Anasayfa / Sağlık Haberleri / Osmanlı Tıbbı Döneminde Yapılan Spor Çeşitleri

Osmanlı Tıbbı Döneminde Yapılan Spor ÇeşitleriSporu tarif ederken kendi isteği ile bütün bedenle veya bedenin bir kısmı ile yapılan hareketlerdir demiştik. Osmanlı tıbbının uygulandığı dönemlerde yapılan spor çeşitleri; güreşmek, koşmak, zıpla-mak, atlamak, kılıç oynamak, ata binmek, ok atmak ve top oynamak olarak geçer. Ayrıca, tek ayak üzerinde zıplamak, amuda kalkmak, çelik çomak oynamak, aşık oyunu oynamak, nefes çekmek, yumruklaşmak, at arabasına binmek, yayan yürümek, yelpek koşmak ve kurallara uygun masaj yaptırarak bedeni, el ve ayakları ovdurmak da spor çeşitlerindendir.

Osmanlı hekimleri kitaplarında faydalı sporlardan birkaç tanesini tavsiye ederler. Bunlardan en başta geleni ata binmektir.

kosmak

Ata binmek eğer dengeli ve ölçülü yapılırsa tüm bedenin sporudur ve tüm bedeni besler ve takviye ederek atılamayan maddelerin ayrışması ve atılmasını sağlar. Ata binmek bedeni gerektiği kadar kızdırır, bu da faydalı olmayan maddeleri çözer ve ayırır. Özellikle hastalıktan yeni kalkan kimselere uygundur, hastalıkla bedende oluşan ve atılamadan kalan maddelerin atılması sağlanır. At koşturarak cirit oynamak hem bedenin ve hem nefsin sporudur. Bedenin sporudur çünkü beden hareket içindedir. Ama nefsin sporu olduğu da gerçektir. Çünkü cirit oyuncusu eğer galip gelirse nefse bir ferahlık ve sevinç dolar. Oyuncu eğer mağlup olursa öfkelenir ki bu da nefsin hareketi ve sporudur.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Salıncağa binmek ve yavaş yavaş sallanmak da bir spordur. Özellikle hastalıktan yeni kalkanlar için uygundur. Hızlı sallanmak iyi değildir çünkü bedenin ısısı çok artar ve bedendeki yararlı birçok maddeyi de ayrıştırır.

At arabasına binmek de tavsiye edilen sporlardandır. Her çeşit at arabası, fayton çeşitleri buna dâhildir. Özellikle baş ağrıları için çok iyidir. Uzun zamandır çekilen baş ağrıları ve bedende biriken kötü maddelerden meydana gelen baş ağrıları da buna dâhildir.

At arabalarının yolda giderken sallanması, zıplatması, silkmesi ile beden de hareket eder, bedenden atılamayan zararlı maddeler yerlerinden kopar ve bedenden atılması gerçekleşir. Böylelikle baş ağrısına sebep olan ağır ve zararlı maddeler de atılmış olur. At arabasına binil-diğinde yüz atların arkasına dönmelidir. Yani beden ve yüz ön tarafa bakmalıdır. Böyle yapılan gezintiler göz zafiyetleri ve göz ağrılarında da çok faydalıdır. Çünkü at arabasının hareketi öne doğru olduğundan baştaki maddeler ve beyindeki maddeler geriye doğru hareket eder; geriye çekilir. Böylelikle önce beyin temizlenir, arınır sonra göz sıvıları temizlenerek göz parlak ve cilalanmış olur. Bu da sporun yapılma amacına uygundur.

Yaşlıların ve hastaların da spor yapması gerekir fakat bu çoğu zaman güçtür. Ata binmek ve temiz havada yürüyüş yapmak yaşlı ve hastalar için de en faydalısıdır. Bunları yapamayacak durumdaysalar at arabasına binmek veya gemiye binmek de faydalıdır. Eğer bunları da yapamayacak durumdaysalar insanlarla oturup sohbet etmeleri, bir şeylerle meşgul olmaları da spor yerine geçer.

 
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.