Anasayfa / Sağlık Haberleri / Medtronic, dünyanın en büyük medikal teknolojisi şirketi

Medtronic, dünyanın en büyük medikal teknolojisi şirketiDünyanın en büyük medikal teknoloji şirketlerinden Medtronic, Türkiye’deki operasyonlarını güçlendirme kararı aldı. Türkiye’deki Medicall adlı distribütörlerini satın alan ve bundan böyle doğrudan satış yapmaya hazırlanan şirket, Biostar adıyla faaliyet gösterecek. Şirket, Türkiye’yi bölgenin medikal eğitim merkezi haline getirmeyi planlıyor.

Medtronic

Türkiye, sağlık sektöründeki gelişmelerle yabancıların da iştahını kabartan bir ölke haline geldi. Yabancı yatırımcıların gözünde Türkiye gittikçe ‘yeni ve sıcak’ fırsatlar pazarı haljne gelirken, 2010’dan sonra GE ve Siemens gibi birçok önemli sağlık firması Türkiye operasyonlarını, Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinin yönetim merkezi tayin etti. Diğer yandan özel hastanecilik tarafında yabancı birleşme ve satın almalar hızla artıyor. Malezya’nın en büyük sağlık gruplarının Türkiye’de Acıbadem Sağlık Grubu ile birleşmesinin bunun en son ve çarpıcı örneklerinden biri olduğu vurgulanıyor.

işte geçtiğimiz günlerde de buna benzer bir operasyon gerçekleşti. 1949 yılında kurulan Medtronic, dünyanın en büyük medikal teknolojisi şirketi. Geçen yıl dokuz milyondan fazla insan medikal tedavilerinden faydalandı. Kardiyo, vasküler, diyabet, nöroloji ve kas ve iskelete ilişkin hastalara yönelik tedaviler sunan şirket, 140’tan fazla ülkede 46 binden fazla çalışana sahip.

Şirket, kalp ritim bozukluğu yönetimi, spi-nal ve biyolojik ajanlar, navigasyon, kardiyo-vasküler, nöromodülasyon, diyabet, kulak burun boğaz ve nörolojik teknolojiler arasında uzman olarak tanınıyor. Aralık 2013’te dünyanın en küçük kalp pili olan Micra’yı tanıttı. Micra yalnızca bir hap büyüklüğünde. Bir hastadaki ilk kullanımı ise Avusturya’da küresel klinik denemelerin bünyesinde Linz şehrinde gerçekleştirildi. Dünya çapında yaklaşık 50 merkezde 780 hastada kullanılacak.

2004 yılından bu yana Türkiye’de de faaliyet gösteren şirket, Türkiye’deki operasyonlarını güçlendirme kararı aldı. Türkiye’deki Medicall adlı distribütörlerini satın alan ve bundan böyle doğrudan satış yapmaya hazırlanan şirket, Biostar adıyla faaliyet gösterecek.

“Türkiye kilit pazar”

Türkiye’nin Ortadoğu ve Afrika bölgesinde kilit pazar olduğunu söyleyen Medtronic Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Başkan Yardımcısı ve Direktörü Majid Kaddoumi, bu satın almanın da stratejilerinin bir parçası olduğunu belirtiyor. İstikrarlı bir şekilde büyüme fırsatlarını incelediklerini ifade eden Kaddoumi, “Biostar’ın çoğunluk hisselerini satın almamız da bu yaklaşımın bir örneği. Biostar hisselerinin satın alınlıyla daha önce Türkiye’de Medicall Biomedikal tarafından satılan Medtronic ürünleri, iki şirket arasında hayata geçen yeni bir işbirliğiyle direkt olarak yapılmaya başlanacak” diyor.

Kaddoumi, bu girişimin Medtronic’in tedavinin penetrasyonunu artırma, bölgedeki varlığını güçlendirme ve tedavilerine ilişkin ekonomik sorunları çözme yönündeki stratejisinin bir göstergesi olduğunu söylüyor.

Eğitimler de verecekSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Öte yandan bu işbirliği, müşteriye daha da yakınlaşma, pazar gelişimine ilişkin çalışmaları iyileştirme ve artırma ve büyümeyi hızlandırma amacını da destekleyecek. Kaddoumi, Türkiye’deki doktor ve hasta ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak üzere sağlık mesleği mensuplarının eğitilmesine yönelik yeni fırsatların kapısını açmayı hedeflediklerini de vurguluyor. Kaddoumi, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Aynı gelecek vizyonunu paylaşan bu iki organizasyonun yeni iş modeli sağlık sistemine daha da yakınlaşarak daha fazla hastaya hizmet vermeye yönelik ortak kapasitenin gelişmesine katkıda bulunacak. Bu noktada, mevcut tedavilere erişimin artırılmasına yardımcı olacak, sonuçları iyileştirecek ve hastaneler, hekimler, hastalar ve ödeme yapan kurumlar açısından maliyet ve etkinliği optimize edecek programlar düzenlenecek.”

Akademi kuracak

Medicall’dan yaklaşık 85 çalışan bu işlemle birlikte Biostar’a transfer olacak. Türkiye’nin Ortadoğu ve Afrika bölgesinin en önemli oyuncularından biri olduğuna dikkat çeken Kaddoumi, yıllık büyüme oranının yüzde 20’nin üzerinde seyrettiğini belirtiyor.

Kaddoumi, Türkiye ile ilgili planlarını şöyle anlatıyor:

“Mevcut sağlık altyapısı, devam eden sağlık yatırımları, geri ödeme sistemi, yatak sayısı, doktor ve kurumların deneyimleri bizim için Türkiye’yi son derece cazip kılıyor. Türkiye’yi bölgenin medikal eğitim merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. Yakın ülkelerdeki hekimlerin biraya geldiği bir eğitim akademisi kurma hedefimiz var. Önemsediğimiz bir diğer alan da hastane çözümleri. Hastane çözümleri uygulamalarımızla kardiyoloji ve cerrahi departmanlarının verimliliğini artırmak, modernize etmek ve elde edilecek kaliteli sonuçların da sürdürülebilirliğini sağlamayı hedefliyoruz.”

Kaddoumi, böylece hastanelerde daha fazla hastanın, daha doğru yöntemlerle tedavi görmesini genel maliyetleri artırmadan yapmayı hedeflediklerini ifade ediyor. Tüm bu zincirde insan ve sermaye kaynağının kaybının da öne geçecek idari optimizasyon süreçleri geliştirdiklerini kaydeden Kaddoumi, bu projelerin hepsini yakın zamanda Türkiye’de ilgili otoritelerin işbirliğiyle hayata geçireceklerini sözlerine ekliyor.

En büyük dağıtıcılardan biri

1994 yılında kurulan Ankor Holding iştiralri Medicall Biomedikal, ülke genelindeki ofisleri aracılığıyla verdiği hizmetlerle şu anda Türkiye’de tıbbi cihaz dağıtımı yapan en büyük şirketlerden biri. Dağıtım faaliyetlerine kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahi alanında başlayan şirket, bugün portföyünü elektrofizyoloji, nöroradyoloji, beyin cerrahisi, travma, kardiyak elektrofizyoloji, aritmi yönetim cihazları, invaziv kardiyoloji ve robotik cerrahi teknolojilerini içerecek şekilde genişletmiş durumda. Son 20 yıldır Medtronic’in distribütörü olan Medicall, CRDM, yapısal kalp ve renal denervasyon ürün gruplarıyla ilgileniyor. Medicall’in 217 hastane ve kliniğe ürün tedarik eden beş ofisi ve 23 alt distribütörü bulunuyor.

Distribütörlük anlaşması

Biostar’a aktarılacak ticari faaliyetler, bir önceki distribütörlük anlaşması çerçevesinde Medicall’in sorumluluğunda olan Medtronic ürünlerini içerecek. Bu ğürünler, defibrilatör, kalp pili, kalp yetmezliği (CRT), kalp monitörü (Reveal), atriyal fibrilasyon, bypass cerrahisi, kalp kapağı replasmanı, kalp kapağı onarımı, atriyal fibrilasyon, kan yönetimi ve kardiyopulmoner olacak. Bunlara ek olarak renal denervasyon iş birimi de yine Medicall’in sorumluluğunda. Medicall, Medtronic dışındaki ürün grubunu yönetmeye devam edecek.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*