Sağlık için pancar’ın faydaları

Şifalı Bitkiler - Bitkisel Sağlık


AYIN GÜZELİ PANCAR

Sağlık için faydalı besinlerin başında gelen pancar gerek vitamin gerekse mineralden oldukça zengin. İçeriğinde A, B, C, P vitaminleri ile fosfor, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve kalsiyum bol miktarda bulunuyor. Öte yandan yapraklarının da son derece faydalı olduğu belirtiliyor.

pancar

Birçok besinde bulunmayan, hücreleri, enzim ve proteinleri koruyan betalain grubu bir madde içeren pancar, bu özelliğiyle iç organları koruyor, kalp-damar hastalıklarının engellenmesine yardımcı oluyor. Ancak bu konuda pancarın en önemli yardımcısı kişinin genetik yapısı oluyor.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Detoks listelerinin vazgeçilmezlerinden biri olan pancar, kanı temizliyor ve karaciğeri zararlı maddelerden arındırmaya yardımcı oluyor. Egzersiz öncesi içilen pancar suyunun fiziksel dayanıklılığı arttırdığı, dinçlik verdiği de biliniyor. Ancak uzmanlar, şeker oranı yüksek bir sebze olduğundan pancar suyunun aşırı tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Yapılan çalışmalarda; pancarda bulunan nitrat adlı maddenin vücutta nitrik okside dönüşerek damarları genişlettiği, kan dolaşımını kolaylaştırdığı ve tansiyonu düşürdüğü de gösteriliyor.

100 gram kırmızı pancar sadece 43 kalori. Bu yağsız sebze 78 mg sodyum, 10 gram karbonhidrat, 2 gram da protein içeriyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.