Anasayfa / Sağlık Haberleri / Mide Kanseri Teşhisinde Yeni Yöntem

Mide Kanseri Teşhisinde Yeni YöntemGörülme sıklığı bakımından dördüncü sırada olan mide kanseri, çoğunlukla ileri safhalarda teşhis edilebildiği için ölümle sonuçlanma bakımından ikinci sırada yer alıyor. Endoskopik yöntemler mide kanserinin teşhisinde kullanılabiliyor.

mide kanseriPahalı ve vücut içine doğrudan müdahale gerektirdiği için genellikle belirtilerin artması ile başvurulan bu yöntem, kanserin ileri safhalarında uygulanmış oluyor. Bu nedenle başlangıç safhasında pek fazla belirti göstermeyen bu kanserin erken teşhisi ile ilgili çalışmalar önem kazanıyor.

Bu konudaki çalışmalardan biri de yakın zaman önce Adelaide Üniversitesinde (Avustralya) yapıldı. Bu çalışmaya göre mide kanserinin kan testiyle erken teşhisi mümkün olabilecek.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Biochimica et Biophysica Ada dergisinin Şubat sayısında yayımlanan bu çalışmada 11 ’i erken döneminde olan 37 mide kanserli hasta ve kanserden başka bir mide rahatsızlığı olan hastalar üzerinde testler yapıldı. Bu test sonuçlarında kanserli hastaların kanlarında bulunan dört proteinin (afamin, clusterin, D vitamini bağlayıcı protein -VDBP- ve haptoglobin) konsantrasyonlarının diğer hasta grubunda olduğundan farklı olduğu gözlendi. Bu sonuçlara göre, biyolojik gösterge olarak kabul edilebilen bu dört proteinin konsantrasyonlarının birlikte değerlendirilmesi ile mide kanserini seçici ve hassas bir yöntemle teşhis etmek mümkün olabilecek.

Kan testiyle mide kanserinin erken teşhisine olanak sağlayan bu yöntemin uygulamaya geçmesiyle birlikte mide kanserinden ölenlerin sayısı azalabilir.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.