Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Nezle – grip ve soğuk algınlığı

Nezle – grip ve soğuk algınlığıNezle – grip ve soğuk algınlığı

Grip mi yoksa nezle mi olduğunuzu nasıl anlarsınız? İki hastalık arasındaki farklar ve korunma yolları aşağıda belirtilmiştir:

Grip ve nezle ayni yollardan kişiden kişiye geçer. Hastaların öksürüp aksırmasından havaya mikroplu su damlacıkları dağılır ve bunlar diğer kişilere solunum yoluyla geçer. Ancak grip, nezleden daha yaygındır. Bazı kişilerde, özellikle 65 yaşın üstünde olanlarda zatürree gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Kalp hastalarında ölüme neden olabilir. Grip ateş, titreme, kaslarda ağrı, ağızda ve boğazda kuruluk, baş ağrısı, öksürük ve yataktan kalkamayacak derecede bitkinlik ve uyuma hissi ile kendini gösterebilir. Bazı kişilerde kusma görülebilir. Genellikle 7-10 gün sürer.

Çocuklar nezleye yılda ortalama 10 defa, büyükler ise 2-3 defa yakalanırlar. Hastalığın en kötü belirtileri 2-3 gün sürer. Belirtiler arasında hafif ateş, baş ağrısı, burun akması ve aksırma sayılabilir. Önlem ve tedavi gripte olduğu gibidir. Ancak nezlenin aşısı yoktur ve genelde hastalara yatak istirahatı gerekmez. Gripte olduğu gibi, nezleye tutulduğunuz zaman da başkalarından uzak kalarak hastalığın onlara bulaşmasını engellemelisiniz.

Grip, influenza denilen virüsün, solunum yoluyla insan vücuduna girerek özellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başında salgınlara neden olduğu bir infeksiyon hastalığıdır. Grip enfeksiyonu toplumun yüzde l’ini etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Toplumun yüzde 10’undan fazlasını etkilemesi ise bir grip salgını anlamına geliyor. Grip, tüm dünyada, işe devamsızlığın yüzde 10’undan sorumlu enfeksiyondur. Grip virüslerinin neden olduğu akut bir solunum sistemi hastalığı olan grip, alt ve Üst Solunum yollarını tutarak, genellikle ateş, baş ağrısı ve halsizlik gibi belirtilen le kendini gösteriyor. Bu hastalıkla, geçmişte çeşitli yollarla savaşılması-na rağmen gribin henüz tam anlamıyla tedavi edilmediği bilinen bir gerçektir.

Soğuk algınlığında C vitamini ve çinko almak çok yararlıdır. Kivi, kuşburnu marmelâdı, taze narenciye, taze sivribiber ve maydanoz gibi yüksek oranda C vitamini içeren besinlerin bu dönemde bolca tüketilmesi gerekir.

Nezle – Grip ve Soğuk Algınlığı Yönelik Kâinat Şifahanesinden Pratik Bitkisel Formüller

Soğan suyu sıkılır, 1 çay bardağı su, bir miktar balla karıştırılıp günde 2-3 defa içilir.

1 bardak kaynar süte, 2-10 gr ufalanmış adaçayı konulur. 10 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak içilir.

1 bardak kaynar suya, 2 gr ıhlamur konulur. 10 dakika bekletilip, günde 3-5 bardak içilir. 1 bardak kaynar suya, 1 çay kaşığı tarçın konur. 10 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak içilir.

1 bardak kaynar suya, 1 çay kaşığı zencefil konur. 10 dakika bekletilip, günde 3 bardak içilir.

1 bardak kaynar suya, 5 gr biberiye konulur. 10 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak içilir.

2 bardak suya, 1 adet limon, kabuğuyla beraber doğranır, 5 gr ıhlamur konulup, 10 dakika kaynatılır. Günde 3-4 bardak içilir.

Ihlamur toz haline getirilip günde 3-5 defa 1-4 gr içilir.

Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı tarçın konulur 10 dakika bekletilip günde 2-3 bardak içilir.

Çörekotu suyla ıslatılıp, sonra kurutulur. Toz haline getirilip, buruna çekilir

Lahana yaprakları 5 dakika kaynatılır. Elde edilen sudan günde 2-3 bardak içilir.

1 bardak suya, 4 gr ayrık kökü konulur. 10 dakika kaynatılıp, günde 2-3 bardak içilir.

1 bardak suya, 10 gr maydanoz konulur. 5 dakika kaynatılıp, 10 dakika bekletilir. Suyuna bal ve limon ilave edilerek günde 3-4 bardak içilir.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


1 bardak süte, 3 diş sarımsak, 1 baş soğan ezilip konulur. Hafif ateşte 10 dakika kaynatılıp, süzülür. 1 Kaşık bal ilave edilip, 2 saat arayla l’er kaşık sıcak olarak içilir.

500 gr kaynar suya, 10 gr parçalanmış kuru incir, 10 gr kuru üzüm konulur. 30 Dakika bekletilip, nezle başlangıcında 1 günde tüketilir

1 litre kaynar suya, 10 gr ebegümeci, 10 gr menekşe, 10 gr sığırkuyruğu konulup, 10 dakika bekletilir. Günde 3-4 bardak içilir.

Her bir fincan için, parmak ucu kadar kök zencefil, 1-2 parça hibiscus, 2 çay kaşığı kadar kuşburnu, 1 tatlı kaşığı kadar ıhlamur çiçeği veya yaprağı, 1 adet karanfil2-3 daha dakika kaynatılır ve 2-3 dakika kadar da demlenir. Çok ince bir dilim limonla, şekersiz olarak günde 3-4 fincan içilir.

1 Tatlı kaşığı balı, 1,5 çay kaşığı toz zencefili ve 1 çay kaşığı toz zerdeça-lı karıştırarak, macun yapıp sabah akşam yutmak faydalıdır.

1 bardak kaynar suya, 1 çay kaşığı tarçın konulur. 10 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak içilir

Tarçın kabukları çay gibi kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir

1 bardak kaynar suya, 2 gr ıhlamur tozu konulur. 10 dakika bekletilip, günde 3-5 bardak içilir.

2 bardak suya, 1 elma kabuğu, 1 tutam ıhlamur, bir miktar karanfil konulur. 5 dakika kaynatılıp, balla tatlandırılır. Sıcak olarak içilir.

Nezle, Grip ve Soğuk Algınlığı Rahatsızlıklarına Yönelik Şifalı Tarif – Soğan Çorbası

Malzemeler

5 adet orta boy soğan
5 diş sarımsak
3 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı nişasta
4 yemek kaşığı rendelenmiş kaşar
1 litre su

Malzemelerin İçeriğindeki Vitamin ve Mineraller

Soğan: A, B ve bol miktarda C vitamini, fosfor, iyot ve kükürt gibi vücuda çok faydalı maddelerin yanı sıra, antibiyotik vazifesi gören esanslar ve hazım arttırıcı fermentler

Sarımsak: A, B ve bol miktarda C vitamini ile grip virüslerinin vücutta çoğalmasını engelleyen allicine ve alin, iyot, kükürt

Zeytinyağı: Uçucu yağlar, fenol bileşikleri, nişasta, kalsiyum ve bol miktarda C vitamini

Nişasta: Protein, karbonhidrat

Kaşar: Kalsiyum, fosfor, protein, karbonhidrat

Yapılışı

incecik piyaz şeklinde doğranmış soğan ve sarımsak zeytinyağında kavrulur. Suyu ilave edilip kaynamaya başlayınca, su ile çözülen nişasta çorbanın içine konulur.2 Dakika da bu şekilde kaynayan çorbanın üzerine kro-ton ekmek ve rendelenmiş kaşar eklenerek servise sunulur.

Şifası

B vitamini yönünden zengin olduğu için yorgunluğu giderir. Soğuk algınlığı, nezle ve gribe karşı önemli bir yardımcı besin takviyesidir. İştah açıcı özelliği olan soğan, idrar yoluyla vücutta birikmiş su ve üreyi dışarı atar. Yemeklerde kullanılan soğan yağda yakılmadan tüketilmelidir.

Nezle- Grip Soğuk Algınlığına Yönelik Kullanabileceğiniz Taşlar, Renkler ve Kokular

Lapis, amazonit ve amber (kehribar). Lacivert, mavi rengi ile okaliptüs, nane kokuları kullanılabilir.

Kozmik Yaşam Merkezi’nden Öneriler

Soyalı zerdeçöp + jo&bo kapsül + zencefil + adaçayı ekstraktı + nar bamya çiçeği kapsül + propolis ekstraktı + papatya ekstraktı bitkisel destek ürünlerinden kullanılması tavsiye edilir.

Bunun yanı sıra; kabuk tarçın, karanfil, zencefil, üzüm çekirdeği tane ve mate yaprağı kür setimizden kullanılması tavsiye edilir.

 
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.