Sağlık sektöründeki istihdam

Sağlık Haberleri


Yatırımlar, birleşme ve satın almalar, sağlık turizminin büyümesi sağlık sektöründeki istihdam rakamlarına da yansıdı. Sektörde en fazla hemşire aranırken, idari kadrolarda da artış sürüyor…

SAĞLIK sektörü Türkiye’de her zaman garantili iş kapısı olarak görülmüştür. Bugün sınav birincilerinin ilk tercihleri arasında hala tıp fakülteleri vardır. Bunun birçok sebebi var elbette. Bu sebeplere geçmeden önce sağlık sektöründeki istihdamda süregelen artışa dikkat çekmekte fayda var.

Online iş arama sitelerinin verileri oldukça farklı sonuçlar gösterse de, yine de sektörde güçlü bir istihdam talebi olduğu ortada. Kariyer.net verilerine göre, 2014 yılın ilk çeyreğinde yayınlanan sağlık ilanlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre tam yüzde 9’luk artış yaşanırken, Yenibiris.com’un verilerine göre yayınlanan ilanlarda aynı dönemde tam yüzde 31’lik bir artış söz konusu. Secretcv.com verilerine göre ise bu artış yüzde 1,6.

Bu farklılıkları bir tarafa bıraktığımızda sağlık sektörünün istihdam konusunda uzun süredir lokomotif sektörlerden birisi olduğu açıkça görülüyor.

EN ÇOK HEMŞİRE ARANIYOR

Son dönemde sektörde birleşme ve satın almaların artması ve yeni kamu politikaları ile yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesi, sağlık sektörünün istihdam açısından yıldızının parlamasında etkili oldu. Ayrıca sağlık turizmi alanında çevre ülkelerden gelen talebe yönelik olarak sektöre yapılan yatırımların artması da istihdamı tetikledi.

İlanlara baktığımızda, her üç İK sitesinin de verileri sağlıkta en fazla aranan pozisyonun hemşirelik olduğunu gösteriyor.

Secretcv.com verilerine göre, 2014’ün ilk çeyreğinde en çok ilan verilen pozisyon yüzde 11,3 ile hemşirelik. Bunu yüzde 7,2 ile satış temsilcisi, yüzde 7 ile müşteri temsilcisi ve yüzde 6,5 ile doktorluk izliyor.

Yenibiris.com verilerine göre ise, hemşire, satış temsilcisi, çocuk hastalıkları uzmanı, ameliyathane hemşiresi ve hasta danışmanı sırasıyla en çok aranan pozisyonlar. Kariyer.net verilerine göre ise, ilk çeyrekte en çok hemşire, diş hekimi, uzman doktor, ameliyat hemşiresi ve hasta danışmanı arandı.

TERCÜMAN ARAYIŞI ARTTI

Geçen yıla kıyasla 2014’ün ilk çeyreğinde ilanlarda en fazla artış ise ara pozisyonlar diyebileceğimiz orta kademe teknik elemanlarda yaşandı. “Kalifiye eleman sıkıntısı, sağlık sektöründe uzun zamandır var olan bir sorun. Bu yüzden ilanlardaki artışı artan yatırımların doğurduğu istihdam potansiyeline bağlamak daha doğru olur” diyen Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, sağlık sektöründe en fazla arayışın olduğu pozisyonları şöyle değerlendiriyor: “Sektörün nitelikli personel sıkıntısını en yoğun yaşadığı pozisyonlar hemşire ve hastabakıcı. Bunun yanı sıra orta kademe teknik elemanlarda da önemli bir açık var. Genel sağlık personeli ilanlarında ise yüzde 171’lik bir artış göze çarpıyor. Fizyoterapist, fizik tedavi teknikeri, ameliyathane hemşiresi, diş hekimi, işyeri hekimi, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ve kardiyoloji uzmanı ise yüksek artış oranlarının olduğu pozisyonlar.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında sağlık sistemlerindeki birçok işlemin online platformlara taşınmasıyla bilgi işlem elemanı arayışının arttığım görüyoAzoz’un verdiği bilgilere göre, sektörde dikkat çeken diğer bir artış ise yüzde 217 ile tercüman pozisyonunda görülüyor. “Son dönemde, ilan detaylarında önceki dönemlerde rastlamadığımız ‘yabancı dil’ kriterinin giderek daha fazla aranır olduğunu gözlemliyoruz” diyen Azoz, sağlık turizminin Türkiye’de yaygınlaşmasının bu artışta önemli etkisi olduğunu söylüyor.

LABORANTA TALEP YÜKSEKSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Yenibiris.com verilerine göre ise, bu yılın ilk çeyreğinde ilanlarda en çok artışın yaşandığı pozisyon yüzde 140 oranıyla laboratuvar teknisyeni. Laboratuvar teknisyenini yüzde 107 ile satış temsilcisi, yüzde 100 ile işyeri hekimi, yüzde 76 ile tıbbi sekreter, yüzde 75 ile hasta kabul yetkilisi izliyor. Secretcv verilerini dikkate alan Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü en fazla artışın yaşandığı pozisyonlara ilişkin şunları söylüyor: “Müşteri temsilcisi, asistan ve görevli pozisyonlarında 2013 un ilk çeyreğinde hiç ilan verilmemiş olmasına rağmen, bu üç pozisyon bu yılın ilk çeyreğinde sırasıyla yüzde 7, yüzde 5,6 ve yüzde 5,5 oranları ile en çok ilan verilen ilk 10 pozisyon sıralamasına girdi. Bu nedenle en çok artışın bu pozisyonlarda yaşandığını söyleyebiliriz. Öte yandan tıbbi mümessil, tıp sekreteri ve danışmanlık geçen yıl ilk onda yer alıp, bu yılki sıralamadan düşen pozisyonlar.”

Peki, adaylar en çok hangi pozisyonlara başvuruda bulunuyor?

Kariyer.net verilerine göre, bu yılın ilk çeyreğinde en çok başvuruyu 24 bin 976 ile hemşire pozisyonu alıyor. 14 bin 919 ile biyolog, 12 bin 19 ile hasta danışmanı pozisyonları adayların en çok başvuru yaptığı diğer pozisyonlar. Laborant ve tıbbi teknisyen pozisyonları da en çok başvuru alan pozisyonlar arasında. Secretcv.com verilerine göre ise 2013’ten bu yana en çok başvuru yapılan pozisyonlar yüzde 10 ile satış temsilcisi, yüzde 8,1 ile tıbbi mümessil ve yüzde 7,9 ile teknikerlik. En fazla iş arayanların oranına baktığımızda ise yüzde 13,9 ile yine satış temsilciliğinin ilk sırayı aldığını, onu yüzde 10,9 ile teknikerliğin ve yüzde 9,6 ile sekreterliğin takip ettiğini görüyoruz.

ARTIŞ DEVAM EDECEK

Sağlık sektöründe yaşanan yeni reformlar ve yerli-yabancı yatırımlar, istihdam artışının en belirgin nedeni. Ülkemizdeki sağlık sektöründe çalışacak sağlık profesyoneli ve idari kadroya olan talebin önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

“Sağlık, örneğin turizm gibi dönemsel istihdam yapan bir sektör değil” diyen Yusuf Azoz, “Lokomotif sektörlerden biri olan sağlığın sunduğu istihdam imkanlarının önümüzdeki dönemde artacağını tahmin ediyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında sayısı artan hastanelere ek olarak son dönemde büyük gelişme gösteren evde bakım hizmetleri, mobil sağlık hizmetleri ve sağlık turizmi gibi alanlar bu istihdam trendini des-tekleyecek”diyor. Azoz’a göre, sağlık personeli alımlarınm artacağı bu yıl başta hemşire olmak üzere eleman bulma konusunda sıkıntı yaşanıyor. 100 binden fazla sağlık personelinin istihdam edildiği özel sağlık sektöründe yaşanacak ara eleman sıkıntısını aşmak için sektörün önde gelen şirketleri farklı uygulamalar gerçekleştiriyor. Hastaneler; özellikle lise dönemlerinden itibaren öğrencilere yardımcı sağlık personeli kadroları hakkında bilgilendirme seminerleri vermeyi planlıyor. Eleman sıkıntısını aşmak için kendi üniversitelerini kurma yoluna gidenler de var.

İDARİ KADROLAR DA BUYUYOR

Secretev.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, sağlık ilanlarının 2012 ve 2013 yıllarında yüzde 30’luk bir artış olduğuna dikkat çekiyor ve bu eğilimin 2014’ün tümüne yansıyacağını düşünüyor. “Nüfusumuz hızla artarken, bir yandan da yaşlı nüfusumuz giderek büyüyor” diyen Tütüncü, Türkiyenin artık çevre ülkelerden insanların sağlık hizmeti almaya geldiği bir ülke olduğunu, tüm bunlar neticesinde sağlık istihdamının artacağım öngörmenin çok da zor olmadığını söylüyor.

Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Özörnek ise, hastane zincirlerinin Anadolu’daki büyüme politikaları doğrultusunda medikal ve idari kadrolarda alımların devam edeceğini söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Kurumlar en çok devlet atamaları nedeniyle yetişmiş hemşire pozisyonlarında, özellikle yoğun bakım, yeni doğan yoğun bakım, diyaliz hemşiresi gibi alanlarda, bunun yanı sıra endokrinoloji, onkoloji gibi uzmanlık alanlarında doktor bulmada zorluk çekiyor. Kurumlar yüksek nitelikli tıbbi kadroyu elde tutmak için kurum içi ve dışı eğitimler, yüksek lisans, burs, dil eğitimi gibi imkanlar veriyor.”
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.