Anasayfa / Bilgi / Ergenlik Nedir? Ergenlik Zamanı

Ergenlik Nedir? Ergenlik ZamanıAşama – Ergenlik

Ergenlik çağında o kadar çok ve hızlı değişiklikler olur ki dört yerine iki silindirle hareket etmek bir yana, doğru besle-nildiğinde bile vücut yetişmekte çok zorlanır. Dolayısıyla, ergenlerin sık sık sivilce gibi cilt sorunlarının yanı sıra aşırı ruh hâli değişiklikleri yaşamasına şaşmamak gerekir. 2000 yılında genç yetişkinler üzerinde yapılan bir devlet araştırması, 15-18 yaş aralığındaki gençlerin % 95’inde B2 vitamini, % 54’ünde demir, % 53’ünde magnezyum, % 19’unda kalsiyum ve % 10’unda çinko eksikliği olduğunu göstermiştir.

ergenlik

Bu eksikliklerin sonucu çok dramatik olabilir. Bu kadar önemli besinlerin böylesine düşük oranlarda bulunması, beyinden kemiklere kadar her şeyin gelişimini olumsuz yönde etkilerken aynı zamanda konsantrasyonu ve okuldaki performansı da bozar. Düşük besin seviyeleri beyin kimyasını ve bunun sonucu olarak da özalgımızı etkiler; son birkaç yılda beslenme ve yeme bozukluğu çeken çocuk ve gençlerin sayısındaki artışa şaşmamak gerekir. Odaklarını kaybettiklerinden anoreksi hastaları aslında ne kadar zayıf olduklarını görmemekte, kusarak kilo vermeye çalışanlar böylesine hayati bir dönemde vücutlarının besin ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını fark edememektedir.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Durumu daha da kötüleştiren bir şekilde, ergenlerin alkol alması da moda hâline geldi ki bu, besinleri yok eder. Çok miktarda kola bazlı ve asitli içecek tüketmek, genellikle besinlerin sindirimini engeller ve kemiklerdeki kalsiyumu azaltabilir. Genellikle beslenme dengesizliğine, özellikle de çinko mineralinin eksikliğine bağlanan sivilce sorunu karşımızdadır. Ergenlik döneminde beslenme yetersizliğinden kaynaklanan diğer sorunlardan birçoğu, uzun vadede çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Yapılması gerekenler:

• Bütün besinleri, özellikle demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ve temel yağ asitlerini bol miktarda almaya dikkat edin.

• Bol miktarda taze meyve ve sebze yiyin.

• Düzenli yemek yiyin ve öğün atlamayın.

• Hayvansal yağ, alkol, kola bazlı içecekler, şekerleme ve cips gibi rafine yiyecekleri az miktarda tüketmeye çalışın.

Bu önlemlerin hepsi uzun vadede besin seviyelerinizi yükseltecek ve vücudunuzun etkili şekilde çalışmasını sağlayacaktır.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*