Anasayfa / Sağlık ve Hastalık Bilgileri / En çok hangi tıbbi hatalara rastlanıyor?

En çok hangi tıbbi hatalara rastlanıyor?En çok hangi tıbbi hatalara rastlanıyor?

Tıbbi Hata Mağdurları

Özel bir televizyon kanalında haber müdürü olarak görev yapan arkadaşım gözlük yerine lens kullanmak amacıyla bir doktora başvuruyor. Gittiği göz hekimi lazerle ameliyat olmasını öneriyor arkadaşıma. Lazerle tedavisinin numaralı kontakt lens kullanımına kıyasla getireceği olumlu yanları sıralayınca ve operasyonun çok kolay olduğunu söyleyince, arkadaşım ameliyata ikna oluyor.

Ameliyat günü ben de onunla hastaneye gidiyorum. Arkadaşımın göz doktoruyla daha önceden tanıştığımız için operasyonu izleyebileceğimi söylüyor. Ancak ameliyathanenin içi oldukça kalabalık. Benim dışımda eğitim gören iki kadın doktor ile cihazın başında oturan bir erkek hekim daha var ameliyathanede. Sürekli birbirleriyle konuşuyorlar.

Ameliyathanedeki bu kargaşa, arkadaşımın gözlerine yanlış ameliyat yapılmasına yol açıyor. Göz numarası sıfırlanacağı yerde, iki kat artıyor. Kurtulmak istediği gözlükleri de artık işe yaramıyor. Ancak annesinin yüksek numaralı gözlükleriyle etrafı görebiliyor.

Lazerle göz ameliyatındaki hata, hipermetrop olan yani yakını göremeyen arkadaşımın göz numarasının bilgisayara miyop olarak girilmesinden kaynaklanıyor. İşte bu dikkatsizlik ve hata hiçbir aşamada kontrol sistemi olmadığından anlaşılmıyor. Ve arkadaşımın tıbbi hata mağdurlarından biri oluyor.

AYNI İSİMDEKİ HASTALARIN KARIŞTIRILMASI…

İçinde sargı bezi unutulan hastalar… Aynı isimdeki hastaların karıştırılması sonucu idrar yolunda enfeksiyon bulunan kadın hastanın tümörlü diye rahminin alınması… Katarakt ameliyatı olmayı bekleyen kadın hastanın yaş ve isim benzerliği yüzünden başka hasta yerine ameliyathaneye götürülmesi, sonuçta rahminden olması… Kanserli böbrek yerine sağlam böbreğin çıkartılması… Medyaya da zaman zaman yansıyan işte bu tür olaylar; Türkiye’de yaşanan tıp hatalarına yalnızca birkaç örnek.Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


HASTANIN SEDYEDEN, YATAK YA DA AMELİYAT MASASINDAN DÜŞÜRÜLMESİ

Tıbbi hatalar denildiğinde çoğu kişinin aklına bu örneklerde olduğu gibi cerrahi müdahaleye bağlı olumsuzluklar, yanlış, eksik uygulamalar geliyor. Oysa, hastane enfeksiyonlarından yanlış taraf cerrahilerine, hasta yatağına bağlı yaralardan, tıbbi cihazların arızalı ya da eksik olmasına kadar pek çok faktör tıp hatalarına yol açabiliyor. İlaçlardan kaynaklanan hatalara da sık rastlanıyor. Bir hastaya yanlış ilaç verilmesi, ilacın yanlış yerden uygulanması, son kullanma tarihi geçmiş ilaçlarla tedavi yapılması ve doz hataları da ciddi problemlere sebep olabiliyor. Hastanın sedyeden, yatak ya da ameliyat masasından düşmesi de karşılaşılabilen istenmeyen durumlar arasında yer alıyor. Aynı isimdeki hastaların karıştırılıp, yanlış kişinin ameliyata alınması gibi hatalar da görülebiliyor.

İyileşme umuduyla başvurulan sağlık kurumlarında hastaların sağlıklarını, hatta hayatlarını tehdit eden bu tür tıbbi hatalar güvenli hastane kriterlerinin uygulanmasıyla aslında büyük ölçüde engellenebilir.

Bu saydığımız tıbbi hatalardan korunmak için kişisel olarak yapabileceğiniz en önemli şey; hastanenizi ve doktorunuzu titizlikle seçmek olmalı. Tıbbi hata mağdurlarından biri olmak istemiyorsanız, tedavi göreceğiniz hastanenin alt yapısını, tıbbi donanımını araştırmalısınız. Hemşirelik hizmetlerinden ameliyathane ve yoğun bakım servisinin şartlarına kadar pek çok konuyu irdelemelisiniz. Güvenli ameliyathane, güvenli hastane standartlarına sahip hastaneler öncelikli tercihiz olmalıdır.

Aynı isimdeki hastaların karıştırılmasından kaynaklanan tıbbi hataların önlenebilmesi açısından ameliyathaneye götürülürken ve ameliyathanede anestezi alana kadar “hangi cerrahi müdahaleyi geçireceğiniz” konusunda sağlık personeline anımsatma yapmanız da faydalı olabilir.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.