Anasayfa / Gereksiz Bilgiler / KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKTIĞIMIZDA NEDEN GÖZLERİMİZ KAMAŞIR?

KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKTIĞIMIZDA NEDEN GÖZLERİMİZ KAMAŞIR?KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKTIĞIMIZDA NEDEN GÖZLERİMİZ KAMAŞIR?

Siyah beyaz görüşten sorumlu olan retina tabakasındaki çomakçık hücrelerinin, zar uzantıları üzerinde ‘rhodopsin’ adı verilen bir renk pigmenti bulunur. Işığa duyarlı bir molekül olan rhodopsin, devamlı ve güçlü ışık altında bozulmaya uğrar. Aslında görme esnasında sürekli olarak bir yıkım ve sentez devam eder. Ancak sürekli ışık varlığında, sentezle-nen rhodopsin, yıkılandan daha az olacağı için görme duyarlılığı da azalacaktır.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Karanlık ve aydınlık geçişlerinde gözün uyum yapması için gereken zaman da aslında sadece bu tepkimelerin tamamlanması ve dengenin kurulması için geçen zamandır.

Uzun bir süre karanlıkta kaldığımızda, çok miktarda rhod-posin sentezlenmiş olur ve aniden aydınlığa çıktığımızda da duyarlılık artmış olacağı için gözümüz kamaşır. Rhodopsin miktarı ışık etkisiyle belirli bir süre sonra azalacağı için, göz kamaşması geçer. Aydınlıktan bir anda karanlığa geçişte de bu reaksiyonların tam tersi gerçekleşir.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.