Anasayfa / Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı / Estetik Operasyon Olmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Estetik Operasyon Olmadan Önce Dikkat Etmeniz GerekenlerEstetik Operasyonu• Alanında uzman olan bir hekim seçmeniz çok önemli. Hekimin yaptırmak istediğiniz operasyonlar konusundaki tecrübesini iyi sorgulayın. In emet bu alanda önemli bir mecra. Vakalarını, yayınlarını takip etmelisiniz. Her hekimin alanında en iyi olduğu birkaç konu her zaman daha öne çıkar. Bunlan bilmelisiniz. Sorularınıza yakın bulduğunuz, güvendiğiniz bir hekime kendinizi emanet ediniz. Kurduğunuz diyalog ve iletişim bu anlamda çok önemlidir.

Yaptıracağınız operasyon sizin için çok önemlidir. Uzun zamandır bunun hayaliniz kurdunuz ve şımartılmayı hak ettiniz. Ancak tüm sağlık personeli gibi siz de bu operasyona elzem bir hastalık operasyonu gibi bakmalısınız. Tam donanımlı yoğun bakım şartlarına elverişli bir hastane ortammda ameliyat olmalı, hekiminizin ameliyat sonrasında size gerekli desteği vereceğinden emin olmalısınız.

• Operasyonu gerçekten istiyor musunuz? Kendiniz için mi yoksa çevresel faktörler için mi istiyorsunuz? Gerçekten bu operasyona ihtiyacınız var mı? Bu soruların cevabını sağlıklı bir şekilde sorgulayın. Unutmayın kimse kimseye benzeme-melidir. Başkasının ihtiyacı olan bir operasyon sizin için gerekli olmayabilir. Doktorunuzun bu konularda size ayrıntılı bilgi vermesi için kendinize yeterli zaman ayrılmasını sağlayın.

Doktorunuzun size uygun görmediği bir operasyonu başka bir doktora giderek yapılmasında ısrarcı olmayın.

• Kilo vermeyi ve kilo almamayı göze alamıyorsamz lipo-saction, karın germe gibi hadm azaltıcı inceltici operasyonlardan uzak durun. Bu şekilde hem kendinizi hem de doktorunuzu yıpratmamış olursunuz.

• Operasyon yaptıracağınız kurumu detaylı olarak araştırın. Tam teşekküllü hastane ortamında uygulanmasına mutlak önem verin.

• Operasyon öncesi tetkiklerinizin yaptırdıktan sonra sonuçlarınızın, ameliyat olmanıza engel bir durum oluşturmadığından emin olun. Hem operasyonunuzu yapacak olan hekimden, hem de narkoz uygulayacak doktorunuzdan bizzat teyit edin.

• Hiçbir sorunuzun geçiştirilmesine izin vermeyin. Cevaplan net alın. Size uygulanacak operasyonun bütün yan etkilerini, olası karşılaşılabilecek ihtimalleri net olarak sorgulayın.

• Operasyon olmadan önce alanında uzman olan en az iki hekimden görüş alın.

• Vücudunuza protez uygulanacaksa garanti belgesi yanı sıra klinik çalışmalara uygunluk kriterlerini mutlaka isteyin.

• Unutmayın ki küçük veya büyük her operasyon hayati önem taşır. Estetik operasyonlara kozmetik bir işlem gibi bakma yanılgısına asla düşmeyin.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


• Geriye dönüşü olmayan her tür hataya karşı dikkatli ve bilinçli olun, okuyun, araşürın, sorgulayın.

• 3D Vectra Estetik operasyonlar için geliştirilmiş üç boyutlu bir simulasyon programı var. Diyelim ki dudağınıza dolgu yaptırmak istiyorsunuz ve nasıl olacağına dair korkulannız, endişeleriniz var. 3D Vectra’ya poz veriyorsunuz, doktorunuz deklanşöre basıyor ve size yeni dolgulu dudağınızla bir görüntü hazırlıyor.

a) Şahane olmuş hemen yapalım.

b) Bu hali daha iyi.

c) Biraz daha mı azaltsak?..

Bu üç seçenekten hangisi sizin için uygunsa doktorunuza iletiyorsunuz, doktorunuz size kendi bakış açısı ve profesyonel bir yaklaşımla kendi öngörüsünü sunuyor. İnteraktif bir yaklaşımla sizin için muhtemel iyiyi buluyorsunuz.

Başka bir örnekleme gerekirse; meme protezi ile göğüs formunuzu biraz büyütmek istiyorsunuz, uygulamalı olarak göğsünüzün yeni formunu ve vücudunuzdaki duruşunu görebiliyorsunuz. Operasyonu yaptırmasanız bile resim size haüra olarak kalıyor.

İri dudaklı ve iri göğüslü halinizle nasıl olurdunuz üç boyutlu hayallerinizi (1. boyut bana yakışacak mı, 2. boyut nasıl olacak, 3. boyut kaç para) 3 boyutlu gerçeğe dönüştürebilen bir teknoloji.

Vectra 3D sistemi, çözünürlüğü 36 megapiksel ve geometrik çözünürlüğü 1.3 mmlik kenarlan olan üçgenlerden oluşan Stereophotogrammetry teknolojisiyle çalışan 3 boyutlu resimler çeken bir fotoğraf makinesidir.

Fotoğraf çalışmaları 2 boyutlu Vectra çekimleri ise 3 boyutlu resimler sunar. Hastanın çekilen tek fotoğrafı bilgisayar ekranında dönüştürülebiliyor.

Burun ameliyatlan, çene ucu büyültme veya küçültülmesi, yüz germe, kaş kaldırma, botoks dudak dolgusu gibi ameliyatsız işlemler, meme büyültme ve meme dikleştirme ameliyatlannın planlanmasında kullanılan 3D Vectra sistemi Amerika ve Avrupa ile eşzamanlı Türkiye’de uygulamaya başlandı.

Bu tür teknolojik açılımların estetik şanssızlıkları, olumsuz sonuçlan azaltacağını ve kişi memnuniyetini artıracağını umarak daha bilinçli bir estetik yaklaşım için ciddi fayda göstereceğini düşünüyorum. Ama en önemli şey; gerçekten hekiminizin yorumunu iyi dinlemek ve operasyon sonrası oluşabilecek sorunlar hakkında iyi bilgiler almak.

• Estetik operasyon sonrası hastaneden çıkarken her şeyin yolunda gittiğinden emin olarak ve rutin sağlık kontrollerinizin tamamlanmasının ardından evinize gitmelisiniz. Acele ve mekanik olmayın. Operasyon sonrası dalgalı bir ruh hali gelir sizi bulur. Operasyonun hemen sonrası “atlattım ne iyi ettim” diyebilirsiniz ardından apansız pişmanlık duygusu gelip sizi yakalayıverir. Ya da bu duygu durumunun tam tersini de yaşabilirsiniz. Bu yüzden sizi bu duruma hazırlayacak bir ekip, kurum, hekim seçmeniz çok önemli.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.