Anasayfa / Diyet / Kilo verirken dikkat etmemiz gereken noktalar

Kilo verirken dikkat etmemiz gereken noktalarKilo verirken dikkat etmemiz gereken noktalar

• Kendinizi olduğunuz gibi sevin, bedeninizle barışın. Dış görünüşünüz nasıl olursa olsun, sizi siz yapan özelliklerinizi keşfedin, yeteneklerinizi kullanın, hayatta sizi mudu eden şeylere odaklanın. Daha mutlu olduğunuzda fazla yeme ihtiyacınız da azalır.

• Bedeninizle temas kurun. Bedeninizi sadece aynada yağlarınıza bakarken öfkeyle ve iğrenmeyle hissetmeyin, ona pozitif dikkatinizi verin, unutmayın onu. O zaman, ne zaman aç, tok, susuz, yorgun veya herhangi bir duygunun etkisi altında olduğunuzu daha iyi anlarsınız.

• Bunun için ayrıca; yavaşlayın. Zihninizi de yavaşlatın. Ana odak noktanız içinde bulunduğunuz ‘an’ olsun; geçmişteki mutsuzluklar ve pişmanlıklara veya gelecekteki endişelere odaklanmayın. En salt gerçek ‘içinde yaşadığınız an’da gerçekleşiyor. Bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Bunu deneyimleyerek öğrenebilmenize imkan verecek aktivitelere yaşamınızda daha çok yer açın; yoga, meditasyon, doğa ile iç içe olmak, eğlenmek, oyun oynamak…

kilo verirken• Kendinize küçük hedefler koyun. ‘10-15 kilo vereceğim’ diye başlamayın yola; ilk hedefiniz iki kilo vermek olsun mesela. O zaman başarı duygusunu 2-3 ay sonra değil, 1-2 hafta içinde tadarsınız ve bu da size devam etme motivasyonu verir. Spora başlayacaksanız aynı şey bu hedef için de geçerlidir; ‘diyete başladım, her gün yürüyeceğim’ demeyin. Önce haftada iki gün 30 dakika ile başlayın. Bunu hayatınıza katabildiğin izde, hedefinizi büyütün.

• Yemek yerken dikkatinizi sadece yediğiniz yemeğe verin ve keyif alın. Kilosundan muüu insanlar yemeği severek yer, onunla savaşmaz. Yemek yerken herhangi bir ekrana bakmayın. Her lokmanızı fark ederek, yavaş yavaş yiyin. Bunu yaparsanız doyduğunuzu da daha çabuk fark edeceksiniz.

• Bu süreçte uzmanlardan destek alın; diyetisyen, psikiyatrisi, psikolog, grup terapisi…

Öğün atlamayın, bedeninizi dinleyerek yemek yiyin. Duygusal bir zorluk yaşadığınızda yemek yemeden önce kendinize şunları sorun:

Şu an ne hissediyorum ?

Ne düşünüyorum ?

Yemek yemekten başka şu an kendime iyi gelecek ne yapabilirim*

Arada kaçamaklar da yapabileceğinizi kabullenin, dünyanın sonu değil. Kendinize iyi davranın.

insanlara ‘hayır’ demeyi öğrenin. Bu hem size ikram edilen yiyecekleri geri çevirmenize yardımcı olacak hem de büyük resimde sizi güçlendirerek sağlıksız yemek yemeye olan ihtiyacınızı azaltacak.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.