Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / Rahatlama Sayesinde Cildinizi Temizlemek

Rahatlama Sayesinde Cildinizi TemizlemekRAHATLAMA SAYESİNDE CİLDİNİZİ TEMİZLEMEK

Stresle akne arasında yakın bağlar vardır. Trafikte, iş arkadaşlarımızla tartışırken yetiştirilmesi gereken işlerde ve hangi nedenlerden olursa olsun, ne zaman kendimizi gergin hissetsek bedenimiz çok eski bir mekanizma olarak yaşadığımız strese karşı hemen tepki gösterir ve kortizol hormonu salgılar. Bu hormonlar ilkel zamanlarda hayatta kalma mücadelesinde çok yararlı olmuşlardır; örneğin, vahşi hayvanların saldırılarında ve besin yetersizliğinin olduğu kış aylarında.

Günlük yaşantımızda karşılaştığımız iki türlü stres vardır. Olumlu stres, hayatımızdaki en heyecanlı anlarımızda bizim yanımızda olur; ilk öpücük, evlilik, önemli bir sınav, uzun zamandır beklenen bir terfi. Olumsuz stres ise daha geneldir; sıkıntı, güvensizlik, umutsuzluk, korku, kızgınlık ve kaygı taşıyan durumların sonucunda ortaya çıkar. Bunun neticesinde kalp rahatsızlıkları, sindirim sorunları, obezite ve akne gibi daha birçok cilt rahatsızlıkları oluşur. Bu neden olur?

Bir stres etmeniyle karşılaştığımızda vücudumuz aşırı yoğun çalışır. Göz bebekleriniz büyür, böylece düşmanı daha net görebiliriz, kulaklarımız daha iyi duyar, nefes alış verişlerimiz hızlanır. Strese karşı vücudumuz bir enerji makinesi gibi çalışır; adrenalin pompalar, kan şekerini ve basıncını yükseltir, kaslar gerilir ve metabolizma hızlanır. İşte bu yüzden sevdiğimiz birini kaybettiğimizde ya da ayrılık dönemlerinde kilo kaybederiz. Doktorların yaptığı bir araştırmada, akne sorunu yaşayan öğrencilerin sınav dönemlerinde bu sorunlarının arttığı rapor edilmiştir. Peki akneleri arttıran nedir? Elbette ki strestir ve akne oluşumuna yol açmıştır.

Stres, hayatta kalma güdülerinin bir yansımasıdır ve hepimiz artık avlanmasak da (veya tarih öncesi kaplanların avı olmasak da) stresi tetikleyen hayatta kalma genine sahibiz ama bizim atalarımız bu ekstra enerjiyi gıdalarını sağlamak için avlarını yakalamakta ve tehlikelerden kaçmakta kullanıyorlardı. Tabii günümüzde bizim böyle bir lüksümüz(!) bulunmamaktadır. Nadiren strese karşı fiziksel tepkilerde bulunuruz; örneğin, duvara vurmak gibi (ya da birilerine). Genelde stresi sessizlikle karşılarız oysa ki vücudumuz tam o anda milyonlarca yıl önce yaptığı gibi enerji dolarak strese karşı uyarıcılar üretmeye başlar.

Stresli olduğumuz zamanlar boyunca vücudumuz buna dayalı maddeler üretmektedir; örneğin, bağışıklık sistemimizi genel olarak bastıran kortikosteroid, katekolamin ve çeşitli uyuşturucular gibi. Bu yüzden stres vücutta astıma, gribe ve sivilcelere neden olan iltihaplanmaları artırmaktadır. Stres, vücudun virüslere ve bakterilere olan direncini azaltarak bağışıklık sisteminin onarıcı ve virüslere karşı kendini hazırlayan özelliklerini kullanamamasına neden olur. Hormonların ters yönde ilerlemesine yol açarak erkeklerde iktidarsızlığa, kadınlarda regl dönemi düzensizliklerine neden olabilir.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Duygusal stresin akne oluşumunu etkilediğini gösteren birçok klinik çalışma mevcuttur. Doktorlar bugün, kaygının ve depresyonun aknenin tek nedeni olarak görülemeyeceğine fakat var olanları daha da kötüleştireceğine inanmaktadırlar. Kaygılandığımız veya gergin olduğumuz durumlarda salgılanan, stresle uyarılan kortizol hormonu böbreküstü bezlerini harekete geçirir ve fazlasıyla erkeklik hormonu salgılanmasına neden olur, bunun neticesinde cilt üzerindeki yağ bezecikleri daha fazla cilt yağı üretirler fakat ciltteki yağ bezeciklerini uyaran yalnızca erkeklik hormonları değildir. Doktorlar bugün, stresin nöromediyatörleri veya hücre yüzeyi reseptörleri aktive ederek yağ bezeciklerinin moleküler mekanizmasının belirli bir biçimde etkilenmesiyle cilt yağlarının artmasına neden olduklarına inanmaktadırlar. Yeni buluntular, stresin kendi başına akneye neden olabileceğini kanıtlamış bulunmaktadır.

Bütün bunlara ilave olarak, insanlar sivilcelerini sıkma eğilimi göstermektedirler fakat bu eylem çoğunlukla iz kalmasına, enfeksiyonun artmasına ve o bölgenin iyileşme süresinin uzamasına neden olmaktadır. Stres ayrıca var olan aknelerinizin daha uzun sürede iyileşmelerine neden olduğundan çoğunlukla iz kalmasına sebebiyet vermektedir. Stres altındaki insanların sivilcelerinin iyileşme süresi, rahat ve endişesiz olan insanlara oranla %40 daha uzundur.

Kronik stres, sağlık için negatif bir durumken bazı durumlarda stres yararlı olabilmektedir. Sağlıklı dozda kaygı, süresi dolmaya yakın işlerimizi bitirmek için daha hızlı adımlar atmaya, sınavlarımızda başarılı olmaya, harika bir sunum hazırlamaya yardımcı olabilmektedir. Doktorlar şiddetli psikolojik strese neden olan etmenlerin ve fiziksel denemelerin bağışıklık sisteminin tepkime hızını artırdığını bulmuşlardır. Biraz: olumlu stres iyidir; başarılı, yarışçı ve kazanan olmanızda size yardım eder. Evlenmek pozitif strese güzel bir örnektir! Fakat mutsuz olduğunuzda, kolayca sinirlendiğinizde, kendinizi depresyonda hissettiğinizde, uykusuz kaldığınızda ve sivilceleriniz oluştuğunda artık bir şeyler yapmanın zamanı gelmiştir.

Tamamen stresi hayatınızdan çıkaramazsınız fakat azaltabilirsiniz. Size, çok kazandıran işinizden ayrılın, sevgilinizi terk edin ya da akneleri temizlemek için stres azaltıcı reçeteli ilaçlar alın demiyorum. Stresinizi azaltmak ve sakinleşmeniz için bu kadar uç olmayan yollar da var. Düzenli egzersizler gerginliğinizi azaltarak iç dinginliğinizi kurmanızı sağlar. Besinlerden veya besin takviyelerinden alman doğru vitaminler, vücudun strese karşı drencini korumasında önemlidir. Araştırmalar, A, B, C, E vitaminlerinin ve çinko ile selenyum minerallerinin vücut direncini sağlamlaştırmaya yardım ettiğini ortaya koymuştur. Yeterli uyku ve dinlenmek de önemlidir. Gün içerisinde rahatlama tekniklerine ayıracağınız on dakika, dikkatinizi odaklamanıza yardım edecek ve karmakarışık hayat şartlarını daha sakin karşılamanızı sağlayacaktır.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.