Önce Zihin Sağlığı

Sağlık ve Hastalık Bilgileri


Kırmızı kabarcıkları gördüğünde endişe seviyenin dizginlerini ele alsan iyi olur. Çünkü kronik stres, cildin savunmasını zayıflatıyor, içsel (ve tabii dışsal) huzurunu korumak için tavsiyelerimize kulak ver.

1. Nefes Almaya Odaklan

İster günde, ister haftada bir olsun; mutlaka derin nefes egzersizlerine zaman ayır. New Yorklu Psikolog Belisa Vranich, “Burada önemli olan omuzları oynatmadan yavaş ve derin nefes alıp vererek, karnı genişletmek ve daraltmak. Başka hiçbir şey yapmana gerek yok” diyor. Vücudun otomatik olarak dinginleşecek ve sinir sistemine sakin olmasını söyleyecek.

2. Harekete Geç

Egzersizin iyi gelmediği bir şey var mı? Rick Fried’a göre yoga ve tai chi gibi farkındalığa odaklanan egzersizler, endişeyi azaltmanın yanı sıra cilt tedavilerine de destek oluyor. Cilt sorunlarının görülme sıklığını ve şiddetini düşürüyor.

3. Kabullen

Kabul etmesi zor olsa da bu cilt sorunları için sihirli bir değnek yok. Fried, bazı insanların genetik olarak diğerlerinden daha hassas ve duyarlı ciltlere sahip olduğunu söylüyor. Bu durumu kabullenmen, üzerindeki baskıyı biraz da olsa azaltabilir ve bu da iyileşmeye giden bir adım olabilir.

ROZASEA

Kötü bir güneş yanığının nüksettiğini düşün: Gül hastalığı olarak da bilinen rozasea, cilt yüzeyindeki kan akışının artmasına neden oluyor ve buna şiddetli ateş, şişme, kabartı ve zamanla genişleyebilen kan damarları eşlik ediyor. Bu cilt sorunu, yanaklara adeta yangın gibi yayılabiliyor veya burnunun köşelerinde hafifçe görülebiliyor. Beyaz şarap içmek veya bir boot camp sınıfında egzersiz yapmak gibi kan dolaşımını arttıran her şey kızarmaya neden olabiliyor. Üstelik 30 yaş üstü kadınlarda rozasea oluşma riski, hormon değişimi yüzünden erkeklere göre çok daha yüksek.

Hemen Sakinleştir

Mona Gohara, “Boyun kıvrımına soğuk kompres yaparak kan damarlarının genişlemesini ve dolayısıyla kızarıklığı azaltabilirsin. Çünkü yüzün için ısı dengeleyen reseptörler burada bulunur” diyor. Bu iş için soğuk bir.teneke kola ya da su şişesini bile kullanabilirsin. Ek olarak, Sesderma Salises Moistrizing Gel Cream («143, eczanelerde) gibi antienflamatuvar, antibakteriyel ve sebum dengeleyici bir nemlendirici de kullanabilirsin.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Uzun Vadeli Tedavi

Cildindeki sorunu tetikleyen etkenleri belirle ve onlardan uzak dur. Bu etken çoğu kadın için güneştir. Güneş konusunda ekstra tedbirli ol ve içeriğinde niasinamid bulunan bir ürün kullan. Dermalogica Oil Free Matte SPF30’u («429, eczanelerde) deneyebilirsin. Niasinamid cildi güçlendirerek kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca Murad City Skin Age Defense SPF 50-AntiÂging Etkili Gündüz Bakımı («360, eczanelerde), içeriğindeki argan yağı, E vitamini ve karakafes otu özü ile cildi UV ışınlarının oluşturduğu zarara karşı koruyor ve ton eşitsizliğini dengelemeye yardımcı oluyor. Bunların dışında şiddetli belirtilerden muzdarip olan rozasea hastalarına uygulanan IPL lazer tedavileri de kılcal damar genişlemelerini yok ederek olumlu sonuç veriyor ve atakların sıklığını azaltıyor.

GARDINI AL

Kızarıklığı makyajla kapatmak İstemeni anlayabiliyoruz. Ancak ciBdiföe yanüsş bir ürün uygulaması kızarık görünümü daha da arttırabilirsin. Çöldün© zarar vezneden kusurları sakiamak için aşağıdaki üç altın kuralı uygula.

1. Mineral Ürünler

Tercih Et Mineraller doğal antienflamatuvar oldukları için fondöten yerine mineral pudra kullanman doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca mineral pudraların içerik listesi geniş tutulmadığı için tahriş edici bir katkı maddesi içerme olasılıkları da düşüktür. Note Mineral Pudra’nın («59,90, kozmetik marketlerde) içeriğindeki mika, silika, kaolin, manganez ve magnezyum gibi mineraller ciltte bariyer oluşturarak koruma sağlıyor.

2. Kapatıcıyı Tutumlu Kullan

Sadece ihtiyacın olan noktalara, az miktarda uygula. Greenberg, “Faz ürün uyguladığında, aknı rozasea ya da egzama olan bölgenin pürüzlü dokusuna daha çok vurgı yaparsın” diyor. Süngerli kısmı sayesinde uygulam bölgesinde kontrol sağlayan Max Factor Mastertouch’ı («56,90, kozmetik marketlerde) deneyebilirsin,

3. Nazik Ol

Fırçaları bırak: Bunlar zaten tahriş olmuş durumdaki cildinde kazıma etkisi yaratabilir. Onun yerine parmaklarınla ya da bir süngerle, ürünü hafifçe dokundurarak uygula. Sürtünme sadece ateşi körüklemeni sağlar.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.