İnsülin direncini kırın

Şifalı Bitkiler - Bitkisel Sağlık


Günümüzün önemli sağlık sorunlarından biri olan insülin direncinin ortaya çıkmasında obezite büyük önem taşıyor.

Bu sorun zamanında tespit edilip, kontrol altına alınmazsa diyabet, hipertansiyon ve kalp-damar hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Rüştü Serter, insülin direncini kırmada beslenmenin önemine değinerek, “Glisemik indeksi yüksek olan gıdalar, kandaki insülin seviyesini hızla yükselterek insülin direncini artırıyor. Dolayısıyla insülin direnciniz varsa beyaz ekmek, patates ve patatesle hazırlanmış yemekler, beyaz pirinç ve pirinçle yapılmış pilav gibi gıdalar, hazır meyve suları, şerbetli tatlılar ile şekerlemeler gibi rafine şekerlerle hazırlanmış olan besinlerden mümkün olduğunca uzak durmanız önem taşıyor” diyor.

Bir araştırmaya yöre, işlenmiş tahıl yerine tam tahıl tüketen ve lif için önerilen miktara uygun beslenenler dünlük ortalama 100 kalori daha fazla yakıyor.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


ARA ÖĞÜNLE KONTROL SİZDE

Uzmanlar, düzenli ara öğünlerin normal öğünlerde fazla yemek yenmesinin önüne geçilebileceğini söylüyor. Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilere ara öğünlerde; I bardak süt veya yoğurt veya ayran, I kutu meyveli yoğurt, I dilim peynir ve I dilim ekmek, I adet yağsız tost veya sandviç, I kupa sütlü kahve, birkaç adet galeta, bisküvi, kuru veya taze meyve, kuruyemiş ya da yağsız omlet yemeyi öneriyor.

Kalp ve damar sağlığını korumak için kullanılan değerli besinlerden biri de kiraz. Uzm. Dyt. Nilay Keçeci Arpacı, kirazı günde I porsiyon kadar tüketmenin antioksidan etkisi ile kalp hastalıklarına karşı koruyucu olacağını söylüyor. Kiraz, damarların düzenli kan akışını destekliyor ve hücrelerin yenilenmesini sağlıyor.

GÜNEŞE DOYUN

Araştırmalara göre, güneş ışınları bağışıklığımızı güçlendiren T hücrelerine enerji sağlıyor. Güneş ışığı, T hücrelerini daha hızlı hareket ettiriyor, böylece enfeksiyonlar bizden uzak duruyor. Bu yüzden ortamı kör eden perdeleri biraz aralayın ve yatak odanızdan içeri ışık girmesine izin verin.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.