Anasayfa / Sağlık Haberleri / Organların Sporu

Organların SporuOrganların Sporu

Osmanlı hekimleri spor konusunu işlerken bedenin uzuvlarının sporuna da özel yer ayırırlar. Bilinmelidir ki herhangi bir uzvun çok hareket etmesi o uzvun kuvvetli olmasına sebep olur. Bundan dolayı özellikle kuvvetli olması istenilen uzvu çok hareket ettirerek, o uzva spor yaptırarak kuvvetli olması sağlanır. Meselâ bir kimse ezberleme’ ye çok çalışsa hafızası kuvvetlenir; ezberleme gücü artar ve düşünme gücü çoğalır.

Her organın bir özel sporu vardır. Mesela gözün sporu güzel şekillere, güzelliklere ve güzel yüzlere bakmaktır. Tabiatın güzelliklerine ve kendisini ferahlatan şeylere bakmak gözün sporudur. Bu göz sporu göze kuvvet ve cila verir. Gözü, görme zorluklarını meydana getiren sıkıntılardan ayıklayıp temizler.

ormanda kosu

Kulağın sporu ise güzel sesler dinlemek ve uygun konuşmalar işitmektir.

Burnun sporu güzel kokular koklamak ile olur. Mizacı soğuk olan kimseler amber, öd ve lâden koklamak; mizacı sıcak olan kimseler ise kâfûr, sandal odunu ve gülsuyu koklamalıdırlar. Koklama burnun bir sporu gibi yapıldığında bu koklama duygusunu arttırır ve koku almayı keskinleştirir.

Ağzın sporu ağız ve boğaza cila verici yiyecekler tatmakla olur. Bu yiyeceklere örnek olarak şeker ve limon verilebilir.

Dokunma duygusunun sporu; yumuşak şeylerle temas etmektir. Samur kürk, keten kumaşı, ipekli kumaşlar giymek de bu spordan sayılır. Bu kumaşlarla temas etmek dokunma duyusunu geliştirir. Çünkü bu uygun dokunma duygusu belleği arttırır, bedeni kuvvetlendirir. Fakat dokunuşu sert, kaba şeylerle temas etmek ve kaba şeyler giymek bedeni zayıflatır teni sert yapar.

UNUTULMAMASI GEREKENLER

– Uzun süreli hareketsizlik bedene ve sinirlere gevşeklik verir, aklı köreltir, vücutta tıkanıklıklar yapar, gıdalar sindirilemez, iştah olmaz vp daha birçok rahatsızlıklar belirir

– Sporda öylesine hareket etmelidir ki beden kızmalı ve terleme mertebesine gelmelidir. Bu şekildeki spordan sonra insana bir sevinç, neşe gelir, iştah artar. Spor organları, eklemleri ve bedeni kuvvetlendirir.

– Yorucu hareket etmek vücut ısısını arttırır, mizacı soğutur ve kurutur. Bir organın veya vücudun uzun süre ve sert hareketi faydalı olmaktan çıkar ve zararlı olmaya başlar.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


– Spora birden bire boşlanamaz. Ansızın spor yapmaya başlamak, uyuyan insanı aniden uyandırmaya benzer. Spora başlarken de masaj yaparak bedeni alıştıra alıştıra başlamak gerekir.

– Spora başlamadan önce yapılacak masaj ve ovdurma işlemi yavaş yavaş başlamalı tedricen artarak devam etmelidir. Özellikle ayaktan başlanır, baldırlar, dizler ovulmalıdır. Uyluğa gelince sertçe ovma devam etmeli kaslar yumuşayıp ısınınca durmalı, spora başlamalıdır.

– Spor yapmakta istenen düzey şudur; Beden ısınmak, özellikle sırt ısınıp kızmalı, ter gelmeye başlamalıdır. Ter derinin kıllarının dibinde fark edilmeli fakat bu ter gözeneklerden dışarı çıkıp damlamamalıdır.

– Spor ifrat derecesine dönüştüğünde ise vücut çok terlemeye başlar. Bu zararlıdır çünkü bu ter önce bedeni kızdırır daha sonra soğutur, vücudun hıltlarını tahrik edip çürümesine sebep olur, organlar zayıflar. Bu hiç istenmeyen durumdur.

– Spor bırakılırken tekrar masaj yapılır. Masaj veya ovma D1 başlangıçta sert ve katı olmalı, zamanla hafif ve yavaş hale gelmelidir. Yavaş yavaş ovarken beden soğumalı, nefes alıp verme yavaşlamalıdır.

— Sporu bitirirken en son el ve bacakları uzatıp kendine çekmek suretiyle birkaç kez gerilme hareketi yapılmalı, nihayette el ve yüzler yıkanarak spor bitirilmelidir. Bundan sonra yemek yenebilir.

– Osmanlı hekimleri kitaplarında faydalı sporlardan birkaç tanesini tavsiye ederler. Bunlardan en başta geleni ata binmektir. Ata binmek eğer dengeli itidalli yapılırsa tüm bedenin sporudur ve tüm bedeni besler takviye eder, atılamayan maddelerin ayrışması ve atılmasını sağlar.

– Salıncağa binmek ve yavaş yavaş sallanmak da bir spordur. Özellikle hastalıktan yeni kalkanlar için uygundur. Hızlı sallanmak iyi değildir çünkü bedenin ısısı çok artar ve bedendeki yararlı birçok maddeyi de ayrıştırır.

– Yaşlıların ve hastaların da spor yapması gerekir fakat bu çoğu zaman güçtür. Ata binmek ve temiz havada yürüyüş yapmak bunlar için de en faydalısıdır. Bunları yapamayacak durumdaysalar at arabasına binmek veya gemiye binmek de faydalıdır.

– Masaj sert, katı yapılır ve uzun süre uygulanırsa beden kızar, terler ve sonra kurur. Bu masaj bedeni soğutur ve zayıflatır.

– Masaj sert, katı yapılır, süre olarak az bir zaman uygulanırsa beden tazelenir,yenilenir.

– Masaj sert, katı yapılır, süre olarak ortalama bir zaman uygulanırsa beden ısınır, kuvvetlenir ve şişmanlar.

– Masaj yumuşak yapılır ve süre olarak ortalama bir zaman uygulanırsa bedeni ısıtır, kızdırır ve tazeler.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.