Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Kemoterapi Nedeniyle Saç Dökülmesine Çözüm

Kemoterapi Nedeniyle Saç Dökülmesine ÇözümDigniCap adı verilen silikon başlık hastanın başını soğutarak saç köklerinin kanser ilaçlarından zarar görmesini engelliyor. DigniCap bir bilgisayar tarafından kontrol ediliyor ve kemoterapi sırasında hastanın başına içinde soğuk sıvı dolaşan bu başlık takılıyor.

Kemoterapi Nedeniyle Saç Dökülmesi

FDA bu başlığın sadece meme kanseri hastalarında kullanılmasına izin verdi. Çünkü başlığın klinik denemeleri sadece meme kanseri hastalarında yapıldı.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


FDA’nın Radyolojik Sağlık ve .T Cihazlar Merkezi, Cihaz Değerlendirme Ofisi Müdürü Dr. William Maisel bu cihazın meme kanseri hastalarında kemoterapi nedeniyle saç dökülmesini en aza indirdiğini söylüyor. DigniCap kafa derisindeki kan damarlarını sıkıştırıyor ve böylece kemoterapi sırasında hastaya verilen ilacın saç köklerine sızmasını engelliyor. İsveç kökenli bu yöntem Avustralya, Yeni Zelanda ve bir kaç Avrupa ülkesinde de kullanılıyor. ABD’deki klinik denemelerde bu yöntem meme kanserinin erken aşamasındaki 10 hastadan 7’sinin saçlarının %50’sinin dökülmesini önledi. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan yöntem kafa derisinde metastaza yol açabileceği endişesiyle kan kanserlerinde değil katı tümör kanserlerinde kullanılıyor. DigniCap’ın her kemoterapi için maliyeti 400-500 dolar. Cihaz yaygın olarak kullanılmaya başlandığında kemoterapi merkezlerinin üretici firmadan cihazı kiralayabileceği ve bunun da fiyatı konusunda belirleyici olacağı düşünülüyor.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.