Anasayfa / Diyet / Kilo Vermede Diyet Hapları ve Diyet Formüllerine Dikkat

Kilo Vermede Diyet Hapları ve Diyet Formüllerine DikkatMAYIN TARLASINDA YÜRÜMEK

Yaklaşık yirmi yıldır onlarca ‘diyet rüzgârı’ ile karşılaştım. Geçtiğimiz günlerde rastladım; burnunuza bir tüp takıyorlar ve tüple besleniyorsunuz. On günün sonunda yedi kilo veriyorsunuz. Peki ya tüp çıkınca ne olacak?

diyet haplari

Her sene onlarca yeni mucize formül, mucize hap, mucize diyet karşımıza çıkar. Bir bakarsınız o bir patlıcan hapıdır, bir bakarsınız lahana hapı. Bunlar unutulur ve bir süre sonra maydanoz hapı popüler oluverir. Çünkü kadınların bu konuya zaafını bilenler bundan istifade etmeye çalışırlar. Bazen de bir krem çıkar ve bir ayda iki-üç beden incelteceği iddia edilir. Emin olun, o haplar da, o kremler de satar. Bir ara hamile kadınların idrarından elde edilen bir hormon iğnesi çıktı. Maalesef bu iğne insanlara 3-5 bin dolar karşılığı kürlerle pazarlandı. Bütün mesele, sürece genel, doğru ve kalıcı kurallarla yaklaş-mamaktan ve kiloyu bir takıntı haline getirmekten kaynaklanıyor. Öncelikle az kilolu olmanın sağlıklı olmak anlamına gelmediğini bilmeniz gerekiyor. Tam tersi, fazla kilolu olmak da sağlıksız olmak demek değildir. İncecik, zarif bir kadının yüksek tansiyonu, şekeri olabilir ve kalp krizinden ölebilir. Normalden fazla kilolu olan bir kadın ise gayet sağlıklı bir hayat sürebilir.

HAPI YUTMAYIN!

Bazı takviyeler, bazı besinler çok az olsa da kilo verme ve kilo kontrolü yolculuğunuzda size yardımcı olabilir. Eğer çok büyük beklentileriniz yoksa, onları doğru bir diyet ve egzersiz programına destek olarak kullanabilirsiniz. (Bunlara ‘Zayıflamaya yardımcı olan besinler’ bölümünde yer verdim.)

Bir de hiçbir işe yaramayan, hatta sağlığınıza zararlı olan haplar, ‘takviyeler’ var. En büyük tehlike bunlardan çok fazla olması ve üstüne üstelik ‘doğal’ olarak pazarlanmaları. Öncelikle, bir ürünün bitkisel olması zararsız olduğu anlamına gelmiyor. Zehirli mantar da bitki. Ama zehirli mantarı yediğinizde ölüyorsunuz. Doğadaki her şey bizim yememiz için tasarlanmamış. Üstelik sağlığa tamamen zararsız olduğu bilinen besinlerden elde edilen ekstrelere öyle kimyasal maddeler karıştırılıyor ki, siz sadece elma hapı aldığınızı düşünüyorsunuz ama çok yanılıyorsunuz!

Her sene yeni bir bitkisel ürün ortaya çıkıyor. Öncelikle sizi zayıflatacağını iddia eden bu sözüm ona ‘takviyelerin kafanızı karıştırmasına izin vermeyin. Bunlarla kilo vermek mümkün değil. Egzotik masallarla da baştan çıkmayın; açai özüymüş, Brezilyadan gelen mucize bir bitkiymiş. Hepsi palavra. Bir dönem de altın çilek fırtınası vardı. Bu fırtınada 15 kişi hayatını kaybetti! Üstelik bu rakam sadece bizim bildiklerimiz. Arkasından kırmızıbiber hapları çıktı. Bunlar önceleri Meksika biberiydi, baktılar bu işte para var ardından Samandağı biberi haplarını çıkardılar.

Tekrarlıyorum; bunların çoğunun içine, sağlığa zararlı olduğu bilinen bazı maddeleri katıyorlar: Sibutramin (beyninizi darmadağın edebilir, kalbinizi durdurabilir, uykunuzun canına okuyabilir, belleğinizi sıfıra indirebilir), amfetamin (uyuşturucu kullanılanların aldığı uyarıcı bir maddedir), efetra-min (aman dikkat, etikete Çince yazıyorlar; ‘ma huang’) ve rimonabant.

Bunları kullandığınızda ilk başta kilo verebilirsiniz. Ama siz kilo verirken tansiyon problemi başlar, uykunuz, kalbiniz, beyniniz gidiverir. Bunları kullanmak hayatınızla kumar oynamaktır. Eğer sağlığınızı düşünüyorsanız bu ‘bitkisel’ haplardan uzak durun.

OYUNA GELMEYİN

Bu ‘mucize hapları’ pazarlayanların güven uyandırmak için birçok fark lı yönteme başvurduğunu da belirtmek istiyorum. Tarım Bakanlığından izir alıp ‘Bakanlık onaylı’ diye satıyorlar. Bakanlığın önüne bir paket götürüyorlar “İçindekiler bunlar,” diyorlar. Bakanlık da, “Sat, ama bir şikâyet olursa canın; okurum,” diyor. Zaman zaman bunlardan bazılarının yasaklandığını duyuyo ruz. Ama bunun olması için birkaç vatandaşımızın hayatını kaybetmesi gereki yor. Çin’den, Hindistan’dan ithal edilen Afrika mangosu, yosun, altın çilek özi diye pazarlanan hapların içinde sibutramin (bilinen en toksik kimyasallarda! biridir) bulunuyor. Bu hapları yutup birileri ölecek ki, kontrol ve denetleme mekanizmasından sorumlu olanlar harekete geçsinler. Mesela Afrika mangosu adıyla satılan zayıflama hapım içerek hayatını kaybedenlerin kullandıkları bu hapta ‘sibutramin olup olmadığını da bir türlü öğrenemedik!Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Televizyon programlarına da çıkıyorlar. O program sırasında yayma kendi adamları bağlanıyor ve hapın ne kadar harika, ne kadar etkili olduğunu anlatıyorlar. Siz lütfen bu oyunlara gelmeyin! Bu hapları kullanmak-tansa kilolu kalın daha iyi. Kiloya bağlı tansiyon probleminiz mi, şekeriniz mi var? Bırakın haplarla biz tedavi edelim. Evet ideal bir yöntem değil. Çünkü sağlıklı bir şekilde kilo verdiğinizde bütün problemler zaten kalkar, ama zayıflayamıyorsanız bu haplara başvurmak yerine tansiyon hapı alm daha iyi. Evet, onların da yan etkileri var, ama hiç olmazsa nerede nasıl yapıldıklarını, ne içerdiklerini biliyoruz.

İLAÇ SUİİSTİMALİ

Son zamanlarda metformin içeren ve insülin tedavisinde kullanılan haplar da suiistimal edilmeye başlandı. Bunları ben de kullanıyorum ama sadece insülin direnci tespit edilen hastalarda tedavi amacıyla. Ama birçok insan bunları arkadaş önerisi ile alınan antidepresanlar gibi kullanmaya başladı. Biri çıkıp, “Osman Bey bana şu ilacı verdi, çok iyi geldi. Ben zayıflıyorum sen de kullan,” diyor. Bu tür ilaçlar kesinlikle rasgele kullanılmaz. İnsülin direnciniz varsa işe yarar ama yan etkileri vardır. Doktorlarla konuşmadan bu tür ilaçları kesinlikle kullanmayın. Guatr haplarını da biraz fazla kullanırsanız, metabolizmayı hızlandırırlar. Maalesef bazı doktorlar, tiroid bezi tembelliği olmayan, hipotroidisi olmayan insanlara da bu hapları verip zayıflatmaya çalışıyorlar. Bu gerçekten büyük bir ayıp. Hele hele bir zayıflama uzmanı size, “Bunları alın zayıflarsınız,” derse, o zaman hakkınızı savunun ve şu soruyu sorun: “O zaman sizin diyetiniz ne işe yarayacak?”

SIFIR BEDEN SEVDASI

Maalesef birçok kadının inandığı bir başka masal daha var; sıfır beden olmanın onları çekici kılacağı, sıfır bedenin ulaşılması gereken bir amaç olması. İşin aslı şu; kadınlar sıfır beden olmak istiyor ama sağlıkları için ne kadar zararlı olduğunu farkında bile değiller. Araştırmalar, çok zayıf olmanın öncelikle kadının kadınlığını ve cinselliğini elinden aldığını gösteriyor. Bu kadınlarda hormon üretimi neredeyse tamamen bitiyor ve bu durum erken menopoza yol açıyor. Sıfır beden bir kadının doğurganlığı da tehdit altında ve hamile kalması çok zor.

Vücut yağ oranı yüzde 12’nin altına düşen kadınların sağlıklı kalmaları mümkün değil. Aşırı yağ kaybetme sevdasından vazgeçmek gerekiyor, çünkü vücudun o yağa ihtiyacı var. Kadınlarda vücut yağ oranı yüzde 20’nin altına düşmese iyi olur.

Kadınlar üretkenlik çağlarında 36-38 bedenin altına düşmemeliler. Ayrıca her yaşın bir bedeni, her yaşın bir kilosu olduğunu kabul etmek zorundayız. 60 yaşında hâlâ 36 beden kalacağım diye çabalarsanız alay konusu olursunuz ve en önemlisi vücudunuza zarar verebilirsiniz. Bu yaşlarda bir hanım bize gelip “25 kilo vermek ve genç kızlığımdaki kiloma dönmek istiyorum,” dediğinde onu geri çeviriyoruz.

Her yaşın bir kilosu vardır. On sekiz yaşındayken 36 beden olan bir kadın, 60 yaşında aynı bedende olmaya kalkarsa vücuduyla kavga etmeye başlamış demektir. Bir takım biyolojik sorunlarla karşı karşıya kalmaması olanaksızdır.

AMAN DİKKAT!

Zayıflama çayı ya da form çay diye satılan çayların faydalı değil zararlı olabileceklerini unutmayın. Bunlar genelde sinameki içerirler ve ishale neden olarak su kaybına, bağırsak alışkanlıklarının bozulmasına yol açarlar.

Kelp (Amerika’da okyanus kıyılarında yetişen kahverengi bir yosun türüdür) içeren desteklerden uzak durun, aşırı iyot yüklemesine neden olabilirler. Bu destekleri kilo vermek amacıyla asla kullanmayın. Tehlikeli ve toksik sonuçlar ortaya çıkabilir. Zayıflamaya yardımcı olduğu iddia edilen ‘doğal’ içerikli hapların birçoğunda sibutramin, amfetamin, efetramin, rimonabant gibi sağlığa son derece zararlı kimyasal maddeler olduğunu unutmayın.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*