Anasayfa / Makaleler / İlham veren koşucular

İlham veren koşucularGörüştüğümüz isimlerin koşarken ve koşuya hazırlanırken neler yaptığını öğrendik.

ISIM: Emine Uluçay
MESLEK: Diyetisyen
HAFTADA KAÇ KM KOŞUYOR: 20 40 km
IG: @emineuluchay

“Koşmaya 15 yaşımda başladım. O günden bu yana da hiç bırakmadım, ilk başlarda kısa mesafe ile başlamış olsam da kısa sürede yeteneğimin uzun mesafede olduğunu fark edip o yöne eğildim. Son altı yıldan bu yana da triatlon yapıyorum. 10km+ olan her koşudan inanılmaz keyif alıyorum. Mesafe uzadıkça aldığım keyif de aynı oranda artıyor. Koşu bana kendi iç sesimi dinleme, gün içinde yapacaklarımı planlama ve hayal etme olanağı sunuyor. Bugüne kadar aklıma gelen en parlak fikirler ve aldığım en büyük kararlar, rüzgâr yüzüme çarparken oldu diyebilirim.”

“Herkesin koşabileceğine yürekten inanıyorum. Her şey inanmak ve ilk adımı atmaktan ibaret. Unutma, başlamak için iyi olmana gerek yok ama iyi olmak için başlaman şart.”

kosu

İSİM: TuğbaGüvenç
MESLEK: öğrenci (antrenörlük eğitimi alıyor)
HAFTADA KAÇ KM KOŞUYOR: 130-135 km (hazırlık dönemlerinde)
IG: ©tgbagvnc

“Spora 2004 yılında bir akrabam sayesinde başladım. Onunla birlikte her yıl düzenlenen Galata koşusuna yarışmaya gittim ve orada şu anki antrenörüm Deniz Pekyılmaz’la tanıştım. O yarışta bende bir cevher keşfetmiş ki beni çalıştırmak istedi. O günden sonra düzenli bir şekilde antrenmanlarına gitmeye başladım ve olimpiyatlara kadar geldim. Haftanın altı günü antrenman yapıyorum. Yarışlarıma göre belirli aylarda Antalya, Erzurum ve Kenya’da kamplarım oluyor. Kamplarda çift antrenman yapıyorum. Hazırlık döneminde kuvvet antrenmanlarına da giriyorum. Yarışlarım yaklaştığında ise daha çok özel antrenmanlar; tekrar sayısı az, daha hızlı egzersizler oluyor. Beslenmemi, dinlenmemi ve sosyal hayatımı da ona göre düzenliyorum.”Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


“Her insanın ilgilendiği, kendini iyi hissettiği birspordalı mutlaka vardır. Önemli olan onu yaşam felsefen hâline getirmen, beslenme ve dinlenmeyle bir bütün olarak hayatına yerleştirmen.”

İSİM: Sibel Yeşilçay
MESLEK: WH Genel Yayın Yönetmeni
HAFTADA KAÇ KM KOŞUYOR: 15-30 km
IG: âsibelyesilcay

“Yıllarca kendime en uygun egzersizi aradıktan sonra onu iki sene önce buldum: Koşu! Bulunca da bırakmadım. Başlangıçta 5K’lar beni mutlu ederken zamanla yetmemeye başladı ve uzun mesafe koşularına merak sardım. Hedef koymanın ve yarışmanın beni motive ettiğini fark edince, 40 yaşımda kendime bir maraton hediye etmeye karar verdim. Bunun için önümde yaklaşık iki yıl var ve şimdilerde ilk yarı maratonuma hazırlanıyorum. Koşu Koçu Özgür Tetik ile çalışıyor ve haftanın üç ila beş günü antrenman yapıyorum. Zihinsel ve fiziksel olarak bana çok iyi geldiği için antrenmanlarımı yoga ile destekliyorum.”

“Koşmak müthiş özgürleştirici bir şey, bir kez tattığında vazgeçmek çok zor. Başlarda biraz zorlanabilirsin, bu çok normal. Ben yürüyüşle başladım, ilk koşularımı yürüyüşle karışık yaptım. Hemen koşmak için kendini zorlama ve yavaş yavaş ilerle. Bedeninin sesini dinle ve asla kendine aşırı yüklenme. Unutma ki sağlığın her şeyden daha önemli.”

ISIM: Katie Williams
MESLEK: Sprinter ve sörf hayat kurtarma şampiyonu
HAFTADA KAÇ KM KOŞUYOR: 7-8 km
IG: @katiewill!iy

“Atletizme sekiz yaşımda başladım. Yapı itibariyle hızlı ve rekabetçi biriyim. 17 yaşımdayken profesyonel olmak istediğimi biliyordum. Yeterli ısınma hareketleri, hareket kabiliyeti ve zihinsel hazırlık, bu işin anahtarı. Acı geçici bir şey. Laktik asit sebebiyle oluşan kas ağrıları geç’er ve o esnada kendini rahatsız hissetsen de aslında vücudunu güçlendiriyorsundur.”

“Vücudun pes etmeden çok daha önce zihnin pes etmeye başlar. Bu nedenle kendini • zorlamaya devam et. Ama bedenine nazik davranmayı ihmal etme ve gerçekten zorlandığında durmayı bil. Herkes koşabilir Bu doğamızda olan bir şey. Gerekli teknikleri öğrendiğinde vücudun da tju tempoya ayak uydurmaya başlar.”
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.