Anasayfa / Beslenme / Kalbiniz İçin Demir Tüketimine Dikkat

Kalbiniz İçin Demir Tüketimine DikkatABD, Bloomington, Indiana Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümündeki araştırmacıların yaptığı yeni bir çalışmayla kırmızı et tüketimi ve kalp hastalıkları arasındaki ilişkiyi desteldeyen sonuçlara ulaşıldı.

Araştırmaya göre kırmızı ette bulunan hem demir (Fe+2) tüketimi kalp damar hastalıklarının görülme riskini %57 oranında artırıyor. Bitkilerde ve et dışındaki besin kaynaklarında bulunan hem olmayan demir (Fe+3) ile kalp damar hastalıkları arasında bir ilişki bulunmadı. Journal ofNutrition dergisinde yayımlanan çalışmanın ekibinde yer alan Epidemiyoloji ve Biyoistatistik Bölümü lisansüstü öğrencisi Ja-cob Hunnicutt araştırmacılar arasında demir alımı, vücutta demirin depolanması ve kalp damar hastalıkları arasındaki ilişkinin yıllardır tartışıldığını söylüyor. Bu yeni çalışmada daha önce yayımlanmış 21 çalışmaya katılmış ve ortalama 10,2 yıl takip edilmiş 292.454 kişiden elde edilen veriler analiz edildi. Çalışma toplam demir alımına ek olarak hem demir ve hem olmayan demir aliminin kalp damar hastalıklarına neden olma riskleri karşılaştırıldığı için önemli. Araştırmanın sonuçlarına göre sadece hem demir alımı ve kalp damar hastalıkları arasında bir ilişki olduğu saptandı.

demir tuketimiSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Bu iki çeşit demir vücutta farklı şekilde işlem görüyor. Bitkisel kaynaklardan alman demirin emilimi daha iyi kontrol edilebilirken bu durum hayvansal kaynaklardan alman demir için geçerli değil. Hem demir %37 oranında, hem olmayan demir ise %5 oranında emiliyor. Hem demirin emilimi kötü kolesterol olarak da bilinen düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL) oksidasyonunu hızlandırıyor. Bu durum kalp damar hastalıkları için potansiyel risk oluşturan ve dokulara hasar veren yangıya neden oluyor.

Stresin Bulaşıcı Yönü

Kortizol stresli durumlarda böbreküstü bezlerimizden salgılanan bir hormondur. Bu yüzden stres hormonu da denir. Max Planck Enstitüsü ve Dresden Teknik Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların ortaklaşa gerçekleştirdiği bir araştırma, stresli bir insanı izlemenin bile kortizol salgılanmasına neden olduğunu gösterdi. Empatik stres adı verilen bu durum, özellikle stres altındaki kişinin etrafında bulunuluyorsa meydana geliyor. Ancak durum bununla da sınırlı değil. Televizyon yayınlarındaki veya videolardaki stresli insanları izlemenin dahi pek çok kişide kortizol salgılanmasına neden olduğu tespit edildi. Araştırmacılardan Veronika Engert “Başka insanların can sıkıcı durumlarını gösteren televizyon programları yaşanan stresi izleyicilere aktara-bilir”diyor. Günümüz toplumunun sağlığını tehdit eden başlıca faktörlerden olan stres tükenmişlik, depresyon ve kaygı gibi psikolojik problemlere neden oluyor. Çalışma Psychoneuroendocrinology’te yayımlandı.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*