Sağlığa nihayet ‘fiyat garantisi’ geldi…

Sağlık Haberleri


saglikta fiyat garantisiÖzel sağlık sigortası sisteminde 23 Nisan’da yürürlüğe giren yeni düzenleme sayesinde ömür boyu yenileme garantisi alanlara fiyat garantisi sağlandı. Sigorta şirketleri artık ciddi bir hastalık geçiren veya sigortasını çok sık kullanan müşterilerinden ek prim talep edemeyecek.

ÖZEL sağlık sigortası sisteminde sessiz sedasız yeni bir dönem başladı. Yıllardır şikayet konusu olan bazı başlıklar tüketici lehine değiştirildi.

Devrim niteliğindeki bu düzenleme ile artık ömür boyu yenileme garantisi alanlara ömür boyu fiyat garantisi (ÖBFG) sağlandı. Ancak unutmadan söyleyelim ki bu imkanlardan 23 Nisan tarihinden sonra ÖBYG hakkı elde edenler yararlanabilecek. Eski sigortalılar ise o dönemde imzaladıkları sözleşmelere tabii olacaklar… “iyi de zaten böyle değil miydi” dediğinizi duyar gibiyim… Hayır değildi… Sağlık sigortası yaptıranlar şirketle imzalanan sözleşmeye göre üç veya dört yıl içinde ömür boyu yenileme garantisi hakkı elde ediyordu. Tıpkı bugün olduğu gibi… Ama eski poliçelerde ömür boyu yenileme garantisi alanlar aynı zamanda fiyat garantisi alamıyordu.

Bu yüzden eski düzenlemeye göre, sigorta şirketinizden ömür boyu yenileme garantisi alsanız bile ağır bir hastalık geçirmeniz halinde bir sonraki sene sigorta priminiz yükselebiliyordu. Mevcut düzenlemeler buna çok müsaitti. Ya da diyelim ki, o yıl sağlık sigortanızı çok yoğun şekilde kullandınız; bu durumda da sigorta şirketiniz aşırı kullanım nedeniyle ek prim uygulayabiliyordu. işte nisan ayında hayata geçen yeni düzenleme ile bütün bu uygulamaların önüne geçildi. Artık sağlık sigortası yaptırıp üç dört yıl sistemde kalıp, ömür boyu yenileme garantisi alanlara sigorta şirketleri fiyat garantisi vermek zorunda. Ancak şunu belirtmekte fayda var, kişi ÖBYG almadığı dönemde hastalanırsa veya sigortasını çok kullanırsa prim artışından yine etkileniyor. Hatta birçok sigorta şirketi kalıcı hastalık halinde bu hastalıkları muaf tutuyor.

MUAFİYET GETİRİLEMİYOR

Yeni düzenleme sayesinde sigortalı olduktan sonra geçecek üç, dört yılı sağlıklı geçirenler hayatlarının sonuna kadar fiyat garantisi alarak sağlık sigortası yaptırabiliyor. ÖBYG alan kişi hastalandığı için veya poliçesini asın kullandığmda prim artışı yaşamıyor veya söz konusu hastalıklarına muafiyet uygulanamıyor. Tabii burada vurgulamakta fayda var fiyat ömür boyu sabit kalmıyor. Sigorta şirketleri her yıl poliçenizi yenilerken iki kriteri göz önüne alarak fiyat artışına gidiyor. Birincisi yaş, İkincisi ise Türk Tabipler Birliği’nin açıkladığı medikal enflasyon rakamı. Bu iki değişkene göre her yıl tüm özel sağlık sigortası yaptıranların poliçe fiyatları artıyor.

İLERİ YAŞ SİGORTALILIĞI ARTACAK

Bugüne kadarki uygulamalarda genellikle belli bir yaşın üstündeki sigortalıların hastalıkları arttıkça primleri artıyor bu yüzden prim ödemede güçlükler görülüyordu. Hatta çoğu kişi yaşlılık dönemlerinde yüksek primler yüzünden ÖBYG almasına rağmen sistemden çıkmak zorunda kalıyordu.

Hastalıkların ardından sigorta poliçelerinin fiyatlarındaki fahiş artışlar yüzünden çok sayıda şikayet geliyor, hatta bu konuda davalar açılıyordu.

SİGORTA PRİMLERİ YÜKSELECEK

işte bu şikayetler yüzden harekete geçen Hazine Müsteşarlığı 23 Nisan’dan itibaren ÖBYG alan poliçe sahipleri için devrim niteliğindeki bu düzenlemeyi hayata geçirdi. Sigorta sektörü temsilcileri mevcut düzenlemeyi ‘sektörü büyütecek’ diye olumlu bulurken, ayrıca ileri yaş sigortalılığının da artabileceğini söylüyorlar. Ancak mevcut düzenlemenin bir de olumsuz tarafı var. Çünkü bu yeni düzenleme ile sigorta şirketlerinin riski artacak, bu yiizden sigorta primlerinin fiyatı artacak. Özellikle bunun sağlıklı kişiler için bir dezavantaj olacağını vurgulayan yetkililer, buna karşın büyük hastalıklar geçirecek olan sigortalılar içinse büyük avantaj sağlayacağına dikkat çekiyor.

10 soruda ömür boyu yenileme garantisi

1- 23 Nisan’da hayata geçen yeni Ömür Boyu Yenileme Garantisi [ÖBYG) ile eski uygulama arasında ne fark var?Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


ÖBYG bu mevzuattan önce de vardı. Ancak bu yeni yönetmelik ÖBYG’nin tanımını netleştiriyor. Çünkü geçmişte her şirket farklı uygulamalar yapıyordu. Şimdi Hazine bu yönetmelik ile asgari şartların ne olacağının sınırını çizmiş oldu. Tabii şirketler müşterilerine bu asgari sınırın ötesinde hak verebilirler.

Yeni yönetmelik sayesinde ÖBYG hakkı alanlar bu hakkı elde ettikten sonra hastalanırsa sigorta şirketi poliçelerinin teminatlarını daraltıp, teminat limitlerini düşüremeyecek. Ayrıca ek prim alamazlar. Yani sigortalı aleyhine negatif bir karar alamayacak.

2- Eski düzenlemede ÖBYG almış kişi örneğin kalp krizi geçirdiğinde bu prime yansıyor muydu?

0 zaman mevzuat düzenlemesi olmadığı için şirketten şirkete farklar oluyordu. Ek prim uygulayan da vardı uygulamayan da. Sigorta sektörü müşterilerine iki risk primi uyguluyor. Biri hastalık risk primi; örneğin kişi kansere yakalandı bunun için ek prim ödüyordu. Bir de poliçesini çok yoğun kullananlara ek prim uygulanıyordu. Yeni düzenleme ile ÖBYG hakkı elde edenlerden ikisi de talep edilemeyecek.

3- Bu durum sigorta primlerini artıracak mı?

Sektör yetkililerine göre sağlık sigortasında genel fiyatlar biraz yükselecek. Özellikle risksiz kişiler için fiyatlar artacak. Ama riskli kişiler için eskisine göre daha düşük maliyetli poliçe alma imkanı doğacak.

4- Peki sigortalı örneğin ayakta hakkından vazgeçip sadece yatarak tedaviye geçmek isterse?

Aşağıya iniş yani teminat daraltmada herhangi bir sorun yok. Sigortalı kendi isteği ile – örneğin maddi durumu elvermiyor olabilir ayakta tedavi planından yatarak planına geçmek isterse ÖBYG hakkını kaybetmeden devam edebiliyor. Ama kişi şayet teminatlarını yükseltmek isterse o durumda sigorta şirketinin yeniden risk değerlendirmesi yapma hakkı bulunuyor. Yapıp yapmaması şirketin kendi inisiyatifinde. Şayet yaparsa sigortalının talebini pozitif karşılayabilir, ek primle almayı kabul edebilir veya negatif karşılık verebilir.

5- Sağlık sigortası yaptıranlar ÖBYG’siz , bir plan isteyebiliyor mu?

Hayır isteyemiyor. Çünkü daha riskli olan kişiler ÖBYG’li plan isterken risksiz olanlar daha ucuz olan ÖBYG’siz planı tercih edecektir. Bunun sonucunda riskli kişiler için çok büyük faturalar çıkacaktır. Yani burada müşteri “ben istemiyorum” diye bir talepte bulunamıyor. Ama bir de bankaların sattığı kapsamı çok sınırlı sağlık poliçeleri var ki onlarda ÖBYG yok. Yani kişi ÖBYG’siz bir ürün almak istiyorsa raftaki basit ÖBYG’siz bir ürünü satın alabilir.

6- Peki OBYG hakkını satın alan kişinin bundan sonra yıllık poliçe primleri nasıl artacak?

ÖBYG alanların yıllık poliçe fiyatı her yıl Türk Tabipler Birliği tarafından açıklanan enflasyon verisine göre artıyor. Bu veri genelde normal enflasyon verisinin 2-3 puan üzerinde gerçekleşiyor. Kurumlar bu verinin üzerine bir de yaş artış oranını ekliyor.

7- Kişiler sigorta şirketini değiştirebilecekler mi?

Bu gitmek istediğiniz sigorta şirketinin değerlendirmesi ve kabulüne bağlı. Yani BES’te olduğu gibi mutlak bir şart değil. Ancak diğer sigorta şirketi kabul ederse eski şartlarla başka bir şirkete geçebilirsiniz.

8- Yasadan önce ÖBYG alanların durumu ne olacak? Yasadan önce ÖBYG alanlar buna dahil değil. Onlar mevcut poliçesinin şartlarıyla devam edecekler. Ancak illa eski poliçeler negatif diye de bakmamak lazım. Eski düzenlemelerin artısı da olabilir.

9- İşveren katkılı sigortalarda durum nasıl olacak? Örneğin işyerinden ayrılma durumunda sigortalının durumu ne olacak? Burada tamamen işveren ile sigorta şirketi arasında yapılan anlaşmaya göre bu durum değişiyor. Fakat pratikteki uygulamaya baktığımızda Türkiye pazarında genelde işverenler çalışanlarına ÖBYG hakkı verilmesini talep ediyorlar. Bu yüzden kişi emekli olduğunda veya o işyerinden ayrılıp başka işyerine geçtiğinde veya işveren sigorta yaptırmaktan vazgeçtiğinde de hakları korunuyor. Bu takdirde ilgili sigorta şirketi o müşteriye muadil bir bireysel ürün sunmak zorunda.

10- OBYG aldığımız poliçeyi ileri yaşlarda ödeyemeyip sonlandırmak mümkün mü? Karşılıklı bağlayıcılık var mı? Aslında bağlayıcılık sigorta şirketi tarafında. Dolayısıyla sigortalı için bir hak ama bir yükümlülük getirmiyor. Sigortalı bunu devam ettirmek zorunda değil. Dilediği an çıkabilir. Ama unutulmamalı ki çıktığı durumda kazanılmış tüm haklarını kaybediyor. Şirketten şirkete değişmesine rağmen genelde kişi hakkını kaybetmeden en fazla bir ay sigortaya ara verebiliyor. Bunun ötesinde verilen aralarda kazanılmış tüm haklarını kaybediyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.