Anasayfa / Kadın Sağlığı / Düşük tam olarak nedir?

Düşük tam olarak nedir?



Sık Sorulan Sorular, Gerçek Cevaplar

Düşük tam olarak nedir?

Tıbbi terimlerle konuşursak, hamileliğin 20. haftadan önce aniden sonlanmasına düşük denir (20 haftadan sonra ise ölü doğum deniyor). Çoğunluğu sıradan kromozomal hatalardan kaynaklanıyor (embriyonun genlerinde eksiklik olması, zarar görmesi ya da yanlış yerde konumlanması gibi). Düşüğün ilk belirtileri sıklıkla rahmin kasılarak kendini boşaltması sonucu oluşan ağrı ve kanama. Fakat bazı kadınlarda bu belirtilere rastlanmıyor ve ancak ultrasonda kalp atışı duyulmamasıyla durumun farkına varılıyor. Böyle durumlarda doktor rahmi kürtaj dediğimiz yöntemle temizlemek zorunda kalır. Tıbbi olarak açıklarsak: D&C (Dilatasyon ve Küretaj) denilen bir operasyon yapılır. (“Gereksiz Bilgiye Son” başlığına göz at.)

dusuk-yapan-kadin

Hamilelik testi yaptım ye sonuç pozitif çıktı. İki gün sonra tekrar yaptığımda ise negatif çıktı. Düşük mü yaptım?

Evet, bu ihtimal dâhilinde. Düşüklerin yüzde 75’i yumurtanın döllendiği ama rahim yatağına tutunamadığı durumlarda oluşuyor. Regl ile aynı belirtilere sahip olduğu için de çoğu kadın erken düşük yaptığının farkına varamıyor. Ama günümüzde yapılan erken gebelik testleri hamileliği gebelik hormonundan (HCG) anlayabildiği için, reglinin gecikmesini beklemeden hamile olduğunu öğrenmen mümkün. Yine de doktorlar, stresten uzak durabilmek için testi regl dönemi gecikmeden yapmamayı öneriyor.

Damlama şeklinde kanamadüşük anlamına mı gelir?

Anne adaylarının dörtte birinden fazlası ilk üç ayda damlama şeklinde kanamayla karşılaşıyor ve bu kişilerin yarısından daha azı düşük yapıyor. Hormonal değişimler ve seks bu duruma sebep olabilir. Herhangi bir kanaman olduğunda doktoruna danış. Eğer fazlaysa ve ağrı hissediyorsan acele etmende fayda var.



Sağlıklı ve hızlı zayıflamak, sağlıklı doğal güzellik bakım listesi için tıklayınız.


Birkaç ay önce düşük yaptım. Tekrarlar mı?

Bir düşük diğeri için riski arttırmıyor. Daha önce tek düşük yapmış kadınların yüzde 95’i ve birden fazla düşük yapmış kadınların yüzde 70’i sağlıklı bir bebek sahibi olabiliyor. Eğer üç kere veya daha fazla düşük yaptıysan, genetik, hormonal ya da bağışıklık sistemiyle alakalı sorunlar için doktorun seni muayene etmeli.

FTALATLAR

Yeni bir araştırmaya göre, plastiklerin içinde bulunan bu kimyasallarla yaptığın günlük temas, 13 haftadan önceki gebeliklerde düşük riskini arttırıyor.

Ne yapabilirsin: içeriğinde ftalat olmayan paketlerdeki ürünleri tüket. Taze gıdalarla beslen (bunların plastikle kaplanma olasılıkları azdır) ve üzerinde V ya da PVC etiketi gördüğün ürünlerden uzak dur.

TEDAVİ EDİLMEMİŞ SAĞLIK SORUNLARI

Çikolata kisti olarak da bilinen endometriyozis, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve tiroitle ilgili hastalıklar, rahim duvarının düzgün şekilde oluşmasına engel olup, embriyonun tutunmasını ve büyümesini zorlaştırabilir.

Ne yapabilirsin: Eğer birden fazla düşük yaptıysan, doktorundan bu hastalıklar için test yapmasını iste.

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Sırtının biraz ovalanması düşüğe sebep olmadığı gibi, stresini de azaltarak ruh hâlinin canlanmasına yardımcı olur. Kasları rahatlatıp kan akışını hızlandıran İsveç masajı anne adayları için özellikle iyi birtercih. Ancak masaj yapan kişinin sertifikalı olduğundan emin ol.

Kronik stres ile ortaya çıkan yüksek kortizol hormonu yumurtlamada sorun yaratabilir ama bir kez gebe kalınca sürece bir etkisi olmaz.

Doktorun izin verdiği sürece yapabilirsin. Yeni bir araştırma, düşük ya da orta yoğunluktaki her tür egzersizin (yüzme, koşu ve cycling gibi) uygun olduğunu belirtiyor.




Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.