Anasayfa / Erkek Sağlığı / Erkeğin Sertleşme Sorununun Tedavisinde Kadının Rolü

Erkeğin Sertleşme Sorununun Tedavisinde Kadının RolüSertleşme problemi kadınları nasıl etkiliyor?

Cinsel Sorunların Çözümünde Kadının Rolü…

Hafta sonu Berlin’deydim. “Erkeğin Sertleşme Sorununun Tedavisinde Kadının Rolü” konulu uluslararası basın toplantısı için dünyanın çeşitli ülkelerindeki sağlık konusunda uzman gazetecilerle bir araya geldik Berlin’de.

Avrupa Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Derneği Genel Sekreteri Dr. }ohn Dean,St. James Üniversitesi Hastanesinden üroloji uzmanı Prof. Dr. lan Eardly, Aachen Üniversitesi Cinsel Sağlık Bölümü Başkam psikiyatrist Dr. Ulrike Brandenburg ve Kanadalı psikolog Prof. Dr. William Fisher… Toplantıya katılan uzmanların hepsinin özellikle altını çizdiği bir konu vardı:

“Cinsel sorunlar çiftin sorunudur. Erkekteki bir problem kadını mutsuz ettiği gibi, bunun tam tersi de olabilir. Sorunu konuşup paylaşmak, çözümü de beraberinde getirir.”

Peki, yaşamındaki erkeğin sertleşme problemi yaşaması kadınları nasıl etkiliyor? Neler hissediyor, neler düşünüyorlar? Cinsel hayatlarında iki tarafı da etkileyen bu önemli sorun hakkında neden susmayı, sessiz kalmayı tercih ediyorlar?

“SERTLEŞME PROBLEMİNİN NEDENİ BAŞKA KADIN OLMASIN!”Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Toplantıda 12 bin kadın üzerinde 15 ülkede gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Alman kadın seksolog Dr. Ulrike Brandenburg, kadınların cinsel problemlerdeki bu suskunluğunun nedenlerini şu sözlerle açıklıyor: “Seninle sevişmek istiyorum, seni arzuluyorum’ demek nispeten daha kolay. Ama ‘Seks konusunda bir sorun yaşıyoruz’ demek çiftlere zor geliyor. Erkek sertleşme sorunu yaşamaya başladığında kadının iç dünyasında fırtınalar kopuyor. Kadınların çoğu ‘Artık beni eskisi gibi çekici bulmuyor, beğenmiyor’ diye endişeleniyor. Bazı kadınlar da ‘Yoksa başka biri mi var?’ diye düşünüyor. Yaşamlarındaki erkeğin arzuladığı başka biri olması kuşkusunu bilinçaltına iterek;partnerleriyle olası tartışmalardan ve ayrılıklardan kendilerini korumaya çalışıyorlar.’’ Dr. Ulrike Brandenburg, eşi sertleşme problemi yaşayan kadınların cinsel arzularının azaldığını, orgazm olamamaya başladıklarını söylüyor. Araştırmanın sonucuna göre sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin de kendini yetersiz hissettiğini ve cazibesini yitirdiği kanısına kapıldığını belirten Dr. Brandenburg, bu durumun erkeklerde öfkeye yol açtığına dikkat çekiyor.

“DİYABET EREKSİYON PROBLEMİ YAPABİLİR”

Dr. Ulrike Brandenburg, erkeklerdeki cinsel sorunların çözümünde kadınlara önemli bir rol düştüğüne dikkat çekerek şunları söylüyor:

• Partnerinizin sorunu psikolojik olmayabilir. Sertleşme sorunun altında diyabet, hipertansiyon, kalp, yüksek kolesterol gibi ciddi sağlık sorunları yatabilir.

• Yapılan araştırmalara göre bir erkek, diyabet ve kalp hastalığı tanısı almadan 3 ile 5 yıl önce sertleşme sorunu yaşamaya başlar. Orta yaşın üstündeki özellikle kilolu, ailesel riski olan erkeklerde gelişen bir sertleşme problemi ihmal edilmemeli, altta yatan neden mutlaka araştırılmalıdır.

• Partneriniz ereksiyon sorunu yaşamaya başladıysa ve uzunca bir süreden beri devam ediyorsa, konuşmayı başlatan taraf olma cesaretini gösterin. Eşinizin doktora gitmeye ikna olması için öncelikle sorunu kabullenmeniz ve aranızda konuşmanız gerekir.

• Bir diğer önemli nokta da cinsel sorunların bir kader olmadığıdır. Çünkü sertleşme probleminin nedenlerine göre farklı tedavi alternatifleri vardır. Tedavisi olan bir sorun yaşadığını bilmek, erkeklerin doktora başvurmasını sağlayan önemli bir faktördür.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.