Anasayfa / Bilgi / Migren Ağrısı Siyasete Engel mi?

Migren Ağrısı Siyasete Engel mi?Migrenim var diye ben başbakan olamaz mıyım?

Migren Ağrısı Siyasete Engel mi?

Haberin başlığını okuyunca tepem attı. Öyle sinirlendim ki, az daha duyduğum stres migren ağrımı tetikleyecekti.

Haber benimle ilgiliydi. Küçümseme, aşağılama, lekeleme ve cinsel ayrımcılık içeriyordu.

Bu cümlemi okuyunca ruhunuzun derinliklerindeki gizli paparazinin fantezilerinde kimbilir neler canlandı? Beyninizin her hücresine işlemiş önlenemez merak duygusu bir anda acaba ne senaryolar üretti?

Durun, fazla zorlamayın hayallerinizin sınırını. Kızdığım haber başlığını söyleyeyim de yorulmayın. Böylesine sinirimi bozan başlıkta şunlar yazıyordu:

“Migren hastası başbakan olur mu?”

SAĞLIK SORUNU ÜZERİNDEN KİRLİ MUHALEFET

Yanlış anlamayın, siyasete atılma, başbakan olma gibi bir arzum, idealim hiç olmadı. Ama atak şeklindeki, şiddetli baş ağrılarının başbakanlığa engel olabileceğini savunanların saçma fikirleri migren hastası bir kadın olarak beynimdeki sigortaları attırdı. Amerika’da muhafazakarların başkan adaylarından hemcinsim Michelle Bachmann’a, migren hastası olarak ülkeyi yönetemeyeceği konusunda muhalefetin yaptığı lekeleme kampanyası dengemi böylesine alt üst etti.

ABD Başkanlarından Thomas Jefferson ile John Kennedy’nin de migren hastası olduğunu belirten bazı gazeteciler ise, Michelle Bachmann’a kadın olduğu için baş ağrısı atakları konusunda ayrımcılık yapıldığını öne sürüyorlar.

Doğrudur, bu ayrımcılıktır. Sonuçta ister kadın, ister erkek olsun; ülke yönetimi için adaylığını açıklayan birini migren hastası olduğu için lekelemek, antipropaganda yapmak ayrımcılık yapanların ne kadar basitleşebildiklerinin bir örneğidir ne yazık ki!

HASTALIKLARLA İLGİLİ ÇİRKİN KARALAMA KAMPANYALARI

Bu zihniyettekilere göre o zaman, her gün insülin iğnesi yapmak zorunda kalan diyabetliler de ülke yönetimine talip olamayacak. Kalp krizi geçirip stent takılan bir kişi, her an kalbinin teklemesi riski nedeniyle başkanlık yarışından diskalifiye edilecek. Sara hastalarının Mecliste ya da Birleşmiş Milletler konuşmasında atak gelir diye başkanlık yarışından çekilmesi istenecek.

Böyle saçma sapan bir karalama kampanyası olabilir mi? Düşünsenize yerel yönetimlerde, Mecliste ya da kabinede yönetim koltuğunda oturan siyasetçilerin çoğunun yaşı 40’ın üzerinde. Kalp, hipertansiyon, diyabet, kanser gibi hastalıklar zaten 40’lı yaşlardan sonra ortaya çıkıyor.

Yapılan araştırmalara göre 60 yaşın üstündeki erkeklerin yarısından çoğunda iyi huylu prostat büyümesi var. Bu bir anlamda saçlarına ak düşmüş devlet başkanlarının çoğunda iyi huylu prostat büyümesi olabileceğini gösteriyor.

Migren hastasının ülkeyi yönetemeyeceğini söyleyen sizler; şimdi prostat hastası bir devlet başbakanının sık sık tuvalet ihtiyaçları yüzünden önemli stratejik toplantıları yarım bırakacağına kadar vardırırsınız kirli muhalefeti.

Sizi gidi ayrımcılar sizi! Unutmayın; iyilik de, hastalık da herkese!

Söyleyin şimdi, migren hastası bir kadın olarak ben başbakan ya da bakan olamaz mıyım?

Prof. Dr. Baki Göksan

(Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Baş Ağrısı Polikliniği kurucularından ve Baş Ağrısı ve Ağrı Çalışmaları Derneği yönetim kurulu üyesi)

YOKSA SİZİN DE MİGRENİNİZ Mİ VAR?Uluslararası Baş Ağrısı Derneği tarafından belirlenen ve sıklıkla karşılaşılan migren tipi baş ağrısının özellikleri şu şekilde sıralanır:

• 4-72 saat süren ve genellikle ayda 1-4 kez tekrarlayan baş ağrısı atakları

• Ağrı genellikle başın bir tara-fındadır.

• Ağrı orta şiddette veya şiddetlidir.

• Zonklayıcı özelliktedir.

• Günlük fiziksel aktiviteler ağrıyı arttırır ve kişi bu nedenle aktivitelerini kısıtlar

• Bulantı ve/veya kusma baş ağrısına eşlik eder

• Ağrı sırasında ışık ve ses ağrıyı arttırır. Bu nedenle hastalar ışıktan ve gürültüden hoşlanmazlar.

• Migreni olanların yaklaşık yüzde 20’sinde ağrısı öncesinde bir saatten fazla sürmeyen göz önünde parlak kırık çizgiler, görmenin kısıtlanması, el ve kolda karıncalanma veya uyuşma, konuşma bozukluğu, bir vücut yarısında güç azalması şeklinde bulgular görülebilir. Bu belirtiler sırasında veya bir saati geçmeyen süre içinde migren tipi baş ağrısı ortaya çıkar.

• Özellikle ön belirtili migreni olan kadın hastaların doğum kontrol hapı ve sigara kullanması beyin damar hastalıklarının görülme sıklığını belirgin şekilde arttırmaktadır. Hastaların bu açıdan da dikkatli olmaları gerekir.

Prof. Dr. Baki Göksan

(Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Baş Ağrısı Polikliniği kurucularından -Baş Ağrısı ve Ağrı Çalışmaları Derneği yönetim kurulu üyesi)

BAŞ AĞRILARINDA TEHLİKE İŞARETLERİ

“Baş ağrılı hastalar genellikle ağrılarını önemsemezler ve doktora gitmeden çeşitli ağrı kesicilerle tedavilerini sürdürmeye çalışırlar. Hiç zaman kaybetmeden doktora başvurulmasını gerektiren baş ağrılarıyla ilgili bazı belirtilere dikkat çekmek gerekir:

• Son altı ay içinde ortaya çıkan veya son altı ayda farklı özellikler gösteren baş ağrıları

• Çocuklarda 10 yaş öncesinde veya erişkinlerde 50 yaş sonrasında ilk kez ortaya çıkan baş ağrıları

• Özellikle ileri yaşlarda mevcut baş ağrısının özelliklerinde değişimin olması

• Vücut, baş, boyun pozisyonuyla ilişkili olarak baş ağrısının başlaması veya kötüleşmesi

• Aniden şiddetli bir baş ağrısının ortaya çıkması ve yaşamın en şiddetli baş ağrısı olarak değerlendirilmesi

• Yakın zamanda başlayan veya var olan baş ağrısında giderek kötüleşme olması, alışılan tedavilere olumsuz cevap alınması

• Öksürme, ıkınma gibi eforlarla veya fiziksel aktivite-lerle ilişkili olarak baş ağrısının ortaya çıkması veya kötüleşmesi

• Baş ve boyun ile ilgili kazalar, darbeler veya zorlanmalar sonucu baş veya boyun bölgesinde gelişen ağrılar

• Özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde başlayan baş ağrıları

• Baş ağrısının bulunduğu tarafta gözde kızarıklık, yaşarma, göz çevresinde şişlik veya renk değişikliği gibi bulguların eşlik etmesi

Bu tür yakınmaları olan hastalarda baş ağrılarının nedeninin araştırılması ve tedavisi için vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerekmektedir.”

Hasta Yakını Olmak…

• Hastanın iyileşme enerjisi nasıl harekete geçirilir?
• Hasta yakınları ve Mona Lisa’nm hüzünlü gülümsemesi
• Kalp hastası eşimin tuz kaçamakları
• Kadın bakıyor, erkek terk ediyor!
• Annemiz, babamız hastalandığında….
• Kayınpederimde denge sorunu başlayınca…
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.