Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / İlaçlarla İlgili Dikkat Etmeniz Gerekenler…

İlaçlarla İlgili Dikkat Etmeniz Gerekenler…İlaç etkileşimleri ve yan etkiler ciddi sonuçlar doğurabilir!

İlaçlarla İlgili Dikkat Etmeniz Gerekenler…

Gazi Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre, yaşlıların yüzde 17 si doktorların yazdığı ilaçları yan etkileri yüzünden kullanmıyormuş.

Gazetedeki haberi okuduğumda annem geldi aklıma. 73 yaşındaki annem sağlık kontrollerini mümkün olduğunca aksatmaz. Guatr, hipertansiyon ve diyabet sorunları için hekimlerine düzenli aralıklarla gider. Kan tahlillerini, görüntüleme tetkiklerini yaptırır. Doktorların reçeteye yazdığı ilaçları hemen eczaneden alır.

İşte, buraya kadar her şey olması gerektiği gibi. Peki ya sonrası? Eve gelir gelmez hemen yakın gözlüklerini takıp ilaçları masaya dizer. İlaçların prospektüslerini bir bir okumaya başlar. Okudukça yüz hatları gerginleşir. Sonra bana dönüp ilaç yan etkilerini ardı ardına sıralar:

“Falanca ilaç böbrekleri bozuyormuş, filanca ilacın kalp krizine yol açma riski varmış. Hem de, tiroit hastaları dikkatli kullanmalıymış.”

Kullanım kılavuzlarında yazılı yan etkiler nedeniyle annem doktorların verdiği yeni ilaçların çoğunu almaz. Eski ilaçlarını içmeye devam eder. Gerekçesi hazırdır: “Bunlara bünyem alıştı benim.”

REÇETEDEKİ GÜNLÜK DOZA UYMAYAN HASTALAR…

Tabii, annemin yan etki sansüründen geçip, içilmesinde bir sakınca olmadığına karar verilen ilaçlar da vardır. Bu sefer annem, bir hekim edasıyla ilaçların günlük dozlarını, kullanım sürelerini kendi yeniden düzenler. Doktoru günde üç kez demiştir, o bir kez alır. 15 günlük tedavi önermiştir, annem ilacı beş gün kullanır. İlaçlarını hekiminin önerdiği şekilde doğru kullanması konusundaki tüm uyarılarım boşunadır. Doktorlarını dinlemeyen annem, kızını takar mı? Emekli bir öğretmen olan annem ilaç tedavisine karşı böyle negatif davranıyorsa, sosyo- kültürel düzeyi düşük insanlar kimbilir ne yapar?

HASTANE HASTANE DOLAŞIP İLAÇ İÇMEYEN HASTALAR

Annem gibi hastaların bu tür davranışlarını anlamam mümkün değil! Doktorların verdiği ilaçları içmeyeceklerse, neden hastanelerin, tahlil ve röntgen merkezlerinin kapısını sık sık aşındırırlar?

Annem, hekimleriyle konuşurken, yaramazlık yaptığı ortaya çıkan bir çocuk gibi hemen suçunu itiraf eder: “Doktor Bey, bana kızacaksınız ama sigarayı hala bırakamadım, Kilo da veremedim” der. Fakat nedense hiçbir hekime “Verdiğiniz ilaçları da içmedim”, “Dozlarını reçeteye uygun şekilde almadım” diyemez.

Açık konuşmam gerekirse; annem gibi hastaların doktorlarının yerinde olmak istemem. Diyet yapmayan, doktorların tüm uyarılarına rağmen sigara kullanmaya devam eden, reçeteye yazılan ilaçları içmeyen bir hastanın hekimi olmak çok zor bir şey olsa gerek!

HER 100 YAŞLIDAN 17’Sİ KOMŞU TAVSİYESİYLE İLAÇ ALIYOR!

Türkiye’de ilaç tedavisi konusunda yaşanan bir diğer problem de arkadaş, akraba önerisiyle antibiyotik, ağrı kesici, vitamin gibi ilaçların bilinçsizce kullanılması. Bir yanda annemin örneğinde olduğu gibi hekiminin verdiği ilaçları yan etkiler nedeniyle çekinip içmeyen hastalar, diğer yanda ise doktor reçetesindeki ilaçlara şüpheyle bakmasına karşın arkadaşının önerdiği ilacı bir an bile tereddüt etmeden alanlar… Burası Türkiye! Çelişkiler ülkesinde böyle şeylere şaşmamak gerek.

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinin araştırması Türkiyede yaşlılar arasında ilaç kullanımıyla ilgili çarpıklığı da gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre her 100 yaşlıdan 16,7’si arkadaş ve komşu tavsiyesiyle ilaç içiyor.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


“ANTİBİYOTİKLER GRİP GİBİ VİRÜSLERE BAĞLI ENFEKSİYONLARDA ETKİLİ DEĞİL”

Türkiye’de en çok tüketilen ilaç grupları arasında ağrı kesiciler, antibiyotikler, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ilaçlar, vitaminler ve mide ilaçları geliyor.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumunun web sitesinde bilinçsiz antibiyotik kullanımının zararlarına dikkat çekiliyor.

“Antibiyotikler esas olarak bakterilere karşı etkilidir. Özellikle en sık etken olarak karşılaşılan virüslere karşı hiçbir etkisi yoktur” deniyor. Halk Sağlığı Kurumu yetkilileri antibiyotik kullanımı konusunda şu uyarılarda bulunuyor:

• Antibiyotikler ateş düşürmez, ağrı dindirmez. Virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez.

• Antibiyotikler özellikle gereksiz yere yaygın ve yanlış kullanıldığında hızla direnç gelişebilir. Direnç geliştiğinde ise antibiyotikler bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde de etkisiz hale gelir.

• Hekim reçete etmedikçe antibiyotik kullanılmamalıdır.

• Özellikle grip ya da nezle gibi virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin tedavide yeri olmadığı unutulmamalıdır.

• Hekim önerdiğinde antibiyotikler mutlaka verilen doz, şekil ve sürede kullanılmalıdır.

• Hasta kendisini iyi hissetse bile tedaviyi hekimin belirttiği süreden önce sonlandırmamalıdır.

İLAÇ ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN!

Uzmanlar, ilaç tedavisi gören hastalara şu önerilerde bulunuyorlar:

• Bilinçsizce alınan ilaçların pek çok ciddi yan etkileri olabilir. Doktorunuza sormadan kesinlikle ilaç almayın.

• İlaç tedavinizi hekiminizin reçetesinde yazdığı süre ve dozda aynen uygulayın. İlaçlarınızın dozunu, alınma sıklığını değiştirmeyin.

• Beklenmeyen bir etki ortaya çıkması halinde hekiminize danışın.

• İlaçlarınızı suyla için.

• Greyfurt suyu ile ilaç içmekten ise kesinlikle kaçının, Greyfurt suyunun içindeki maddelerin ilaçların etkilerini 40 kat daha arttırıp toksik durumlara yol açabileceği belirtilmektedir.

• İlaçlar, alınma şekilleri ve dozları başta olmak üzere tedavinizle ilgili her konuda mutlaka doktorunuza danışın.

• Bitkisel ilaçlardan uzak durun.

• Sahte ilaçlara karşı dikkatli olun. İlaçlarınızı mutlaka eczaneden alın. İnternetten kesinlikle ilaç almayın.

“AĞRI KESİCİLERİN YANLIŞ KULLANIMI DA BAŞ AĞRISI YAPABİLİR”

Ağrı kesiciler Türkiye’de en çok tüketilen ilaçlar arasında başı çekiyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalt öğretim üyesi ve aynı zamanda Baş Ağrısı Polikliniği kurucularından; Baş Ağrısı ve Ağrı Çalışmaları Derneği yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Baki Göksan, ağrı kesici kullanımında yapılan yanlışlara dikkat çekiyor: “Baş ağrılı hastalar genellikle doktora gitmek yerine yakın çevrelerinin kullandığı ya da arkadaşlarının önerdiği çeşitli ağrı kesicileri alırlar. Zaman içinde kontrolsüz bir şekilde alman ağrı kesiciler, hastalarda baş ağrılarının daha kötüleşmesine ve daha sık tekrarlamasına neden olur. Genel ve pratik bir yaklaşımla hangi tip ağrı kesici olursa olsun haftada 2 gün veya daha sık kullanılması bu duruma yol açabilir. Baş ağrılarını dindirmek için ayda 8 gün veya üzerinde herhangi bir ağrı kesicinin alınması aşırı kullanımdır. Ve bu durum hastalarda tablonun kötüleşmesine neden olabilir. Baş ağrısı polikliniklerine yapılan müracaatların yaklaşık yarısını bu durumdaki hastaların oluşturması konunun önemini göstermektedir. Baş ağrısı olanlar doktor kontrolünde tedavilerini sürdürmelidir.”
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.