Anasayfa / Diyet / Glisemik indeks ve diyet

Glisemik indeks ve diyetGlisemik indeks hayatında şu ya da bu şekilde bir diyet olan pek çok insanın aşina olduğu bir terim. Glisemik indeks bir yiyeceğin kan şekeri düzeyimizi ne kadar yükselttiğini belirten bir ölçüt. Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre aynı yiyecekler farklı kişilerin kan şekeri düzeyini farklı şekilde etkileyebiliyor. Bu sonuçlar diyetlerin bireylerin karakteristik özelliklerine göre tasarlanması gerektiğini düşündürüyor.

Cell’de yayımlanan araştırmada 800 gönüllüye kanlarındaki glikozu ölçecek cihazlar takıldı. Daha sonra gönüllüler araştırmacıların verdiği standart kahvaltılıkları yedi. Gönüllülerin hepsi aynı yiyecekleri yediği halde yiyecekleri yedikten sonraki kan glikoz düzeyleri çarpıcı biçimde çeşitlilik gösterdi. Vücut kitle indeksi, uyku, egzersiz, tansiyon, kolesterol düzeyi ve bağırsaklardaki mikrop çeşitleri gibi etmenlerin, gıda alımına yanıt olarak kan glikoz düzeyinde oluşan değişimle ilişkili olduğu görüldü.

Herkesin Diyeti KendisineSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Araştırmada görev alan bilim insanlarından Eran Elinav, bu tür farklılıkların daha önceki çalışmalarda da dikkat çektiğini ancak şimdiye kadar bunların sapma olarak değerlendirildiğini, yeni çalışmalarında tam olarak bu farklılıkları ölçmeye çalıştıklarını belirtiyor. Örneğin aynı miktarda ekmek yedikten sonra bazı insanların kan şekerinde 15 mg/dl gibi küçük bir yükselme olurken bazı insanların kan şekerinde 79 mg/dl’yi bulan sıçramalar görüldü.

Elinav, hesaplamalı biyoloji uzmanı Eran Segal ile birlikte 137 kişiye ait ölçümlerden yola çıkarak, belirli bir yiyeceği tüketmenin bir insanın kan şekerini ne kadar yükselteceğini tahmin etmeye yarayan bir bilgisayar algoritması geliştirdi. Algoritma, 100 kişilik başka bir grup üzerinde yapılan denemelerin %70’inde kan şekerindeki yükselmeyi doğru tahmin etti.

Elinav’a göre bu sonuçlar diyet seçimi yaparken ortalama verilerden yola çıkmanın sadece faydasız değil bazı durumlarda tehlikeli bile olabileceğini gösteriyor.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.