Anasayfa / Sağlık Haberleri / Günü başarılı geçirmek için sabah neler yapılmalı?

Günü başarılı geçirmek için sabah neler yapılmalı?Zaman yönetimi uzmanı Laura Vanderkam diyor ki: “Bir şey kesin yapılacaksa, ilk olarak o yapılmalı!”

Vanderkam, kitabında, başarılı insanların yirmi dört saatini nasıl değerlendirdiklerini anlatıyor. Yazarın anlattıklarını 10 maddede şöyle sıralayabiliriz:

mutlu gun

1. Erken kalk!

Vanderkam’ın 20 üst düzey yönetici ile yaptığı anketin sonuçlarına göre üst düzey yöneticilerin %90’ı hafta içi 6’dan önce kalkmaktadır. Örneğin PepsiCO’nun CEO’su Indra Nooyi, sabahları 4’te kalkmakta ve ofise her zaman sabah 7’den önce gitmektedir. Disney’in CEO’su Bob Iger saat 4.30’da -kalkıp bi rşeyler okumaya başlamakta, Square’ın CEO’su Jack Dorsey 5.30’da kalkıp yürüyüşe çıkmaktadır.

2. Güne spor yaparak başla!

CEO’ların çoğu güne ilk olarak sporla başlamaktadır. Örneğin Xerox’un CEO’su Ursula Burns sabah 6’da bir saatlik yürüyüş yapmaktadır. Christies’in CEO’su Steve Murphy güne yoga ile başlamaktadır. Van-derkam’ın açıklamasına göre bu yöneticiler inanılmaz yoğunlar ve eğer spor yapmak için hemen hepsi kendisine zaman yaratıyorsa bu onlar için oldukça önemli olmalı.

3. Günün ilk saatlerinde en önemli projelerini gözden geçir!

Sabahın ilk saatleri herhangi biri tarafından rahat edilmeksizin çalışabileceğiniz en ideal zaman dilimidir. Örneğin strateji uzmanı Debbie Moysychn, gün içerisinde sürekli son anda ortaya çıkan toplantılara katılmak zorunda olduğundan işlerini tamamlamakta güçlük çekiyordu. Bu zorluğun üstesinden gelmek için sabah 6.30’da kalkıp gündemindeki en önemli projelere bu zaman diliminde çalışmaya başladı.

4. Tutkularınla ilgili kişisel projeler üzerine vakit harca!

Eğer gün içerisinde sürekli katılmanız gereken toplantılar, halletmeniz gereken işler varsa; muhtemelen roman yazmayı ya da sanatla uğraşmayı erteleyebilirsiniz. Bu yüzden üst düzey yöneticiler resmi olarak iş saatleri başlamadan önceki saatlerde hobileri ile uğraşmak için kendilerine zaman ayırmaktadır.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


5. Sabahleyin ailenle kaliteli vakit geçir!

Akşam yemekleri ne kadar yüceltilse de sabah kahvaltılarının da önemli bir aile toplantısı olmasını engelleyecek hiçbir durum yoktur.

6. Haberleri düzenli takip et!

Başarılı insanların çoğu, haber başlıklarını alıp sosyal medyadaki güncellemeleri takip etme işini kahvaltı öncesi hallediyor.

7. Kahve içerken çevreni genişlet!

Akşamları yemek için evde olmayı tercih ediyorsanız sabah kahveleri yeni insanlarla tanışmak için çok büyük bir fırsattır.

8. Meditasyon/ İbadet yap!

Başarılı insanların çevrelerinden beklentileri yüksek olduğu gibi, bunun çok daha fazlasını kendilerinden bekliyorlar. Bu beklenti içerisinde yapılacak işler listelerinden kısa süreliğine de zihinlerini ayırmak için meditasyon yapıyorlar.

9. Şükür duyduğun şeyleri kâğıda yaz!

Ofise gitmeden önce şükran duydukları şeyleri listelemek, başarılı insanların faydalandıkları ritüellerden bir diğeridir.

10. Sabahın erken saatlerinde plan yapıp günlük stratejilerini belirle!

Büyük resmi düşünerek öncelikli olan işleri belirlemek ve strateji belirlemek için sabahın erken saatlerini kullanmak, birçok başarılı insanın yaptıkları arasındadır.

Motivasyonun Gücü

Bir gün, Fatih’in annesi Hıırna Hatun, gene oglıı Sultan Mehmed’ın yatağı nın her zaman düzgün olduğunu go rıince oğlunu ikaz edei; “Şehzadem, yatağınızı siz toplamadanız da her sabah hizmetçiler toplasa, boylece yorulmamış olursunuz.” Sultan Meh med. odasının camından İstanbul’a bakarak şu ölümsüz cevabı verir: “Canım anam, ben o yatağa 6 aydır girmedim.” işte o Fatih ve askeridir ki: İstanbul’u fethetmeye muvaffak olur. İnsanlar hedeflerine bu derece motive olunca 6 gün değil, 6 hafta değil. 6 ay uykusuz kalmayı göze alabilir. Fatih, öyle motive olmuştur ki; onu durdurabilecek gücün, sadece ondan kuvvetli olması yetme/.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.