Kabızlık Nedir?KABIZLIK

Tuvalete hiç çıkmama veya çok seyrek çıkmaya kabızlık, peklik ya da inkıbaz denir. Tıp dilinde ise “konstipasyon” adı verilir. Yeterince sulu şeyler yememe, sinir bozukluğu, bağırsak tıkanıklığı, sindirim sistemi bozuklukları, hormon dengesizliği, basur, fıtık boğulması, kabızlığı doğuran nedenler arasındadır. Ayrıca günlerinin büyük bir kısmını oturarak geçirmek zorunda olanlarla, hamilelerde ve yaşlılarda görülür.

Öncelikle kabızlığa neden olan hastalığı tespit etmek gerekir. Esas nedeni tespit etmeden alınacak müshil ilaçları kötü sonuçlar doğurabilir. Kabız olmayı önlemek için, sebze çorbaları ve yemekleri, mercimek, ıspanak, salata, balık ve çavdar ekmeği yemek çok faydalıdır. Ayrıca erik reçeli, bal, üzüm, kayısı veya elma yemek; bol su veya şerbet içmek de yararlıdır.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Müzmin kabızlıktan şikayet edenlerin de; fazla et, yumurta, peynir, beyaz ekmek, muz gibi yiyecekleri azaltmaları, kahve çay ve sigarayı en az miktara indirmeleri, alkolü bırakmaları gerekir. Kabızlığı gideren ilaçların fazla miktarda ve uzun süre kullanılması kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle ilaçları kullanırken tavsiye edilen miktarları aşmamak gerekir.

Kabızlığın başta gelen sebepleri kötü beslenme, stres egzersiz yapmamak veya temiz hava almamaktır. Kabızlık sadece kendini genel olarak kötü hissetmeye yol açmaz, aynı zamanda vücut toksik olduğu için birçok başka hastalığın da sebebidir ve bunların arasında şiddetli baş ağrıları, vücutta benekler, yüksek tansiyon, mide ekşimesi, artirit ve romatizma bulunur.

Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamak için en eski vebasit öneriler sabah akşam bir bardak soğuk su içmek veya kahvaltıdan sonra sıcak bir şey içmektir. 15 Saniye buz gibi suda oturarak yapılan günlük banyolar da çok popülerdir, aynı zamanda daha hassas olanlar her sabah bir kaşık bal yiyebilir veya her zaman geçerli olan ‘gün’de bir elma’ ilkesini uygulayabilirsiniz.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.