Anasayfa / Makaleler / Kişisel Sağlık Bilgilerimiz Nasıl Saklanacak?

Kişisel Sağlık Bilgilerimiz Nasıl Saklanacak?Uzaktan Hastalık Takibi ve Yönetimi

Kişisel Sağlık Bilgilerimiz Nasıl Saklanacak?

Bilişim ve tıp teknolojisindeki gelişmeler, sağlıkla ilgili bireysel konuları ön plana çıkartıyor. Kişisel sağlık bilgilerinin sanal ortamda saklanmasına ve bazı yazılımlar sayesinde sınırlı alanlarda uzaktan hastalık yönetimine olanak veriyor.

Özel sağlık sektörü de bu gelişmeleri yakından takip ediyor. Artık çoğu özel hastaneden internet aracığıyla randevu almak mümkün. Hastanede yatarak tedavi gören bir hastanız varsa, yurt dışında bile olsanız sanal ortamda kendisini ziyaret edebiliyorsunuz. Bunun için tek gereken şey bir bilgisayar ya da akıllı cep telefonu. Bulunduğunuz ülkeden ya da şehirden e-ziyaret uygulamaları sayesinde hastanız ile görüntü olarak iletişim kurabiliyorsunuz. Tabii, bu imkandan faydalanmak için öncelikle o hastanenin web sitesine üye olmanız gerekiyor. E-bebek de benzer bir uygulama. Aileler bu sayede hem çocuklarının sanal sağlık bilgilerine sahip olabiliyorlar, hem de arkadaşlar ve akrabalar yeni doğan bebekleri görüp ziyaret edebiliyorlar.

Bazı özel hastanelerin verdiği sanal sağlık hizmeti e-rapor uygulamalarını da içeriyor. Hastalar kan ve idrar tahlillerinin, görüntüleme yöntemleriyle yapılan incelemelerin sonuçlarına bu uygulama sayesinde telefon görüşmesine, faksa ve maile gerek kalmadan bulundukları yerden kolaylıkla ulaşabiliyor.

Sağlık Bakanlığı da bu gelişmeleri yakından takip edip yaşama geçiriyor. Eskiden SSK hastanelerinde yoğunluğun fazla olduğu göz gibi branşlarda muayene olabilmek için bir olan birinin ilaç alma, diyet ve egzersiz yapma alışkanlıkları geliştirilecek, hastalığı hakkında bilinçlenmesi sağlanacak ve uzaktan kan şeker değerleri, kan basıncı (tansiyon) değerleri, EKG’si kesintisiz olarak takip edilecek. Bu hastalara gerektiği anda anında müdahale edilebilecek. Bu sayede hastanın yaşam kalitesinin arttırılması, hastalığın komplikasyonlarının ve hastalığın sebep olduğu maliyetlerin azaltılması sağlanacak.”

•    Bilişim teknolojisindeki gelişmeler sonucu devlet hastanelerinden üniversite hastanelerine, özel tanı merkezlerinden hekimlerin muayenehanelerine kadar tüm sağlık kuruluşlarında bir hastaya ait bilgilere her yerden ulaşmak mümkün olacak mı?

“Kesinlikle mümkün olacak. Geleceğin dünyasında sağlık sistemi, entegre dijital sağlık kuruluşlarından oluşacak. Toplanan veriler ve üretilen bilgi aynı merkezde toplanacak ve yetkinliği doğrultusunda tüm sağlık kuruluşlarından erişilebilecek. Bu şekilde Amerika’da kongrede olan bir doktor, Türkiye’de hastanede yatan hastasının hayati bulgularını güncel olarak izleyebilecek.”Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


•    Hastaların sağlıkla ilgili bilgilerinin sanal ortamlarda saklanması ne tür riskleri beraberinde getirebilir? Örneğin bilgilerin kaybolması riskine karşı neler yapılmalıdır?

“Sağlık verilerinin tutulduğu merkezlerde mutlaka yedekleme sistemi mevcuttur. Buna rağmen kişiler kendi sağlık verilerini tutma, saklama hakkına sahiptirler. Kişisel sağlık kayıtlarını, biraz önce bahsettiğim depolama cihazlarında tutabilirler.”

KİŞİSEL SAĞLIK BİLGİLERİNİN GİZLİLİĞİ

•    Sağlıkla ilgili bilgilerin gizliliğinin ve mahremiyetinin korunmasında yaşanabilecek olası sıkıntılar nelerdir? Bu konuda Türkiye’de yasalar yeterli midir?

“Kişilerin sağlık bilgilerinin yetkin ve yetkili olmayan kişi ve kuramların eline geçmesi sakıncalıdır. Sağlık verilerinin güvenliği ve mahremiyeti ile ilgili mevzuat yeterli değildir. Geçtiğimiz aylarda bu konuyla ilgili bir yasa parlamentodan geçmiştir. Uygulamaya geçmesi zaman alacaktır.”

•    Bilişim teknoloj isindeki gelişmeler nedeniyle hastaların kişisel sağlık bilgilerini kendilerinin saklamasına gerek kalmayacağı söylenebilir mi?

“Mevcut mevzuat, hastanelerimizde üretilen elektronik sağlık kaydının hastane ve Sağlık Bakanlığının veri tabanında tutulmasını öngörüyor. Sağlık Bakanlığı uzak olmayan bir gelecekte bu bilgilerin ilgili doktor ve bireyin kendisi tarafından görülmesini mümkün kılacaktır diye düşünüyorum. Bunun dışında kişiler, sağlık bilgilerini yetkin portallarda veya taşıyabilecekleri depolama cihazlarında saklayabilirler.”

SANAL SAĞLIK ARŞİVİNE GÜVENMEYENLER

Kişisel sağlığın ön plana çıkması ve uzaktan hastalık yönetiminin gelecekte rutin bir uygulama haline gelebilecek olması son derece olumlu gelişmeler. Geçirdiğimiz hastalıklardan yapılan incelemelere ve uygulanan tedavilere kadar tüm sağlık arşivimizin elektronik ortamda muhafazası da son derece faydalı. Ancak sağlıkla ilgili bilgilerimizin kağıtta saklanmasına gerek kalmayacağının söylenmesi; benim gibi önlemci, her şeyin elektronik ortamda muhafaza edilmesine şüpheyle bakanları biraz tedirgin ediyor.

Sanal kıyametler, web sitelerinin erişilemez konuma gelmeleri zaman zaman yaşanan sıkıntılar. Bankada, postanede, vergi dairesinde ya da noterde bazen bunlar başımıza gelebiliyor. Sistem çöküyor, işler duruyor. Sağlık gibi hayatı ilgilendiren bir konuda; böyle bir duraksamanın riskleri ne kadar göze alınabilir?

Sağlığımın ve sağlık geçmişime ait her türlü bilginin kendi kontrolümde olmasını isteyen bir hastayım. Hangi gelişme olursa olsun, sağlık arşivimi hem hafıza kartlarında, hem de kağıtlardan oluşan dosyalarda saklarım. Varsın, devlet ya da özel sektör benim ve ailemin sağlık kaydını sanal ortamda saklasın.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.