Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / Neden Güneş Koruyuculara İhtiyaç Duyarız?

Neden Güneş Koruyuculara İhtiyaç Duyarız?Neden Güneş Koruyuculara İhtiyaç Duyarız?

Eğer akneye eğilimli bir cildiniz varsa güneş koruyucu kullanmak mecburiyetindesinizdir. Günlerinizi havuz kenarında da geçirseniz, dokuzdan beşe kadar ofiste de olsanız, güneş ışıklarına direkt maruz kalmasanız da hiç fark etmez; özellikle yaz aylarında mutlaka en az 15 faktörlü bir güneş koruyucu kullanmalısınız.

Akne şikâyeti olanlar, genelde iki nedenden dolayı güneş koruyuculardan uzak dururlar. Birincisi, güneşin akne yaralarım “kurutacağı” efsanesidir. İkincisi ise güneş kremindeki aktif içeriklerin özellikle yağlı ciltlerde gözenekleri kapatacağı ve lekelere neden olacağı düşüncesidir.

Yine de güneş koruyucular, güzellik rutininizin bir parçası olmak zorundadır. Yapılan birçok bilimsel araştırma, güneş ışınlarına maruz kalmanın cildin bağışıklığını düşürdüğünü ve enfeksiyonlara ya da iltihaplanmalara eğilimli hâle getirdiğini kanıtlamıştır. Ayrıca şişkin, kırmızı sivilce yaralarınızı güneşe maruz bırakırsanız, koyu kahverengi lekelere sahip olursunuz. Bunun nedeni, iltihaplı bölgedeki dokunun melanin (pigment üretimi) hücrelerini yüksek miktarlarda üretebilmeleridir ve güneşe korunmasız bir şekilde maruz kaldıklarında daha fazla pigment üreterek bulundukları noktanın zamanla kararmasına neden olmaktadırlar. Hepimiz sivilce sonrası oluşan izlerin üstesinden gelmenin zor olduğunu biliyoruz. Bu yüzden en iyi taktik korunmaktır.

Aknesi olan çoğu insan, güneş koruyucuları sevmemekte ve bu ürünlerin yağlı olduklarını ve sivilceleri ya da alerjileri çoğalttıklarım ileri sürmektedirler. Bazı insanlarınsa güneş koruyucudaki kimyasal aktif içeriklere alerjisi olabilmektedir. Örneğin, benzofenon gibi içeriklere sahip olmak sorunlara yol açabilmektedir. Eğer yağa duyarlı bir cildiniz varsa çinko oksidi mikronize edilmiş, yağsız hafif losyonları veya spreyleri deneyebilirsiniz.

Yüzünüze kat kat kozmetik sürmeyi sevmiyorsanız (sizi bu konuda suçlamıyoruz) bir tane 15 faktörlü, çok yönlü bir ürün seçebilirsiniz, içinde güneş koruyucu bulunan bir nemlendirici veya su bileşikli bir serumun üzerine 15 ve üzeri faktör sunan mineral bir fondöten uygulamayı seçebilirsiniz. Güneş koruyucunuzu ensenize ve boynunuza uygulamayı ihmal etmeyin, bu bölgeler göz altlarıyla aynı hızda yaşlanmaya eğilimlidirler.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Bazen güneş koruyucunuzun gözünüzü yaktığını hissedebilirsiniz. Eğer böyle bir durum yaşarsanız, güneş koruyucuyu göz çevresine uygulamayın. Bunun yerine mineral bir fondöteni, kapatıcıyı veya hassas göz bölgeleri için onaylı bir güneş kremini bu bölgeye uygulayın.

Bazı dermatologlar, günümüzde güneşten tamamen uzak kalmamızı önermiyorlar. Bu durumun, iki önemli nedeni vardır. Birincisi, güneş moral yükselticidir ve güneş ışığından yoksunluğun periyodik depresyona neden olduğu düşünülmektedir, depresyonun kış aylarında daha çok görülmesi nedeniyle bu tanı konmuştur. UV ışınları, endorfin üretimini artırmaya yardımcıdır. (Bu hormonlar iyi hissetmemizi sağlarlar.) İkincisi, güneş ışınları bedenin D vitamini üretmesine yardımcı olurlar. Bu vitamin, çoğu ölümcül kansere karşı koruyucu özellikler göstermiştir.

Güneş banyosunun yararları vardır (fakat her cilt tipinde değil). Koyu cilt tonundaki insanlar (siyahi ve kahverengi) genellikle iyi bronzlaşırlar ve nadiren güneş yanığı tecrübesi yaşarlar. Yine de defalarca güneşe maruz kalındığında doğal melanin artışının yaşandığını, bunun da eski akne izlerinde kahverengi formlar oluşmasını sağlayan hiperpigmentasyonu ortaya çıkardığını unutmayın. Ancak pigment hücrelerin, hücresel DNA’ları korudukları bilinmektedir ve onların kanserli hücrelere dönüşmelerini engellerler. Ama açık tenli kadınlar, özellikle sarışın ve kızıl saçlı olanlar ne olursa olsun güneşten ve güneş yanıklarından uzak durmalıdırlar.

Güneşin yararlı etkileri olsa da aşırı “güneşlenme” yalnızca cildin kendi savunmasına zarar vermez ayrıca kolajenleri bitirerek yaşlanmayı hızlandırır ve alt derideki destekleyici yapıları da zayıflatır. Bu yüzden en az 15 faktörlü güneş koruyucu kullanmak önemlidir. Yaz aylarındaysa cilt yapınıza uygun olacak şekilde 45 faktör ve üzeri güneş koruyucular seçilmelidir, ilerleyen bölümlerde akneye eğilimli her cilt tipine göre en iyi güneş koruyucuları sizlere önereceğiz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.