Anasayfa / Makaleler / Kendini güçsüz ve küçük görmeyi bırak

Kendini güçsüz ve küçük görmeyi bırakGücünün Farkına Var

Kendini güçsüz ve küçük görmeyi bırak. Şimdi kim olduğunu ve neleri başarabileceğini görüp hayata karşı dimdik durma zamanı. Yazar Katty Kay ve Claire Shipman’in önerdiği stratejileri takip et.

Başarılarını sahiplen. Elde ettiğin başarıların büyütülecek şeyler olmadığını söyleyip kendini yetersiz gördüğün noktalara odaklanırsan, kendinde ve başkalarında aslında başarıyı hak etmediğin izlenimi oluşturabilirsin. Bir başarı elde ettiğinde, hem yeteneklerinin hem de bu hedefe ulaşmak için ne kadar çaba gösterdiğinin bilincinde ol. Gelen övgüleri reddetmek yerine “Teşekkür ederim” de. Bu iki kelimenin ne kadar güçlü olduğuna sen bile şaşıracaksın.

guc

Başkalarından onay bekleme.

Bir cümlenin sonundaki vurguyu değiştirmek ve ocümleyi soru hâline getirmek karşındakinin onayını istemenin başka biryoludur. Yani “Sana meydan okumuyorum, sadece onayını istiyorum” demiş olursun. Konuşma biçimini gözden geçir. Düşüncelerini onay bekleyen bir soru gibi mi sıralıyorsun? Eğer öyleyse, bu durumu değiştirene kadartek başına pratikyap.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Başkalarını mutlu etmek oldukça güzel bir duygu; fakat pek çok kadın çoğu zaman çevresindeki insanların mutluluğunu kendi mutluluğunun önüne koyuyor. Kendi yapabileceklerini ve görüşlerini bir kenara bırakıp başkalarının peşinden gitmek, bulunduğun ortama daha kolay uyum sağlamana imkân verebilir. Fakat kendini yetersiz görmek ve geri planda tutmak, hak ettiğin başarı ve mutluluğu yakalamana engel olur. Gücünün farkına varmak her zaman kolaylıkla başarabileceğin bir şey olmasa da, alanında uzman iki başarılı psikologla hazırladığımız bu dört strateji, kendi varlığının ve gücünün farkına varmanı sağlayabilir.

OOD’leri bir kenara bırak.

OtomatikOlumsuz Düşünceler {“Komiteye başkanlık edecek kadar tecrübem yok.” “5K koşabilecek kadar fit değilim!”) bey n i n i n etrafında dönerek sakinliğini yok eder. Tüm bu OOD’lerden kurtulmanın yolu her birine meydan okumaktan geçiyor. Bu tarz düşünceler aklına geldiğindegerçekçi olmasa bilealternatif şeyler düşün: “Patronum beni dikkate almıyor değil; belki de sadece çok yoğun” gibi. Araştırma, bu şekilde bir alternatif düşünce oluşturmanın bile OOD’leri kontrol altına almana yardımcı olacağını gösteriyor.

Övgülerin rehavetine kapılma.

Kim yaptığı işle veya evinin dekorasyonuyla övgü toplamaktan hoşlanmaz ki? Her ne kadarbugüzel birşey olsa da, herkesin ne söylediğine çok önem vermemen gerekiyor. Kendin hakkındaki görüşleri en doğrg şekildeancaksen oluşturabilirsin. Burada iç sesin devreye giriyor: Kendinletıpkı bir arkadaşına tavsiye verir gibi destekleyici bir tonda konuş. Bu içses sayesinde güç dengelerindeki değişimi anında fark edeceksin.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.