiş ülkelerin çoğunda, doğum uzmanları hamilelik öncesi dönemde hamileliğe hazırlanan kadınlara her gün 400 mikrogram folik asit almalarını, hamileliğin ilk dönemlerinde de bu takviyeye devam etmelerini tavsiye ediyor. Bazı Batı ülkelerinde, doğurganlık çağında olan kadınlara rutin olarak günde 200 mikrogram folik asit veriliyor. Ancak miktarına dikkat edin, fazlasının toksik olduğuna dair iddialar var. Folik asit, tıpkı D ve B12 vitaminleri gibi ölçülebilen, kandaki miktarı tayin edilebilen bir vitamin.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Her ne kadar anne adaylarına odaklansak da folik asidin çok önemli bir işlevi daha var; kanda bulunan homosistein adlı bir maddenin azalmasını sağlamak. Yüksek homosistein kalp, beyin ve sinir hastalıkları riskini artırıyor. Bunama ve Parkinson da yine kandaki yüksek homosistein değerleriyle ilişkilendiriliyor. Yani folik asit bu anlamda da önemli bir koruyucu.

TEMEL REİS BOŞUNA ISPANAK YEMİYOR

Koenzim Q-10 popülaritesi sürekli artan, yıldızı hızla parlayan bir besin desteği. Bu besin desteğinin özellikle antioksidan gücü çok yüksek. C ve D vitaminleri gibi diğer antioksidanlarla uyum içinde çalışan Koenzim Q-10’un kalp kasını güçlendirdiği, damar yapısını desteklediği, diş etlerini tedavi ettiği ve güneş ışınlarının neden olduğu cilt yaşlanmasını önlediği ileri sürülüyor. Ispanak, Koenzim Q-10 açısından zengin bir besin kaynağı. Ayrıca et ve deniz ürünleri tükettiğinizde de bu güçlü antioksidandan faydalanmış oluyorsunuz. Hazır sözü açılmışken, ıspanağın içinde bol miktarda bulunan diğer besinlere de bir göz atalım. Lutein (göze iyi geliyor), zeoksantin (cilde ve göze iyi geliyor), beta karaten (kanserden koruyor), alfa lipoik asit (bu değerli antiok-sidanın en bol bulunduğu besinlerin başında ıspanak yer alıyor), B, C, E vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum ve çinko.

FOLİK ASİT KAYNAKLARI

Sebzelerin hepsinde folik asit bulunsa da pazı, ıspanak, roka, marul gibi yeşil yapraklılar en zengin kaynaklar. Et, balık, yumurta, bakliyatlar, tam tahıllar ve ceviz de bol miktarda folik asit içeren besinler. Özellikle doğurganlık dönemindeki kadınlar ve evlilik çağma yaklaşan genç kızların bu besinlerden ve folik asit takviyelerinden faydalanmasını öneriyorum.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*