Makyaj ve SivilceMAKYAJ VE SİVİLCE

Takım yıldızı gibi hoş gözükmeyen sivilcelere sahip olduğunuzda fondöten kullanmamanız neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle ben de size makyaj yapmayın diye dayatmayacağım. Bunun yerine moda şovlarında öğrendiğim makyaj taktiklerini sizlerle paylaşacağım. Modeller bazen perde arkası stresinden, düzensiz beslenmeden, heyecan ortamından ve sık seyahatten (tabii bir de her gün sağlıklı olmayan ürünlerle yaptıkları makyajı da saymak gerekir) kaynaklanan şişkin sivilceler çıkarırlar.

Çoğu kadın makyaj yapmaktan korkar çünkü bunun sivilcelerini daha da kötüleştireceğini düşünür ve bu aslında gerçektir. Kötü şekilde yapılan bir makyaj buna neden olabilir; örneğin, pudra ya da bir fırça gözenekleri doldurduğunda. Ancak dokunma ya da giydiğimiz elbiselerin neden olduğu fiziksel sürtünmeler de buna yol açabilir. Gözeneğin kapanması, makyajın gözeneğe hareketiyle oluşur ve yaralara yol açan oluşumlar başlar.

Yine de iyi fondötenler ve kapatıcılar gözeneklerin kapanmasına yol açmaz ve aknenin görünümünü düzeltir, içeriğinde çinko oksit veya C vitamini olan bir fondöten aknenin daha hızlı iyileşmesine yardım eder. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarına karşı da koruma sağlar. Alkol, allantoin, kaolin ve titanyum oksit cildin yağlılığını azaltır.

Eğer akneniz varsa sıkı bir fondöten seçmenizi öneririm (MAC Studio Finish olabilir veya serbest mineralli Bare Escentuals’i.d Bare Mineralsi parmak uçlarınızla uygulayabilirsiniz). Bu size kusursuz bir uygulama sağlar ve nerede ihtiyacınız olursa olsun kullanabilirsiniz, içerdiği maddelerin sayısı on ya da daha az olan ürünleri seçin. Eğer geleneksel sıvı bir fondöten düşünüyorsanız, slikon tabanlı olanlara bakın ya da eğer gözenekleri kapatmıyorsa ve yumuşaksa naylon tabanlı da olabilir. Su bazlı fondötenler büyük oranda sudan yapılır ve ayrıca yeni sivilcelerin oluşmasını da azaltan küçük miktarlarda yağ eklenir. Clinique, Pore Minimizer (gözenek küçültücü) harika bir örnektir (şişesinde ayrı olarak bulunan içerikleri kullanmadan önce çalkalayın ve bu ürün akneyle mücadele eden içeriklere sahiptir). Oldukça iyi bulduğum diğer fondötenler ise şunlardır; Philosophy Supernatural Airbrushed Canvas, MAC Studio Fix, L’Oreal Infallible ve Dermablend Düzeltici-Kapatıcı Fondöten.

Makyaj fırçası harika bir araçtır fakat sivilceniz olmadığı sürece. Birincisi, en yumuşağı olan Bare Escentuals Kabuki fırçası bile iyileşmekte olan sivilce üzerinde gereksiz bir baskı ve ovalama etkisi oluşturur. İkincisi, doğal veya naylon fırçaların hepsi yağ ve bakteri toplar ve bu zararlı olabilir. Süngerle uygulamalar da aynıdır (eğer akneniz varsa bunlardan uzak durun).

Popüler inancın tersine parmak uçlarınız cildinizi yağlandırmaz (parmak uçlarınızda yağ bezeciği bulunmaz) ve eğer makyajdan önce dikkatlice ellerinizi yıkarsanız, hayalini kurduğunuz en temiz ve en doğru makyaj aracına sahip olmuş olursunuz. Temiz ve doğru aracı bulduktan sonra ikinci yapmamız gereken şey, kusursuz makyaj uygulamalarını yapabilecek bir airbrush (püskürtmeli hava tabancası) almaktır. Bu da yaklaşık 400 dolardır.

Toz pudralar ise cilt yaralarını ve renk kayıplarını maskelemek için bir başka harika yöntemdir. Preslenmiş pudralardan daha çok cilt yağını emen bu pudralar yağlı ciltli kullanıcılar için harikadır. Toz pudralar mineralli olsa da olmasa da fondötenin içine eklenebilmesi onları daha etkili yapar.

Dudak koruyucular, maskaralar ve göz farlarının sivilceye neden olma ihtimali yoktur. Yine de bazı dudak parlatıcılar içerdikleri sentetik bal mumları ve mineral yağlar neticesinde dudak çevresindeki gözenekleri tıkayabilir, siyah nokta ve sivilceye neden olabilirler. Dudak çevresindeki siyah noktalar acı verici olabilir fakat hızlı iyileşirler.

Sivilceleri GizlemeSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Şimdi de yaraları gizlemek için uygulayabileceğiniz taktiklerden bahsedelim: Kapatıcı ürünlerden en idealleri MAC, Laura Mercier ve Revlon firmalarının çeşitli renk skalasında ürettikleridir. Eğer siz de yavaş yavaş organik bağımlı olmaya başladıysanız kaygılanmayın, yalnızca bir miktar kapatıcı kullanacaksınız ve bunun içerisinde toksik içerik olsa bile öncesinde mineral fondöten kullanarak korunacaksınız.

Mineral makyaj yapmaya başlamadan önce sundukları kusursuz kapatma özelliğinden dolayı hoşlandığım MAC ve Laura Mercier geniş ölçülerde renk çeşitliliğine sahip olsa da benim esas dayanıklı bulduğum Revlon Colorstay’in hızlı kapatıcılığı, ardından uygulayacağım taktiğe uyum sağlıyor.

Mineral fondötenle cildinizi hazırlayın. Seçtiğiniz ürüne bağlı olarak, bir miktar fondöteni avucunuza veya bir kaba aktarın ve yumuşak uçlu fırçanızla daireler hâlinde karıştırın, böylece yeterince toz fırçaya geçmiş olsun. Fazla toz gelmemesi için fırçayı nazikçe bir iki kere vurun. Konu mineral fondötenlere geldiğinde azı bile fazla gelebilir ve biraz daha kapatmak isterseniz rahatlıkla bir kat daha sürebilirsiniz. Daireler hâlinde veya yukarı aşağı fırçanızı kullanarak cildinizi tamamen kapatın.

Kapatıcı makyajınızı asla parmaklarınızla uygulamayın. Bunun yerine sentetik bir fırça kullanın. Eğer kalıp veya stick kapatıcı kullanıyorsanız, temiz bir fırça kullanın (iyice temizlendiğinden emin olun veya kapatıcı için özel bir fırça edinin). En küçük model fırça bile kullanım için idealdir ve tabii ki fiyatı da bütçenize uygundur.

Fırçanın ucunu tamamen kapatıcıyla doldurun. Sivilcenin merkezinden başlayarak daireler hâlinde uygulayın ve milimetre milimetre hareket edin. Uygulama devam ettikçe fırçadaki kapatıcı miktarı azalacak ve böylece siz de kapatıcıyı daha kolay yayabileceksiniz. Eğer hızlı kapatıcı kullanıyorsanız, bunu direkt uygulamayın. Kapatıcı ve fırça, akne bakterisiyle mikroplanabilir. Kapatıcıyı yaymak için temiz bir fırça kullanın.

Önce kapatıcıyla sivilceyi gizledikten sonra yarı saydam pudralarla veya mineral fondötenle üzerinden hafifçe geçin. Nokta üzerini gevşek bir şekilde mineral pudrayla pudralayın veya temiz bir göz farı fırçasıyla mineral fondöten sürün. Eğer hâlâ çevresindeki cilt tonuyla farkı belli oluyorsa dikkatlice kapatıcıyı yayın. Başardınız! Kapatıcınız tüm gün bu şekilde kalacaktır. Bu tekniği herhangi uygun bir kapatıcıyla uygulayabilirsiniz ve bu yolla akne sonrası izleri de kapatabilirsiniz.

Yeni uygulanmış kapatıcının üzerine parmaklarınızla vurmayın: Renklerin sahip olduğu büyük moleküller cilt tarafından emilmez, bu oldukça gereksizdir ve tabii böyle yaparak uyguladığınız bütün işlemleri batırabilirsiniz.

Eğer hâlâ biraz daha kapatma gereği hissediyorsanız, en son uyguladığınız fondötenin üzerine benekler hâlinde ekleme yapın (fakat bu sefer yayma işlemi yapmayın) ve benekleme yöntemini tüm yüzünüze değil, yalnızca sivilcelerin üzerine uygulayın.

Gizleme çalışması, iyi durumda olan ciltlerde daha çok işe yarar. Seçtiğiniz kapatıcıyı uygulamadan önce yüzünüzü temizleyin fakat sivilce çevresine nemlendirici sürmeyin. Bunun yerine sivilce üzerine çay ağacı yağı veya çok az bir miktar magnezya sütü gibi yüzeysel tedaviler uygulayın. Bu kızarıklığı ve şişkinliği azalttığı gibi, tedaviyi de hızlandırır. Eğer fondöteni önceden sürdüyseniz ve sivilcelere bakım yapmak istiyorsanız, kapatıcıyı kullanmadan önce hafifçe tedaviyi uygulayabilirsiniz.

Gizleme yaparken önemli olan tüm gün kalıcı olmasıdır. Yarayı ovalamayın, yolmayın, ellemeyin. Gizleme işiniz yalnızca sürmekle değil, özenli davranmanızla tamamlanmış sayılacaktır. Bu işlem ayrıca iltihaplanmaya hatta şişkinliğe ve sızmaya da neden olabilir. Eğer cildiniz parlamaya başlarsa özel yağ emici kâğıtlarla veya sade dokulu ürünlerle temizleyin.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.