Anasayfa / Diyet / Obeziteye Dur Deyin

Obeziteye Dur DeyinÇağın en önemli sağlık sorunlarından obezite gitgide artıyor. İşte bu konuda bilim adamlarının derinlemesine yaptığı araştırmalarının sunulduğu Avrupa Obezite Zirvesi, geçtiğimiz ay Göteborg’da yapıldı. Biz de takipteydik, çarpıcı sonuçlar diyetinizi gözden geçirmenizi sağlayacak.

Obezite Kongresi, ilgi çekici bir sunumla açılıyor. Kongre’ye İngiltere’den katılan uzman Stacey Clemes, iş hayatında uzun süre hareketsiz kalmanın sağlığa olumsuz etkilerini incelemiş. Günümüzün büyük bölümünü ofiste çalışarak hareketsiz geçiriyoruz ve bu da sağlık sorunlarını yaratıyor. Clemes’in araştırmaları da bu acımasız gerçeği doğruluyor: “İş hayatı son 50-60 yıl içinde değişti. Bireyler hep bilgisayar başında. Oysa vücudumuz ayakta daha fazla enerji harcayacak şekilde gelişti. Araştırmalarımıza göre günün üçte ikisini uyanık olduğumuz saatlerde, oturarak geçiriyoruz. Bu yaklaşık 10 saate karşılık geliyor. Oturma sürelerinin toplamının yaklaşık yüzde 60’ı çalışırken geçirilen zamandan kaynaklanıyor. Oturma sürelerini iki saatten daha fazla azaltan kişilerin vücut kitle indekslerinde düşüş kaydedildi. İki saat artırıldığında ise de artış.” Peki, bu obeziteye nasıl etki ediyor? Clemes’e göre uzun süreli oturmanın kardiyavaskü-ler hastalıklar, bazı kanser türleri ve diyabetle arasında bağlantı olduğu görülmüş. Günde yaklaşık sekiz saatten fazla oturan bireylerin obeziteye yakalanma riskleri dört saatten daha az oturanlara oranla göre daha yüksek.

obezite sorunlariSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


OFİSLER YENİDEN DÜZENLENMELİ

Stacey Clemes, ofiste oturmaya mola verilmesinin çok önemli olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Çalışanlar artık ofiste bazı değişiklikler yapıyorlar mesela masalarını ayakta çalışabilecekleri şekilde düzenliyorlar. Oturma sürelerini bölerek hareket ediyorlar. Bunu genelde doktor ofislerinde görüyorsunuz. Sadece masa başında değil, ayakta da çalışıyorlar.” Ofiste yapılacakları öğrendik ama obezite aslında bebeklikten başlayan bir süreç.

Bu konuda farkındalık yaratmayı misyon edinmiş Sabri Ülker Vakfı’nın yeni uygulaması İGrow’dan Göteborg’daki basın toplantısında haberdar olduk. Çocukluk çağındaki gelişim seyrinin takip altına alınarak, ebeveynlere doğru yönlendirme ve öneriler yapılması obezitenin önlenmesi konusunda çok önemli. Bu vizyonla, 2011 yılında HollandalI Araştı rma-Gel işti rme kuruluşu TNO tarafından hizmete sokulan, çocukların gelişim seyrini kayıt altına alarak, standartlara göre analizler sunan İGrow uygulaması, Hollanda’dan sonra ilk defa Sabri Ülker Vakfı tarafından Türkiye’ye getirilerek, Türkçe’leştirilmiş. Türkiye lansman toplantısı, Sabri Ülker Vakfı Genel Müdürü Begüm Mutuş, Sabri Ülker Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Tanju Besler, TNO Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Kurumu Türkiye iş Geliştirme Müdürü Uzm. Dr. Sühendan Adıgüzel Van Zoelen’ın katılımıyla, gerçekleşti. Uygulama son derece basit şekilde dizayn edilmiş. Çocuğunuzun değerlerini girerek gelişimini kolayca takip ediyorsunuz.
Bir yorum

  1. Harika bir yazı olmuş mıotive olduğumu hissediyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*