Anasayfa / Beslenme / Genç Kalmak İsteyenler Yazımızı Okuyun

Genç Kalmak İsteyenler Yazımızı OkuyunEskiden antiaging derdik. Günümüzde Well-aging diyoruz. Niye mi? Çünkü yaşlanmanın önüne geçecek bir bilgi henüz mevcut değil. Doğduğumuz anda yaşlanmaya başlıyoruz. Durum böyle iken niye iyi yaşlanmayalım?

Dış görünüşümüzü hep daha genç tutacak kozmetolojik çözümler oldukça zengin. Önce kozmetik sanayisinin ürünlerine başvuruyoruz. Sonrasında bu da bize yeterli gelmezse plastik cerrahinin usta ellerine kendimizi teslim ediyoruz. Evet gençleştik. Görüntü muhteşem. Ama ya beden sağlığımız ne olacak? Kalbimiz, karaciğerimiz, böbreklerimiz ve diğer bütün organlarımız ve hatta en önemlisi zihnimiz ne durumda? Zihnimizi 20’li yaşlarımızda tutabilecek teknoloji ve bilgi var mı? İpucu “İşleyen demir ışıldar!” deyiminde gizli.

Şimdi dünyada çok fazla sayıda ünlü iyi yaşlanmaya örnek olabilir. Ama ülkemizde de azımsanmayacak sayıda ünlü bu konuda haklı üne sahipler.

Bütün bu kişiler bu durumu yaşam disiplinlerine sıkı sıkıya uymaya borçlu. Sahneye çıktığı zaman devleşen, muhteşem bir görüntü sunan Ajda Pekkan bu tanımı fazlasıyla hak ettiği gibi, görüntüsünü, sağlığını, sahnedeki ve hayattaki performansını iyi bir yaşam disiplinine ve vvell-aging bilgisine borçlu. Üzerine genetik getirinin bize sunduğu değerleri de ekleyince sonuç yadsınamaz şekilde ortada.

genc kalmak

POZİTİF DÜŞÜNÜN:

Çevremizde sürekli duyduğumuz, hep uygulamaya çalıştığımız bu öneriye uymak ne kadar kolay. Değil elbette! Ancak bunu sağlamak için yapılabilecek çok fazla sayıda kişisel gelişim, dönüşüm yöntemi büyük bir bombardıman ile önümüze sürekli her türlü medya aracı ile düşüyor. Önemli olan kendimizi ne kadar tanıyoruz? Önce bunu tartıp, sonrasında kendimize en uygun olanı seçmek bence en doğru yol. Burada öğreneceklerimizin bizim hayata daha pozitif bakmamızı sağlayacağı kesin. Stres, günlük yaşamın olmazsa olmaz sonucu. Önemli olan stresi bir motivasyon aracı haline çevirebilmekte. Böylece stresten çıkaracağımız başarılar bizi mutlu edeceği için mutluluk hormonlarının bedenimizde sağlayacağı pozitif etkiler ile organlarımızın sağlığını korumak da gelecek pozitif kazanç olacaktır.

Herhangi bir meditasyon yöntemini kullanmak, bedenimizin ve organlarımızın fonksiyonlarını minimuma indirmek ve fiziksel sağlığımız anlamında çok önemli katkılar koyacaktır. Lütfen küçümsemeyelim, meditasyon hepimiz için çok önemli. Dua etmek de en önemli meditasyon yöntemlerinden birisidir. Kişinin kendini keşfe çıktığı ve olumsuz yönlerinden kurtulduğu ve bu anlamda af dilediği anlardan birisidir dua etmek. Böylece olumsuzluklarını, olumluya çevirdiği, tanrının ilahi ve sonsuz enerjisinden güç aldığı önemli anlardan. Dua etmenin gerçekten iyileştirici olduğu sır burada gizli. Bütünleşmenin, özgürleşmenin yaşandığı sakinleştirici özelliğe sahip anlardan.

BOŞ ENERJİDEN UZAK DURUN

Şimdi bu ne demeyin! Gereksiz sadece enerji değeri olan ama içerisinde gerçekten besleyici öğeleri barındırmayan junk-food mantığından uzak durmalıyız.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Bu tip gıdalar içerisinde sadece kalori barındıran ama bizim bedenimiz ve fiziksel ihtiyaçlarımız için gerekli protein, vitamin, mineral ve eser elementler gibi mutlaka dışarıdan alınması zorunlu maddeleri içermeyen gıdalar. O yüzden hem kendimiz, hem de çevremizdekilere, özellikle çocuklarımıza bu anlamda yediklerimiz hakkında dikkatli olmayı aşılayalım. Böylesi boş ama enerjisi gereğinden fazla yüksek gıdalar ile beslenmek hem bizi şişmanlatacak, hem de hastalanarak yaşlılığımızı ilaçlara mahkum olarak geçirmemizi sağlayacak. Çoğu zaman öncelikle şeker hastalığı ve beraberinde kan yağlarının da yüksekliği ile birlikte çeşitli metabolik sendromlar ile sonuçlanacak bu gıdalar ile beslenme damar tıkanıklıkları ile belirtiler vermeye başlayacak. Kalp, böbrek, göz ve nihayetinde cinsel sağlığımız kötü anlamda etkilenecek.

LİFLİ GIDALAR BAŞ TACI!

İçerisinde sindirimi kolaylaştıran ve tuvalete çıkışı kolaylaştıran lifler içeren gıdalar temel besinimiz olmalı. Günümüzde “Whole grain” tabiri ile özetlenen bu yaklaşım şöyle tarif edilebilir: Bol taze sebze ve meyve ile tam tahıllı beslenme ana kaynağımız olmalı. Ekmek ya da pirine gibi karbonhidrat kaynaklarımız, tam halleri ile kullanılmalı. Ülkemizin temel değerlerinden bulgur çok güzel bir vvhole grain kaynağı. Ayrıca yeni tanımaya başladığımız kinoa, darı ve chia tohumu gibi gıda kaynakları ya da arada yenebilecek tahin gibi kaynaklar da whole grain’e iyi örnekler.

BAĞIRSAK FLORASINA DİKKAT!

Konvansiyonel tıbbın yeni keşfettiği ancak bütünsel tıp yaklaşımlarının uzun zamandır dillendirdiği bağırsak florasının istenilen ve sağlığı koruyucu özelliği çok önemli. Bağırsaklarımızda hem sindirimimizi, hem de bağırsak duvarımızın sağlığını, bütüne bakarsak zihin ve bütün fiziksel sağlığımızı koruyacak bizimle dost flora bakterilerinin kolonizasyonuna dikkat etmeliyiz. Bu yüzden zaman zaman ve hatta antibiyotik kullanımlarından sonra mutlaka pro ve prebiyotik ama özellikle probiyotik kullanımı çok önemli.

VİTAMİN VE MİNERAL KAYNAKLARINA YÖNELİN

Fiziksel bedenimiz günlük aktivitesini sürdürürken bazı dışarıdan besinler ile alınması zorunlu vitamin ve minerallere ihtiyaç duyuyor. Bunlar mutlaka dışarıdan alınmalı. Bunların eksikliklerinde pek çok hastalık baş gösterebilir. Bu yüzden zaman zaman bunların bedenimizdeki miktarlarını test ettirmek de anlamlı bir yaklaşım olabilir. Eğer bedende bunların eksiklikleri var ise hiçbir yöntem bu eksiklikleri tamamlayamaz. Sadece dışarıdan bir tamamlama yapmak çözüm. Bu yüzden zaman zaman besin tamamlayıcısı statüsündeki tablet ve kapsülleri günlük beslenme rejimimize eklemek gerekecek.

İYİ UYUYUN

Beden ve zihinsel sağlığımızın kendini topladığı, dinlendiğimiz ana edimimiz uykudur! Uyku hijyeni sağlamak kendimiz için yapacağımız en önemli davranışlardan biri. Uyuduğumuz oda iyi havalanmış olmalı. Temiz ve taze havada uyumak uyku kalitemizi artırıyor. Ayrıca uyuduğumuz oda statik elektrik açısından, elektromanyetik dalgalardan mümkün olduğunca temiz olmalı. 0 yüzden yatak odamızda hiçbir elektronik alet olmaması, olanların da standby konumda değil, bizzat tamamen kapalı konumunda olması önemli.

Zaten yeteri kadar (wi-fi, cep telefonu vb) elektromanyetik dalga çevremizde mevcut. Bu yüzden engelleyebileceğimiz diğer bütün dalgaları en aza indirmek çok önemli. Üzerine yattığımız yatağımız da odamızın havası ve elektronik sterilitesi kadar önemli. Rahatsız ve bizim yatış rahatlığımıza uygun olmayan bir yatak bizim sabah dinç ve dinlemiş olarak uyanmamızı engelleyecek. Bu yüzden uygun ve kalitesi yüksek bir yatak kullanımı önemli. Kendi rahatlığımıza ve zevkimize uygun bir yatak seçmek için mutlaka alacağımız yatağın üzerine bir kez uzanarak, deneyerek almalıyız.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*