Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / Et ve et ürünlerindeki hileler

Et ve et ürünlerindeki hilelerEt ve et ürünlerindeki hileler

Unlu mamullerde kullanılan supreks (suprex) adlı ürün, tahılların pastörize edilmesiyle elde edilir ve eti hileli hale getirmek için kullanılır. Ete hile karıştırmak isteyen satıcı, supreksi sulandırıp, kırmızı ete şırınga ediyor. Kırmızı etin, suyla karıştırılmış suprekse yatırılması da kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Bu sayede, etin gramajı artırılıyor. Supreksin tutucu özelliği sayesinde, et pişirilirken, içerdiği suyu kaybetmemesi sağlanıyor. Pişmiş ette, herhangi bir hacim küçülmesi yaşanmıyor. Tüm bu işlemlerden sonra, 700 gram etin gramajı 1 kilograma kadar çıkarılabiliyor. Daha çok süt ve daha çok et elde etmek için, hayvanlara yapılan zulüm ve işkencelerin neticesi, kalitesiz süt, kalitesiz et olmakla kalmıyor. Bir yandan hayvanlara akıl almaz zulümler yapılırken -ve Kurban Bayramlarında İslâm’a saldırmaktan başka bir şey yapmayan- tüm sözde hayvan hakları savunucuları ses çıkarmazlar, diğer yandan ise bu zulme sessiz kalan tüm insanlar, bu ürünleri tüketerek farklı hastalıklara yakalanırlar.

et urunleriSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Son elli yıl içinde, yeryüzünde et tüketimi 4 kat arttı. Dünyada, günde kişi başına ortalama 100 gram et düşüyor. Bu oran, gelişmiş ülkelerde 250 grama kadar yükselirken, yoksul ülkelerde 20 grama kadar düşüyor. Et ürünlerinin direkt tüketiminin yanı sıra, hayvansal ürünlerden elde edilen yüzlerce katkı maddesi tüketime girdi. Ayrıca et ürünleri sucuk, salam sosis, pastırma gibi çok sayıda yan ürün olarak da tüketiliyor. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri yiyenlerin kalp krizi riskinin yüzde 42 oranında arttığını ortaya koyuyor. Her gün 50 gr. sosis tüketenlerde, kalp krizi riski çok yükseliyor. Sosis türü ürünlerinin diyabete yakalanma riskini yüzde 20 oranında artırdığı da tespitler arasında. Etin pişirilme biçimi de kansere davetiye çıkaran etkenler arasında. Çeşitli kimyasallarla üretilen etlerin kanser yaptığı artık biliniyor. Etin işlenmemiş halini yiyenlerde ise, bu riskler daha da yükseliyor. Salam, sosis gibi ürünlerde aşırı derece tuz kullanılması da önemli bir sorun. Çünkü bu ürünleri korumak için çok miktarda tuz ve koruyucu madde kullanılıyor. Öte yandan, bu tür hazır et ürünlerine eklenen, tatlandırıcı, raf ömrünü uzatıcı, aroma artırıcı maddelerin çokluğu, tüketenlerde çok sayıda hastalığın ortaya çıkmasına neden oluyor. Harvard Üniversitesinin araştırmasında, her yıl yüzbinlerce kişinin, tuzlu yiyeceklerin yol açtığı hastalıklardan hayatını kaybettiği tespiti de yer alıyor.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Adıyaman temsilcisi Mehmet Öztürk un, geçtiğimiz yıl açtığı tespit davasında; Pınar, Banvit ve Bandırma et firmalarına ait salamların etiketinde belirtilen bilgiler ile ürün içeriğinin uyuşmadığı, mahkemenin talimatıyla İl Kontrol Laboratuvarı’nda yapılan analizde tespit edilmişti. Bu tespit, önemli bir denetim zaafını ortaya çıkardı. Yukarıda da belirtildiği üzere, Tarım Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü, mamul endüstriyel gıda maddelerine, hangi katkıdan hangi oranda katıldığım tespit edemiyor. Supreks isimli katkı maddesinin, unlu mamullerin yanısıra et ve et ürünlerinde de kullanıldığını ifade etmiştim. Tümüyle ithal edilen ve genetiği değiştirilmiş tahıllardan elde edilen bu maddenin; jambon, salam, sosis, sucuk gibi marine edilmiş et ürünleri ve dönerlerde bağlayıcı, toparlayıcı olarak kullanılmasına izin veriliyor. Ancak bu maddenin; taze-çiğ ette, kıymada, paketli etlerde kullanılması yasak olduğu halde, kullanıldığı görülüyor.

Unutulmamalıdır ki; etlerdeki zararlı kimyasalların oranı, sebzelerde bulunanın sekiz katıdır. Bu nedenle, etten ziyade, sebze ve meyve tüketilmelidir. Meyvelerde ve sebzelerde ise, tarım kimyasalları kullanılmaksızın üretilen tabiî türlerin tüketilmesi, sağlıklı bir yaşam ve helâl ölçütleri açısından son derece önem arz eder.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.