Anasayfa / Sağlık Haberleri / İnterneti Akıllı Kullanın Doğru Hekime Ulaşın!

İnterneti Akıllı Kullanın Doğru Hekime Ulaşın!İnterneti Akıllı Kullanın Doğru Hekime Ulaşın!

Hiç umulmadık bir anda bir hastalıkla tanışmak sarsıcı bir etki yaratır. Hem hastanın kendisinde, hem de ailesinde… Hele ağır ilaçlar kullanılmasını gerektiren, ameliyat ya da kemoterapi, radyoterapi gibi tedavilere ihtiyaç duyulan bir sağlık problemi söz konusuysa.

Hastalığın tedavisi için bir hekim bulunana kadar uykusuz geceler başlar. Üstelik bazen hastanın bekleyecek fazla zamanı da olmayabilir. Durum acildir. Hastalığa, tanıya ve tedavi seçeneklerine dair yüzlerce soru düşüncelerde uçuşup durur.

• Tam gerçekten doğru mu?

• Ameliyat dışında bir tedavi yöntemi var mıdır?

• Babamın bypass ameliyatım hangi uzmana yaptırmalıyız?

• Annemin beyin ameliyatı için deneyimli, uzman bir hekimi nasıl bulabilirim?

• Prostat kanseri olan eşimin ameliyatını hangi hekime yaptırmalıyız?

• Özel sağlık sigortasının geçtiği hastanelerden hangisinde ağabeyimin rahatsızlığıyla ilgili uzman bulabilirim?

• Acaba ablamın yaşadığı şehirde bir romotaloji uzmanı var mı?

îşte bu tür soruların yanıtları aranırken çoğu kişinin yaşadığı, çaresizliktir. Bir doktor, hemşire ya da sağlık yöneticisi tanıdığı olanlar biraz daha şanslıdır. Peki ya sağlık dünyasında hiçbir tanıdığı olmayan milyonlarca insan? Bu tür kişilerin aklına hemen medyadan aşina olunan hekimler ile arkadaş ve akraba önerileri gelir. Günümüzde internetin yardımıyla aradığı doktora ulaşmaya çalışanların sayısı da her geçen gün artmaktadır.

HER 100 KİŞİDEN 92’Sİ DOKTORUNU İNTERNETTEN ARAŞTIRIYOR

Social Touch tarafından doktorsitesi.com’a üye 1.289 kişi arasında gerçekleştirilen “İnterneti sağlık bilgi ve hizmetlerine ulaşma amaçlı kullanım alışkanlıkları” başlıklı anket, hastane ve doktor seçimi konusunda sanal dünyada araştırma yapan çok sayıda kişi olduğunu gözler önüne seriyor.

Araştırmanın sonucuna göre, her 100 kişiden 92si hastanelerle ya da doktorlarla ilgili bilgi almak için internete başvuruyor. Araştırmaya katılanların yüzde 68’i “Google’a yazıp karşıma çıkan ilk linklere tıklıyorum” yanıtını veriyor. Başka hastaların tecrübelerini ve yorumlarını öğrenmek için formlara ve soru-cevap sitelerine girenlerin oranı ise yüzde 50.6.

Akıllı bir hasta kendisine önerilen hekimin eğitimi, deneyimi, nerede çalıştığı gibi konularda elbette interneti kullanmalı, başka hastaların doktorla ilgili yorumlarını okumalı. Hekimlik mesleğinde etik olmayan, reklama dayalı uygulamalar nedeniyle doktorun tabip odaları tarafından ceza alıp almadığını öğrenmeli. Ancak daha önce de belirttiğim gibi burada dikkat edilmesi gereken şey doktordan memnuniyetin biraz da kişisel bir konu olabileceği. İnternetteki bazı formlarda yorumların bilinçli olarak manipüle edilebileceği de unutulmamalı. Bu sebeple doktor hakkında internette bir iki olumsuz görüşe rastlanması benim gözümde fazla dikkate alınması gereken bir kriter değil. Buna karşın araştırmanın da gösterdiği gibi her iki kişiden birinin internetteki hasta yorumlarını dikkate aldığı da bir gerçek.“Hastane ve doktor seçimizde internetten aldığınız bilgilerin rolü nedir?” sorusuna verilen yanıtlar ise, sağlık alanında sanal dünyanın ne kadar etkili, bir o kadar da ne kadar tehlikeli olabileceğini gözler önüne seriyor. Araştırmaya katılan her 100 kişiden 74 u doktor ve hastane tercihi yaparken bazen internetten aldığı bilgiler doğrultusunda karar verdiğini söylüyor. “Kararımı çoğunlukla internetten aldığım bilgi doğrultusunda veririm” diyenlerin oranı ise yüzde 9.8.5

SANAL DÜNYADA ARADIĞINIZ DOKTORA NASIL ULAŞABİLİRSİNİZ?

SocialTouch’un araştırmasının da gösterdiği gibi, internetin sağlık amaçlı kullanımı giderek önem kazanıyor. Ancak hastalığınız ya da tedavinizi üstlenecek doktorla ilgili internette arama yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bunların başında da bitkisel karışımlarla sözde tedavi uygulayan umut tacirlerinden uzak durmak geliyor. Eğer sanal dünyayı bilinçli kullanırsanız, bu açıkgözlerden hem kendinizi, hem de hastanızı koruyarak koşullarınıza en uygun iyi doktora, doğru tedaviye kolaylıkla erişebilirsiniz.

Peki şifa sömürüsü yapan bu siteleri ciddi, güvenilir bilgilerle dolu sağlık portallarından, uzmanlık derneklerinin web sitelerinden nasıl ayırt edeceksiniz? Aslında bu sanıldığı kadar zor değil. İşte yapılması gerekenler:

• Sanal dünyada bir uzman doktor ararken karşınıza çıkan web sitelerinin önce isimlerine ve içeriklerine bakın. Şifa sömürüsü yapan umut tacirleri yıllarını tıbba adayan hekimlerden önce davranıp google,yahoo gibi arama motorlarında ilk sayfada ve en üst sırada çıkma ihtimali olan web sitesi isimlerinin çoğunu almışlardır. Kanser, diyabet, hepatit gibi hastalıkların isimleriyle anılan web sitelerinin bazılarının sahibi bitkilerle sözde tedavi uygulayan kişilerdir. Bu nedenle web sitesinin ismine kanmayın. Kısa bir ziyaretle içeriğine göz atın.

•    Sahibi, editörü gibi bilgilerini saklı tutan, künyesi bulunmayan web sitelerinden kesinlikle uzak durun.

•    Kişisel web sitelerinde adının önünde “profesör” yazan kişilerin gerçekten tıp fakültesi mezunu olup olmadıklarını araştırın.

•    Kendiniz ya da bir rahatsızlığı olan hastanız için doktor arıyorsanız öncelikle sağlıkta uzmanlık derneklerinin web sitelerini kaynak alabilirsiniz. Çoğu uzmanlık derneğinin web sitesinde üye hekimlerin ve konuyla ilgili merkezlerin illere göre listeleri de yer almaktadır. Kaldı ki uzmanlık derneklerinin web siteleri derneğin isimleriyle anılır. Bu nedenle internetteki sağlıkla ilgili bilgi kirliliğinde hemen göze çarpar, hastalar için potansiyel bir tehlike oluşturan diğer portallardan kolaylıkla ayrılırlar.

•    Bulunduğunuz şehirdeki üniversite ve devlet hastanelerinin web sitelerinde de aradığınız uzmanlık dalında hekim bulunup bulunmadığı konusunda sörf yapabilirsiniz.

•    Özel hastanelerin web sitelerine de bakabilirsiniz. Günümüzde bilhassa büyük özel hastaneler, üniversite ya da devlet hastanelerinde çalışan deneyimli, uzman hekimleri kadrolarına kattılar. Çoğu özel hastanenin web sitesinde hekimlerin eğitimleri, uzmanlıkları, ve mesleki deneyimlerinden üye oldukları derneklere kadar ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.