Anasayfa / Gereksiz Bilgiler / KONUŞURKEN KULLANILAN ‘EEE../NİN NEDENİ NEDİR?

KONUŞURKEN KULLANILAN ‘EEE../NİN NEDENİ NEDİR?KONUŞURKEN KULLANILAN ‘EEE../NİN NEDENİ NEDİR?

Sırasını, yani sözü karşısındakine kaptırmamak veya sözlerinin bittiği görüntüsünü vermek istememek olabilir. İnsanlar karşılıklı konuşurlarken birbirlerini dinler gibi görünürler ama o sırada kafalarında söyleyeceklerini tasarlarlar. Onları bir an önce ifade edebilmek için sabırsızlanırlar. Karşısındakinin konuşmasını kesmeyecek olgunluktaysalar, bir anlık susmasından istifade ederek söze girerler.

insanlar seslerinin kesildiği bir anlık soluklanma sırasında karşılarındaki sözlerinin bittiğini sanmasın diye bu boşlukları ‘m’, ‘eee’ diye sesler çıkararak doldururlar. Böylece karşıya devam edeceklerinin mesajını verirler. Yani oturduğu koltuğu kaptırmamak için üstünden kalkmamak gibi bir şey.

Bu genellikle yavaş tempoda konuşanların başvurdukları bir taktiktir ama zamanla alışkanlık haline gelir, ‘ın’sız, ‘eee’siz konuşamazlar, kendileri de bundan rahatsız olmazlar.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


İnsanlar sözleri kesilmesin diye başka anlamsız kelime ve cümleler de kullanırlar, taktikler uygularlar. Örneğin konuşmasına ‘çok ilginçtir ki’ şeklinde başlayan biri, anlatacaklarının çok ilginç olacağını baştan belirterek, sonuna kadar dinlemesi için karşısındakini etkilemeye çalışır. Genellikle de sözlerinden ilginç bir şey çıkmaz.

Konuşma arası boşlukların niçin ‘zzz’ veya ‘uuu’ gibi seslerle değil de ‘m’ ve ‘eee’ gibi seslerle doldurulduğu sorusunun cevabı ise fonetik biliminin sahasına giriyor, ‘m’, ‘eee’ sesleri sesli harflerden oluştukları için istenildiği kadar uzatılabilirler, dudağı, dili ve dişleri oynatmadan rahatça çıkarılabilirler. Herhangi bir kelimenin ilk harfiymiş gibi yanlış anlamaya sebep vermezler. Ağız söyleyeceği ilk kelimeye hazır şekilde en uygun konumunu muhafaza eder.

Konuşma boşluklarında çıkarılan sesler kültürlere göre de farklılık gösterirler. Çoğunluk ‘m’, ‘eee’ derken; İngilizce konuşanlar ‘um’, ‘er’, Çinliler ise ‘zhege, zhege’ diyorlar.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*