Anasayfa / Beslenme / Sağlık Açısından Gıdalar

Sağlık Açısından GıdalarSüt

Süt, tüm yaştaki bireyler için bir gıdadır.

Çocukların sağlıklı büyümesini, gençlerin beyin faaliyetlerinin artmasını sağlar. Sütte özellikle keçi sütünde çeşitli proteinler, karbonhidrat, fosfor, sodyum, potasyum, klor, magnezyum, sülfür, krom, bakır, çinko, demir, manganez, iyot gibi mineraller vE vitaminlerin her türü bulunur. Keçi sütü anne sütünden sonra tercih edilen en önemli besin kaynağıdır.

Süt içme alışkanlığı olmayan kişilerde, fazla miktarda süt tüketmek, gözlerin kararmasına, bayılmaya, eklem ağrılarına, karaciğer tıkanıklığına, baş ağrılarına neden olur. Kesilmiş ve yağı alınmış süt daha az zararlıdır. Van etkilerini gidermek için bal ya da zencefille içmek uygundur. Sütler kendi aralarında da gruplara ayrılır:

Koyun sütü; sütlerin en koyusu ve en nemlisidir. Balgamsı artıklar doğurur, uzun süreli kullanımlarda ciltte beyazlıklar oluşur. Koyun sütünü suyla birlikte içmek gerekir. Vücudun susuzluğunu giderir.

Keçi sütü; ince ve dengeli bir süttür. Kuruyan vücudu nemlendirir, boğaz ağrılarına ve kuru kuru öksürmeye çok faydalıdır. Yaradılışa uygun olduğu için insan vücuduna en yararlı olan içeceklerden biri keçi sütüdür.

İnek sütü; vücudu besler ve rahatlatır. En dengeli ve en üstün kaliteli sütlerdendir. Bebeklere ağır gelebilir. Çünkü bir bebeğin midesi, bir dananın sindirebildiğini sindiremez. Sütün içine yarı su katılarak kullanılması daha faydalıdır.

Kobik, sadece hayvanlardan sağılan tabii ve hormonsuz sütleri çocuklara; mamullerini de tercihen keçi sütünden olanları yağ, peynir türleri yoğurt, kefir vs. Büyüklere önermektedir.

Yoğurt

Yoğurt, sütün bütün hususiyetlerine sahip bir gıda maddesidir. Mikrop barındırmayan birkaç yiyecek maddesinden birisi de yoğurttur. Kolesterolün kandaki seviyesini düşürür. Mikrobik sarılıkta antibiyotik gibi iş görür. Büyüme ve gelişmeyi teşvik eder.

Vücutta kanser oluşumunu önler. Vücudu temizleme özelliği nedeniyle, zehirlenme tehlikesi olan kişilere bu yüzden bol yoğurt verilir. Çeşitli bağırsak bozukluklarında yoğurt çok faydalıdır, bağırsakları dezenfekte eder. Ekşi ve kaymaklı yoğurtların fazla yenilmesi vücuda zararlıdır. Günde 200 gr yenilmesi yeterlidir.

Peynir

Peynirde süte oranla 5-6 kat daha fazla protein ve yağ bulunur. Sütün ihtiva ettiği en mühim mineralleri taşır ve oldukça besleyici gıdalardan birisidir. Sıhhat için en uygun peynir çeşidi, buruselladan arındırılmış az yağlı veya yağsız, beyaz, tuzsuz ve tercihan keçi peyniridir.

Et

Hormonsuz ve tabii beslenen, antibiyotik kalıntıları taşımayan hayvanlardan elde edilen et, tam bir protein deposudur. Lezzetle yenen et yemekleri vücudun protein ihtiyacını karşılar.

Kur’an-ı kerim’de tur suresi’nde şöyle denilmiştir: “onlara diledikleri meyve ve etten bol bol verdik.” Hayvanın yetiştiği yere ve cinsine göre değişen çeşitli türleri vardır:

Koyun eti; Koyun eti yağsız ve tabii oimak şartıyla iyi etlerdendir, yağının hazmı çok zordur. Çok yaşlı koyunlar tercih edilmemelidir, ikinci derecede sıcak ve birinci derecede nemli bir yapıya sahiptir.

En sağlıklısı bir yaşında kuzu etidir. Zekâyı ve hafızayı güçlendirir. Altı haftalıktan küçük süt kuzularının ve oğlakların etleri zararlıdır. Dört aylıktan sonraki tamamen otla beslenen kuzu etleri, sağlıklı kişilerce yenilebilir.

Kobik daha bozulmamış, tabii kuzu ve keçi etini önermektedir.

Keçi eti; Sıcaklığı az ve kuru bir ettir. Sindirimi zor ve sağlıklı bir besin değerine sahiptir. Keçi etini uzmanlar çok fazla tüketmeyi uygun görmeseler de kobik, bugünkü beslenme şartlarında en sağlıklı et olarak keçi etini önermektedir.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Oğlak eti; Hayvanın doğumuna yakın olmadığı ve özellikle emmeye devam ettiği sürece normale yakın bir ettir. Bünyeyi yumuşatıcı bir özelliği vardır, çoğu insanın ağız tadına uygun çok özellikli bir ettir.

Sığır eti; Sığır eti kart olmamak şartıyla en iyi etlerdendir. Soğuk ve kuru bir yapıya sahiptir. Besleyici ve çeşitli vitaminlerce zengindir. Koyun etine nazaran daha kolay sindirilir. Gereğinden fazla yenirse, karaciğeri ve böbrekleri yorar. Aşırı derecede yorulanlara önerilen bir ettir. Sürekli yenilmesi durumunda, ciltte siyahlığa, uyuz hastalığına, kanser, cüzzam gibi hastalıklara neden olabilir.

Deve eti; Deve etinin yenmesi helaldir. Peygamber Efendimiz ve sahabeler, savaş ve barışta sürekli olarak deve etini yemişlerdir. Özellikle deve yavrusunun eti, çok lezzetli ve besin yönünden çok zengindir. Sindirimi güç olan bir ettir.

Tereyağı

Sıcak ve nemli bir yapıya sahip olan tereyağında yeterli miktarda kalsiyum, fosfor, demir ve çeşitli vitaminler bulunur. Ne kadar çiğ yenirse o kadar faydalı ve hazmı kolay olur. Kızarmış ve pişmiş tereyağının hazmı ise zordur. Aslında insan vücudu için çok gerekli bir besin değildir. Öksürüğe iyi gelir, uyuzu ve vücuttaki sertliği giderir, bünyeyi yumuşatır. Bal ve hurma gibi tatlılarla yenmesi, mideye ağır gelmesini engeller. Tereyağında kolesterol bulunur. F vitamini azdır. Bu nedenle fazla tüketilmemesi gerekir.

Ebu davud sünen’in, büsre’s sülemi’nin iki oğlundan rivayet ettiğine göre onlar şöyle demişlerdir: “peygamber efendimiz üzerimize çıkageldi, biz de ona tereyağı ve bal ikram ettik. Peygamber Efendimiz tereyağı ve balı severdi.”

Zeytinyağı

Yemeklikyağlardan olan zeytinyağı vücudu besler, içindeki azotlu maddeler sebebiyle tok tutar. Bol miktarda fosfor ihtiva ettiğinden kişiye enerji verir. Kolesterol yoktur fakat F vitamini çok azdır. İyi cins ve taze olmak şartıyla karaciğer ve safra yolları üzerine etkilidir. Karaciğerin tamirini ve çalışmasını sağlar. Safra akışını artırır, safra taşını döker, yeniden teşekkülünü önler. Sindirimi kolaydır. Zeytinyağının faydaları çok fazladır ve çok sağlıklı bir besindir.

Tirmizi ve ibn-i mace, ebu hureyre’nin peygamberimizden rivayet ettiği hadislerde: “zeytinyağı yiyiniz ve onunla yağlanınız. Zira zeytinyağı mübarek bir ağaçtandır.”

Kobik her yaşta sade zeytinyağı tüketmeyi önerir.

Mucize Besin – Bal

Balın kalitesi arının uğradığı bitkilere göre değişir. Dağlardan ve ağaçtan alınan balın, boş alanlardan alınan baldan üstünlüğü vardır. Balda bl, b2, b5, b6 ve C vitaminleri vardır. Kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, sodyum klorür ve magnezyum gibi mineraller içerir.’Ayrıca bakır, iyot, demir, manganez ve çinko da yeterli miktarda balda mevcuttur.

Balın yüzde yetmişi doğrudan kana geçer. Balın içinde ayrıca her çeşit mikrobun üremesini önleyen maddelerden çok az vardır. Bu maddeler sayesinde bal yıllarca bozulmadan kalır. Vücudun vakitsiz yaşlanmasını önler.

Sinir bozukluğu sebebiyle uyku uyuyamayanların sinirlerini teskin eder. Mide ülserine faydalıdır. Damarları genişletir, yüksek tansiyonu düşürür, kalbi kuvvetlendirir ve çarpıntıları giderir.

Kalbin her tarafının bol kanla beslenmesini sağlar. Karaciğerin en iyi dostudur. Onun kendi kendini tamir etmesini sağlar.

Bronşit, gastrit, romatizma, mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri, kansızlık gibi birçok hastalıklara şifadır. Balın içinde hangi çiçeğin poleni ve miktarı fazlaysa, bal o bitkinin vasıflarını verir. “Delibal” diye anılan bal ise tansiyonu düşürür. 1 Şeker kaşığından fazlasını yemek sakıncalıdır.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.