Eklemlerinize Zarar Veren 4 Yanlış

Sağlık Haberleri


Kilo almak: Yaşı, boyu ve cinsiyeti aynı olan iki kişiden daha kilolu olanın eklemlerine binen statik ve dinamik yük daha fazla oluyor. Kilo ne kadar dengede olursa eklemlerin geleceği de o kadar garanti altında. Bu nedenle fiziksel görüntünüzün yanı sıra ilerleyen yıllardaki eklem sağlığınız için kilo kontrolüne de özen gösterin.

Sadece koşmak: Egzersiz deyince aklınıza sadece koşmak geliyorsa kas esnekliğinde ve gücünde dengesizlikler yaşıyor olabilirsiniz. Bu dengesizlikler de tekrarlayan travmaların eklemlerde probleme yol açmasına neden olabiliyor. Egzersizleri, devreye giren kas gruplarını çeşitlendirecek şekilde düzenlemek, koşu sırasında sürekli kullanılan kasları haftada bir-iki gün dinlendirmek yaralanmalardan korunmanızı sağlayabiliyor.

sporSağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Esnemeye zaman ayırmamak: Güç ve esnekliğe sahip dengeli bir vücut, eklem sağlığının anahtarını oluşturuyor. Yaş ilerledikçe esneme egzersizlerine daha fazla zaman ayırmak gerekiyor. Çünkü geçen her yıl kas esnekliğinin azalmasını beraberinde getiriyor. Kas esnekliği ise eklem mobilitesini sağlamaya yardımcı olarak eklem sağlığını koruyor.

Yogada fazla zorlanmak: Söz konusu eklem yaralanmaları olduğunda ilk akla gelen HIIT, crossfit gibi yüksek yoğunluklu egzersizler olsa da yoga, pilates gibi aktiviteler de vücudun sınırianna özen gösterilmediğinde eklem sorunlarına neden olabiliyor. Her türlü ekstrem hareket açıklıkları, örneğin vücudun hazır olmadığı bir pozu yapmaya çalışmak için olabileceğinden fazla uzanmak eklemlerde yaralanmalara yol açabiliyor. Bundan kaçınmak için hareketleri kendinize göre modifiye edebilir, sabırlı bir şekilde adım adım ilerleyebilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.