Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Hastalıkları önceden tespit etmek

Hastalıkları önceden tespit etmekErken teşhis İÇİN Cheek-up YAPTIRIN

Hastalıkları önceden tespit etmek ve sağlıklı bir yaşam sürmek için tıbbi kontrolleri ihmal etmemek gerekiyor. Check-up programı ile erken teşhis konması tedavide başarıyı artırıyor. Günümüzde check up progamları kişinin şartlarına, yaşam şekline, yaşına, cinsiyetine göre farklı programlar halinde hazırlanıyor. Böylece kişinin yaşayabileceği risklere göre oluşturulan programla daha sağlıklı sonuç alınıyor.

Check-up uygulaması, sağlık sorunu olmayan bir kişinin, olası hastalıklarının erken dönemde tespit edilmesini ve bunlara karşı önlem alınmasını amaçlayan; yaş, cinsiyet, genetik yapı, çevresel faktörlerden özellikle kişinin yapmakta olduğu iş dikkate alınarak yapılan sağlık taramasına deniyor. İleri evrelerde tedavisi zorlaşan sağlık sorunları; hasta ve ailesi için yıpratıcı bir sürece yol açıyor. Özellikle genetik yatkınlığı olan kişilerde yılda bir kez yapılan sağlık taraması ile erken teşhis ve ardından planlanan tedavi, hayat kurtarıcı olabiliyor. Dr. Didem Altay Gazi, günümüzde hastalıkların yüzde 80’inden fazlasını obezite, diyabet, kalp ve damar hastalıkları, lipid (kan yağları) metabolizma bozuklukları ve kanserlerin oluşturduğunu belirterek bu hastalıklara yatkınlığı ya da belirtilerini önceden fark etmenin tedavi açısından öneminin altım çiziyor: “Daha modern bir hayat ile beraber daha uzun çalışma saatleri, hareketsiz bir yaşam, kötü beslenme şekli ve daha fazla kanserojenle karşüaşmanm kaçınılmaz sonucu olarak bütün bu hastalıklar hepimizi korkutuyor elbette. Ancak bugün sahip olduğumuz imkanlarla bu hastalıkları erken dönemde tanıyıp tedavi edebiliyoruz. Hatta önceden bu hastalıklara yakalanma riskimizin olup olmadığını öğrenebiliyoruz. Hipertansiyon ve koroner arter hastalığı (kalp damar hastalığı), diyabet (şeker hastalığı), bazı kanser türleri kişi hastalığını fark etmeden yıllardır var olabilir. Gizli kalan bu hastalıkların vücutta diğer organlara da zarar vermeden, teşhis edilmesi ve tedavisinin başlaması, hem kişinin yaşam kalitesini arttırmak hem de erken ölümleri engellemek için oldukça önemli.”

teshis

CİNSİYETE GÖRE AYRI TESTLER YAPILIYOR

Sağlıklı bir hayat sürmek, hastalıkları erken dönemde tespit edip tedavisine başlamak, hastalık risklerini ortadan kaldırmak için düzenli olarak check-up yaptırılmalı. Check-up incelemesi sonunda hekim, değerlendirmesinde kişinin sağlık durumunu göz önüne alarak daha sağlıklı bir gelecek için yol haritası çizebiliyor. Dr. Didem Altay Gazi’den check-up programlarının ayrıntılarını öğrendik.

Yapılacak olan check-up kişinin yaşma, cinsiyetine, mesleğine, yaşam tarzına, aile öyküsüne, alışkanlıklarına ve mevcut hastalıklarına göre değişiyor. Burada en doğru kararı kişinin check-up sırasında muayenesini yapan hekim veriyor.

40 YAŞ ALTI VE ÜSTÜNÜN PROGRAMLARI FARKLI

40 yaşından sonra kronik hastalıklar ve kanser riski daha çok arttığından kan şekeri, kolesterol değerleri, böbrek fonksiyon tesüeri, efor testi, kalp ekokardiyografisi, erkeklerde prostat kanseri tarama testleri, kadınlarda rahim ağzı kanseri tarama testi, mamografi, hem erkek hem kadmda kaim barsak tarama testleri, akciğer grafileri yapılıyor. Daha yaşlılarda ise kardiyolojik muayeneler, kanser taramaları ve kemik yoğunluk ölçümleri de listeye eklenebiliyor.

40 yaş altındaki kişilerde böbrek ve karaciğer fonksiyonları, tiroit fonksiyonları, kalp hastalıkları tarama testleri, kolesterol testleri, kan sayımları erkeklerde üroloji muayenesi ve kadınlarda jinekolojik muayene yapılıyor.

NELERE BAKILIYOR?

Özellikle 40 yaşından sonra görülme sıklığı artan hastalıklardan şeker, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, dolaşım bozuklukları, kolesterol yükseklikleri, KOAH gibi solunum hastalıkları ve kanserleri dikkate alınarak kronik hastalıklara göre de farklı check-up taramaları yapılıyor. Bu tarama testlerinin listesinde; açlık ve tokluk kan şekeri ölçümleri, üç aylık kan şekeri ortalama değerini yansıtan hemoglobin alc testi, insülin direnç indeksi, kolesterol değerleri, kalp elektrokardiyogramı, efor testi, böbrek fonksiyonlarını yansıtan üre ve kreatinin testleri, tam idrar analizleri, karaciğer fonksiyonlarının göstergesi olan karaciğer enzimleri, bilirubin ölçümleri, akciğer filmi ve solunum fonksiyon testleri, kanser taramaları için kadınlarda smear testi, meme ultrasonu-mamografi, erkeklerde prostat muayenesi ve prostat antijeni (psa), tam kan sayımı, karın ultrasonu ile iç organların görüntülenmesi, beslenme yetersizliklerini değerlendirebilmek için çeşitli vitamin testleri, vücudun metabolik dengesini sağlamada çok büyük önemi olan tiroit bezi hastalıklarını değerlendirmek için tiroit hormonları ve tiroit bezi ultrasonu tarama testleri yer alıyor.

CHECK-UP TARAMASINA GİRMEDEN ÖNCE NASIL HAZIRLIK YAPILMALI?

• Bazı laboratuvar testleri için, kan almadan önce yaklaşık 12-14 saat açlık gerekebiliyor. Hekiminiz sizi bu konuda bilgilendirecektir.

• Check-up öncesi su içilebilir ancak sigara, şeker, sakız ve kafein içeren gıdalar kullanılmamalı.

• Randevudan bir gün önce alkol alınmamalı, akşam yemeğinde ise hafif gıdalar tüketilmeli.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


• Taramada batın ultrasonu yapılacaksa mutlaka aç olunması ve mesanenin dolu olması gerekiyor.

Bu nedenle işlem yapılacağı gün, hekiminizin önerisi doğrultusunda su içmeye başlamalısınız. Su içmeye başladıktan sonra idrara çıkılmaması gerekiyor.

• Testinizde eforlu EKG testi bulunuyorsa yanınıza havlu, yedek atlet, spor kıyafet ve spor ayakkabı alabilirsiniz.

• Kadın hastaların program içeriğinde mamografi tetkiki bulunuyorsa adet döneminin üçüncü ve 10’uncu günleri arasında çekim yapılması öneriliyor.

• Sürekli kullanılan ilaçlar varsa check-up hekimiyle görüşmede mutlaka paylaşılmalı.

Check-up’la ilgili yanlış bilinenler…

1. Kendimi iyi hissediyorum, check-up yaptırmaya gerek duymuyorum.

Check up, henüz belirti göstermeyen hastalıkları erken dönemde saptama amacıyla yapılıyor.

2. Ailemde kanser hastalığı yok, bu yüzden kanser taramasına ihtiyaç duymuyorum.

Kanser, genetik ya da yaşamsal koşullarınıza bağlı bir hastalık. Yaşam tarzınıza bağlı olarak da risk altında olabilirsiniz.

3. Uzun zamandır sigara ve alkol ürünleri tüketmeme rağmen sağlıklıyım. Kontrole gerek duymuyorum.

Sigara, içinde bulundurduğu zehirli gazlardan dolayı akciğer kanseri başta olmak üzere, amfizem, KOAH, gibi solunum sistemi hastalıklarına yol açabiliyor. Bu durumda kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara ortam hazırlanıyor. Alkol ise karaciğer fonksiyonlarını bozararak, siroz gibi hastalıklara uygun zemin sağlıyor. Check-up sayesinde, karaciğer, kalp, akciğerler gibi sağlığınız için hayati önem taşıyan organlarınızın durumunu takip edebilirsiniz.

4. Birkaç sene önce check-up yaptırmıştım, hiçbir sağlık sorunum olmadığı anlaşıldı. Tekrar yaptırmama gerek yok.

İlerleyen zaman içerisinde, sağlık durumunuzda istenmeyen değişimler oluşmuş olabilir. Yılda bir defa check-up yaptırarak, önceki zamanlara ait raporlarınızı da hekiminize göstererek, sağlığınızın durumundan emin olabilirsiniz.

CHECK-UP SOZLUGU RADYOLOJİK İNCELEME

• Akciğer röntgeni: Kalp ve solunum sisteminin ön değerlendirmesinde kullanılıyor.

• Mamografi ve meme ultrasonografisi: Meme kanserinin erken tanısında kullanılıyor.

• Kemik dansitometrisi: Özellikle menopoz sonrası kadınlarda ortaya çıkabilecek kemik erimesinin erken tanısında kullanılıyor.

• Tüm batın ultrasonografisi: Karın içi organlarda (böbrek, karaciğer, safra kesesi, pankreas, yumurtalıklar, rahim, prostat) oluşabilecek hastalıkların tespitinde kullanılıyor.

LABORATUVAR TESTLERİ

• ALP/GGT/AST/ALT: Karaciğer, safra kesesi ve safra yolları, kalp ve böbrek hastalıkları ile ilgili oluşabilecek hastalıkların tanısında kullanılan testler.

• Kolesterol tablosu: Kalp damar hastalıkları yönünden risk belirlenmesi, kolesterol metabolizmasının değerlendirilmesi, diyet veya tedavinin düzenlenmesi ve takibi gibi amaçlarla kullanılıyor.

• Kan sayımı: Kansızlık başta olmak üzere, çeşitli kan hastalıkları ve pek çok diğer hastalığın tanısında fikir veriyor.

• Elektrolitler: Su ve elektrolit dengesindeki bozuklukların tespitinde kullanılıyor. Bazı hormonal hastalıklar ve böbrek hastalıkları hakkında bilgi veriyor.

• CRP/Sedimantasyon: Genel hastalık belirteçleridir. Romatizma, enfeksiyon, kanser gibi hastalıklarda da ön tanı tetkiki olarak kullanılıyor.

• Gaitada gizli kan: Sindirim sistemindeki kanama ve kanserlerin ön tanısında kullanılıyor.

• Açlık kan şeker Şeker hastalığının tanı ve takibinde yardımcı oluyor.

• HBsAg: Hepatit B hastalığının tanısında kullanılıyor.

• Ürik asit: Gut hastalığının tanı ve izlenmesinde, kalp hastalıkları açısından risk faktörünün belirlenmesinde kullanılıyor.

• BUN/Kreatinin Böbrek hastalıklarının erken tanısında yardımcı oluyor.

• Tam idrar: Böbrek ve idrar yolu hastalıkları ve birçok hastalık için genel bir fikir verme artısı bulunduğundan ön tanıda kullanılıyor.

• HbAlC: 3-4 aylık bir süredeki ortalama kan şekeri düzeyi hakkında bilgi veriyor.

• PSA/Serbest PSA: Prostat kanserinin ön tanısında kullanılıyor.

• TSH: Tiroit hastalıkları ve kalp hastalıkları açısından risk faktörünün belirlenmesinde araştırılıyor.

• LPa: Kalp damar hastalıkları yönünden riskin belirlenmesinde yardımcı oluyor.

• Homosistein: Damar hastalıkları, özellikle kalp damar tıkanması ve ven trombozu riskinin tespiti için kullanılıyor.

• CA125: Yumurtalık kanserlerinin ön tanısında ve tedavi takibinde taranıyor.

• CEA: Kalın bağırsak, meme, akciğer, karaciğer, pankreas kanseri tanısı ve izleminde kullanılıyor.

DİĞER TESTLER

• Efor testi ve EKG: Kalp ritim düzensizliklerinin ve koroner damar yetersizliğinin ön tanısında kullanılan yöntemler.

• Ekokardiyografi: Kalp kası ve kapakçıklarının değerlendirilmesinde kullanılıyor.

• Vajinal smear ve kültür: Rahim ağzı kanserleri ve iltihaplarında erken tanı için uygulanan yöntemler. 18 yaş üstü her kadının düzenli yaptırması gereken bir test.

• Odyo+Timpanometri: işitme kaybı ve kulak ile ilgili bilgi veriyor.

• Solunum fonksiyon testleri: Akciğer kapasitesi ve fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılıyor.

• Sigmoidoskopi veya kolonoskopi: Kalın bağırsak kanserlerinde erken tanı için uygulanan yöntemlerden.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.