Erkeler Tarafından Talep Gören Estetik Operasyonlar

Erkek Sağlığı


Burun Estetiği

Erkeklerin en çok yaptırdığı operasyonların başında burun estetiği geliyor. Erkeklerin de tercihi simetrik, ucu ve sırtına verilen parlaklık ve gölgelerle kusursuz burun. Erkekler özellikle birbirine benzemeyen doğal görünümlü burunlar tercih ediyorlar. Mantıklı ölçülerde daralmış bir burun ucuyla birlikte, doğal görünümlü, simetrik bir burun elde etmenin yanı sıra; ışığın burun ucu ve burun sırtı arasmda ortaya çıkardığı gölgelenmeler ve parlaklıklar da estetiğe doğal mükemmelliği getiriyor.

Jinekomasti

Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi)

Erkeklerde yüzde elli-altmış oranlarında görünen jinekomasti; erkek meme dokusunun aşın büyümesi olarak tanımlanıyor ve birçok nedene bağlı oluşabiliyor. Fizyopatolojik olarak kanda östrojen arüşı veya östrojen benzeri yapıların artışına bağlı oluşabiliyor. Alkolik erkeklerde bu problem yüzde otuz oranında görülüyor.

Jinekomasti tedavisi yaklaşık bir saat süren, hastanın gündelik aktivitelerinde değişiklik yaratmayan ve iz bırakmayan cerrahi bir girişim. Daha çok yağ aldırma yöntemi olarak bildiğimiz liposuction; jinekomasti içinde tedavi tekniklerinden biri. Meme üzerinde herhangi bir iz yaratmadan, sadece küçük kanüllerin girebildiği deliklerden içerideki yağ ve meme dokusu almıyor. Bu teknik, meme ve yağ dokusunu homojen bir şekilde dışarıya alabiliyor ve ilk günden itibaren deride küçülmeyi sağlıyor. En sarkık memelerin bile düzeltilebileceği liposuction ile yaklaşık bir ay içinde kusursuz bir görünüme sahip olunuyor.

Erkeklerin Memeleri Neden Büyür?

Bunun birçok nedeni v ardır. En önemlisi hormonal nedenlerden kaynaklanan meme büyümesidir. Başta östrojen ve progesteron olmak üzere hormonlar meme dokusunun karmaşık biyolojik denetimini yönetmektedirler. Erkeklik hormonlan ise östrojenin meme dokusu üzerindeki etkilerini engellemektedir. Özellikle ergenlik çağından sonra, genç erkekler bu sorundan oldukça şikayetçidir. Bu nedenle ameliyat edilmeden önce hormon tetkikleri yapılarak, bunlarla ilgili östrojen hormonu daha fazla üretiliyorsa, öncelikle onlar tedavi edilmelidir.

Diğer neden ise geçirilen bazı hastalıklar. Siroz gibi ağır karaciğer bozuklukları olan hastalarda meme büyümesi oldukça sık görülür. Bazı ilaçlar da hormonları etkileyerek jinekomastiye neden olabilir.

Aşın şişmanlığa bağlı olarak ortaya çıkan meme büyümesi en çok karşılaşılan durumlardandır. Şişmanlık yani kötü beslenme koşullarına bağlı jinekomasti her yaşta görülebilmektedir. Örneğin vücut yapısı normal olan bir erkeğin vücut çalışması sonunda aldığı kilo artmış veya ani olarak azalmışsa bu bölgelerde, aniden yağdan zengin bir meme oluşumu görülür.

Erkekte Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Bu operasyon, doktorun seçimine ve meme yapısının orantısına bağlı olarak genel veya lokal anestezi altında, günlük cerrahi ameliyat olarak uygulanan bir girişim. Eğer büyüyen meme bezi yumuşak ve yağlı ise sadece liposuction yeterli olabiliyor. Ama sert ve büyük jinekomastilerin açık teknik ile çıkanlması gerekiyor. Meme ucunun altında, daire ile renkli kısmın birleşme hattında yarım daire şeklinde bir kesik yapılıyor ve meme bezi buradan çıkarılıyor. Gerekiyorsa liposuction da yapılabilir.

Son dönemde keserek almak yerine, içeride yağ ve meme dokusunu eritip almak daha iyi çözüm. Ultrason ya da lazer ışınlarıyla o bölgedeki yağı ve meme dokusunu eritip, sonra enjektörle erimiş yağı almarak uygulanmakta.

Operasyon süresi ortalama bir saat, ağrılı bir ameliyat olmadığından hastanede yatmayı gerektirmiyor. Hastalar bir-iki gün içinde normal hayatına dönebilir, hasta aynı gün evine gider ve ertesi gün çalışmaya başlayabilir.

Erken dönemde morluk ve şişlik, ameliyat bölgesinde uyuşukluk hemen her hastada görülen rahatsızlıklardır. Fakat bir haftadan sonra morluklar geçer. Jinekomasti düzeltilmesi fazla ağrılı bir işlem değildir. Basit ağn kesicilerle ağn engellenir. Ancak tenis, yüzme gibi göğüs adalelerinin fazla kullanıldığı sporlara geçici bir süre ara vermek gerekir.

Jinekomasti ameliyatıyla meme dokusunun alınmasının zararı veya yan etkisi yoktur. Hastaların görünümünü bozan bu fiziksel problem ortadan kaldmldığından erkeğin sosyal hayatında kendine güveni artar.

Erkeklerin derileri daha sıkıdır. O bölgelerde pek sarkma olmaz. Bir-iki ayda tamamen deri toplar. İlk bir haftadan sonra Bunun yanında ön kol ve el sırtının aşın kıllı olması sosyal iletişimde kişileri güvensiz kılabiliyor.

Yüz Ovalini Toparlamak ve Cilt Kalitesini Artırmak için Yapılabilecek Uygulamalar

Mesolift-Mesoglow: Yoğun vitamin mineral kombinasyonu, mikro enjeksiyon metodu.

Ultrasound Teknolojileri: Ultrasound tekniğiyle uygulanan bu teknolojiyle çene ve gıdı sarkması toparlanabilmekte, düşük kaşlar kalkabilmekte.

Radyofrekans Teknolojileri: Cilt elastikiyetini sıkılaşüran bu yöntem göz kapağındaki sarkmayı onararak sıklaştırabiliyor. Aynı zamanda yüz ovalindeki sarkmaları onarabiliyor.

Lazer Teknolojileri: Tüm bu uygulamalar ciltte kolajen oluşumu hızlandınyor. Yüz ve boyun bölgesinde gözle görülür ve kalıcı sonuçlar sağlıyor. Modem dünyanın, çalışan ve iyi görünmek isteyen erkekleri için hızlı, pratik ve uygun bütçeli bu uygulamalar yavaş yavaş ilgi çekmiş durumda.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Saç ekimi: Dört erkekten üçü kel kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu sebum salgılanımını etkileyen erkeklik hormonlarıyla bağlantılı. Aynı zamanda irsî bir olay. Eğer dedeniz, babanız veya amcanız kel ise sizin kel olma şansınız fazla. Buna dengesiz bir beslenme veya bakımsızlık da eklenince ihtimal yüzdesi daha da artar. Çeşitli şoklar, üzüntüler, stres de saç dökülmesine sebep olabilir.

30lu yaşlarda saçın yüzde ellisi dökülmemişse önemli bir saç yoksunluğu riski taşımadığını ifade eden uzmanlar, 50 yaşında ilk saç dökülmelerle karşılaşılırsa kellikten söz edilmez fikrindeler.

Erkekte yaşı ileri gösteren en önemli etken saç dökülmesidir. Bu sebeple erkek hastalar arasında en popüler estetik müdahale yöntemi saç ekimi ve saç dökülmesi tedavisidir. Aslmda tarih boyunca saç, kadınlar için aksesuar olma özelliğini hep korumuştur. Dolayısıyla erkek hastalar kadar, azımsanmayacak sayıda kadın hasta da saç seyrelmesi ya da dökülmesi nedeniyle merkezlerde tedavi görmektedir.

Sağlıklı saç görünümünde saçın sayısı kadar kalınlığı, uzama hızı, saç derisinin sağlığı da önem taşır. Sağlıklı saç derisi iyi kanlanmalı, bu sayede iyi oksijenlerime ile iyi kalitede saç folikülü üretebilmelidir.

Saç dökülmesinde; ilaç kullanımı, stres, sigara, alkol tüketimi, deri hastalıklan gibi nedenler baskın görünse de aslında temel neden genetik faktörlerdir. Saç dökülme geni ailesel olarak geçiş göstermekte ve özellikle erkeklik hormonuna dayanıksız olan saçlı derinin tepe kısmında yaygın olarak saçlarımız dökülmektedir. Zaten saç ekiminde de temel olarak erkeklik hormonu ürünü olan dihidrotestesteron (DHT) hormonuna dayanıklı olan ense kısmındaki saçlardan alman greft denilen yaşayan saç kökü, ağaç fidanı gibi alınarak köküyle birlikte saçsız alanda açılan yeni yerine nakledilmektedir.

Saç dökülmesi tedavisi öncesinde saçlı derinin uygun şekilde analizi gerekir. Bu analizde genelde saçlı deriyi iki yüz kez büyüten ekrandan saç kökü yapısı, saçın kalınlığı ve sıklığını gösteren cihazlardan faydalanılır.

Saç analizi sonrası uygun tedavi yöntemine karar vermek gerekir.

Son zamanların yükselen değeri, nanoteknoloji ve hücresel tedaviler, saç yoksunluğu tedavilerinde oldukça önemli bir ivme kazandılar.

Saç yoksunluğunda ve dökülmesinde dört aşamalı bir tedavi veya yöntem öne çıkıyor.

1-   Topikal uygulamalar, losyonlar, kremler.

2-   Saç  mezoterapileri:Yoğun moleküllü vitamin mineral kombinasyonları son zamanlara kadar oldukça revaçtaydı. Ancak yükselen trend saç mesoterapilerinde growth faktörlü ve kök hücre ekstreli hazır preparatlarla mikro enjeksiyon yöntemi.

3-    Hücresel Tedaviler: Saç köklerine hücresel düzeyde etki eden hücresel tedavi yöntemleridir. Değişik merkezlerde değişik isimlerle adlandırılan tedavilerden ilki Platelet Rich Plasma tedavisidir.

Yöntemin uygulanma şekli hasta açısından oldukça basit. Hastanelerde verilen test tüplerine benzer şekilde alınan kan, laboratuarda özel işlemlerden geçirilerek platelet denen pıhtılaşma hücreleri ayrıştırılır. Bu hücreler vücudun herhangi bir yeri yaralandığında aktif hale gelen ve yarayı iyileştirici büyüme faktörleri içeren pıhtılaşma hücreleridir. Bu hücreler den salman büyüme faktörleri, deriyi iyileştirici, kanlanmayı artırıcı ve kök hücrelerini uyarıcı etkiye sahiptir.

Eklenen eser miktarda kalsiyum ile aktif hale gelen hücreler saç köküne yakın derinliğe enjekte edilir. Böylece kanlanma artar, kök hücreler uyarılır ve sonuç olarak da saçlarda kalınlaşma ve uzama hızında artış gözlemlenir.

Bu yöntemin avantajı kendi kanınızla kendi saçınızı tedavi etmenizdir. Vücudunuza yabancı madde girmemiş olur.

Growth Faktör (büyüme faktörü) ekstreleri günümüzde kozmetik firmalarından hazır halde de gelmekte, cilt gençleştirme ve saç dökülmesi tedavisi amaçlı olarak mezoterapi şeklinde uygulanabilmektedir.

Saç Klonlama: Hücresel tedavilerde gelinen son nokta ise İngiltere ile eş zamanlı olarak sürdürülen saç klonlama çalışmalan. Bu yöntemde; saç ekiminde, saç follikülleri (saç kökleri) tohum aşamasında çoğaltılır ve tohum olarak ekilir. Saç ekimi bekleyen hastalarda heyecan yaratacak bu yöntem on iki – on sekiz saat sürebilen saç ekimi ameliyatlarım, saçların ekim sonrası uzama aşamasmda hastaların saklama ihtiyacı duyabildiği görüntüyü geride bırakmaktadır. Saç hücre tohumlarının yaklaşık beş dakika süren işlemle ekimi sonrası ilk saç köklerinin görünmeye başlama süresi iki aydır. Daha sonra altı ayda saç ekiminde olduğu gibi saç gelişimi tamamlanmaktadır. Bu yöntem saç seyrekliğinden şikayet eden kadın ve erkek hastalarda da oldukça başanlıdır. Çünkü eklenen hücreler yeni saç kökü oluşturma yanında var olan saçlan da güçlendirmektedir.

4-    Saç ekimi: Saç ekiminde enseden alman bant şeklinde saçlı deriden aynştirılan saç folikül fidanlarının saçsız alanlara transferi ile yapılan FUT (Folliküler Unit Transferi) yöntemi uzun yıllar kullanılmış ve başanlı da olmuştur. Son yıllarda ise gelişen teknoloji ile birlikte saç kökü fidanlarının tek tek aktarıldığı FUE yöntemi geliştirilmiş, bu sayede ensede kalıcı iz şikayeti de ortadan kalkmıştır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.