Kansere çare arayışı

Sağlık ve Hastalık Bilgileri


Yapay zekanın teknolojilerinde en çok yatırım yapılan alanlardan biri de sağlık. Özellikle de kansere öğrenen algoritmalarla teşhis koymayı veya doktora yardımcı sonuçlar çıkarmayı amaçlayan pek çok akademisyen var. ABD’lilerin yüzde 80’inin son günlerini evde geçirmek istemeleri, ancak sadece yüzde 20’isinin bunu yapabildiğinden yola çıkan Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde geliştirilen bir algoritma, her 10 hastadan 9’unun ne kadar ömrü kaldığını doğru tahmin edebilmiş. Kanser hastalarının 3-12 ay arasında öleceğini tahmin edebilen yapay zeka algoritması, bu tahminle hastaya en doğru tedavi yöntemini sunuyor.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Stanford Tıp Fakültesi dekanı Llyod Minör, “Yapay zeka, hastalar veya doktorlar yerine karar vermiyor. Böylece hastalar seçenekleriyle ilgili daha çok bilgi sahibi olabilir. Öte yandan hastalara onlara keyif veren şeyleri yapma ve sevdikleri insanlarla daha fazla zaman geçirme şansı tanınıyor” diye konuşuyor.

İngiltere de kanser araştırmaları üzerinden yapay zeka atağına kalktı. Konuyla ilgili geçen hafta bizzat açıklama yapan İngiltere Başbakanı Theresa May, kansere geç teşhis konulmasının kaçınılmaz ölüm vakalarının en büyük nedeni olduğunu belirterek, büyük miktarlardaki verileri hemen ve oldukça kesin olmak suretiyle analiz edebilen akıllı teknolojilerin, erken teşhiste önemli bir etken olacağını söyledi. Yapay zekanın, erken teşhise yardımcı olarak 2033 yılına kadar ülkede her yıl 22 bin kişinin hayatının kurtarılmasına neden olacağı tahmin ediliyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.