Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Metabolizmanızı kalsiyum ile çalıştırın

Metabolizmanızı kalsiyum ile çalıştırınVücudumuz için en önemli elementlerden biri kalsiyumdur. Kalsiyum kemiklerimizin ve dişlerimizin ana maddesidir. Vücuttaki kalsiyumun yüzde 99’u kemiklerde ve dişlerde bulunur. Yüzde 1 ’i ise kanda ve yumuşak dokulardadır. Dolaşımdaki kalsiyumun başlıca görevleri kanın pıhtılaşmasını sağlamak, eklemleri ve kemikleri onarmak, kalp ritmini düzenlemek, sinir uyarılarının iletimini sağlamak, kasların kasılma yeteneğini ayarlamak ve dokuların canlılığının sürdürülmesine katkıda bulunmaktır.

kalsiyum

Vücut kalsiyum dengesini parathormon adını verdiğimiz bir hormon ile sağlar. Parathormon boynumuzun hemen önünde, tiroit bezlerimizin arkasında yer alan paratiroit bezlerinden salgılanır. Vücutta kalsiyum azsa parathormon kalsiyum seviyesini yükseltmek için harekete geçer. Kalsiyum metabolizmasında böbrekler ve D vitamininin de önemi vardır.

Bütün insanların günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak için ortalama 1.000 mg kalsiyum alması gereklidir. Bu ihtiyaç gebelik ve süt verme döneminde 1.500-2.000 mg’a kadar çıkar. En zengin kalsiyum kaynağı süt, yoğurt, ayran, peynir gibi süt ürünleri; hamsi, sardalye, somonbalığı gibi deniz ürünleri; kuru baklagiller, badem ve ceviz gibi kuruyemişler ile brokoli ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerdir.

Yeteri kadar kalsiyum alamadığımızda vücudumuz kan kalsiyum düzeyini ayarlamak için kemiklerimizden kalsiyum çalar. Bu da kemiklerimizin erimesine, dişlerimizin zayıflamasına, çürümesine ve dişeti hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Kalsiyum eksikliği devam ettiğinde kaslarımızda kasılma bozuklukları olur ve tekrarlayan kramplar ve kas ağrıları oluşur. Uyku bozuklukları yaşam kalitemizi bozar. Tırnaklarımızda kırılmalar meydana gelir.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Yapılan bazı araştırmalarda kalsiyumu uzun süre ve çok fazla almanın da bazı negatif etkileri olduğu ortaya konmuş, böbrek taşı riskini artırabildiği gösterilmiştir. Bu nedenle böbrek taşı riski olanların günde 1.200 mg kalsiyumdan fazlasını almamaya özen göstermeleri doğru olacaktır.

Son zamanlarda kalsiyum ile ilgili yapılan araştırmalarda kalsiyumun zayıflamaya yardımcı olduğuyla ilgili de kanıtlar var. Yapılan bir araştırmada, deneklere yüksek kalsiyum içerikli düşük kalorili diyet ve düşük kalsiyum içerikli düşük kalorili diyet uygulanmış. Bu araştırma sonucunda diyetlerinde yüksek kalsiyum bulunan grubun daha fazla zayıfladığı gösterilmiş. Burada özellikle ağırlık kaybının daha çok yağ kitlesinden olması da önemli. Kalsiyumun bu şekilde zayıflamayı kolaylaştırıcı etkisi, vücudumuz tarafından sentezlenen kalsitiriol denen hormon düzeyini dengelemesi ve vücudumuzdaki yağların depolanmasını azaltmasıyla açıklanmaktadır.

Özellikle az yağlı süt ürünlerinin kullanımıyla bu etki daha da artmaktadır, çünkü sütün yağı azaltılırken kalsiyum oranı değişmez. Dolayısıyla az yağlı süt ürünleri daha az kalori almayı da mümkün kılmaktadır. Orta dereceli kalori kısıtlaması yapılan, az yağlı bir diyetin uygulandığı kişiye özel beslenme programında, günde 3 bardak süt tüketimi yeterli olmaktadır. Sütün içindeki kalsiyumun zayıflamaya katkısı diğer süt ürünlerinden biraz daha fazladır. Ancak süt yerine yoğurt, ayran, peynir tüketildiğinde de yağ yakımı hızlanmakta, daha fazla doygunluk hissi oluşmaktadır.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*